ՀՀ-ն ապավինում է Սլովենիայի աջակցությանը
Սլովենիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 4-ին հանդիպել է Սլովենիա-Հայաստան բարեկամական խմբի և Սլովենիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամների հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը և «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի անդամ Լենա Նազարյանը:
Երկուստեք կարևորվել է բարեկամական խմբերի ակտիվ փոխգործակցության դերը Հայաստան-Սլովենիա հարաբերությունների ընդլայնման հարցում:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին` հայկական պատվիրակությունը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում և նշել, որ ՀՀ-ն ապավինում է Սլովենիայի աջակցությանը միջազգային հարթակներում` Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման հարցում:
Քննարկվել են միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, ինչպես նաեւ անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում եւ Եվրոպայում:

RA relies on the support of Slovenia
On June 4, as part of the official visit to Slovenia, the delegation led by RA NA Speaker Alen Simonyan met with members of the Slovenia-Armenia Friendship Group and the Foreign Relations Committee of the Slovenian Parliament.
Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the RA National Assembly Sargis Khandanyan, MP of the "Civil Agreement" faction, and member of the Armenia-Slovenia friendship group Lena Nazaryan, took part in the meeting.
Both sides emphasized the role of active interaction of friendly groups in the expansion of Armenia-Slovenia relations.
Regarding the security situation in the South Caucasus, the Armenian delegation reaffirmed Armenia's commitment to establishing peace in the region. It noted that Armenia relies on Slovenia's support on international platforms to regulate Armenia-Azerbaijan relations.
A wide range of issues related to the expansion of inter-parliamentary relations and the security situation in the South Caucasus and Europe were discussed.