«Մենք տեսնում ենք Հայաստանի կառուցողական մոտեցումը»․ Սլովենիա փոխվարչապետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Սլովենիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հունիսի 4-ին հանդիպել է Սլովենիայի փոխվարչապետ, Արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Տանյա Ֆայոնի հետ:
«Գոհունակությամբ եմ նշում, որ Հայաստանի և Սլովենիայի համագործակցությունը քայլ առ քայլ առաջ է ընթանում: Անցած տարիներին կանոնավոր շփումներ են իրականացվել նախարարությունների, դեսպանատների մակարդակով, ակտիվ փոխանակումներ կրթության, գիտության, մշակույթի, առողջապահության և շատ այլ ոլորտներում»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Անդրադառնալով միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում Հայաստանի և Սլովենիայի համագործակցությանը՝ Ալեն Սիմոնյանը երկու երկրների փոխգործակցությունը գնահատել է արդյունավետ:
«Մենք անհամբեր սպասում ենք մոտ ապագայում ԵՄ-ի հետ ընդլայնված գործընկերության նոր առաջնահերթությունների հեռանկարների վերաբերյալ առարկայական քննարկումներ սկսելուն»,- հավելել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Զրուցակիցները քննարկել են անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում և Եվրոպայում, Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների գործընթացը, Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցության ընդլայնման հեռանկարները, ինչպես նաեւ Հայաստան-Սլովենիա երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող մի շարք հարցեր: Կարևորվել է ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկը:
Անդրադառնալով Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին՝ Տանյա Ֆայոնը նշել է. «Մենք տեսնում ենք Հայաստանի կառուցողական մոտեցումը Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման հարցում»:

"We see the constructive approach of Armenia." Deputy Prime Minister of Slovenia
On June 4, the delegation led by RA NA Speaker Alen Simonyan met with the Slovenian Deputy Prime Minister, Minister of Foreign and European Affairs Tanya Fajon, as part of the official visit to Slovenia.
"I am satisfied that the cooperation between Armenia and Slovenia is progressing. In the past years, regular contacts have been carried out at the ministries, embassies, and active exchanges in education, science, culture, healthcare, and many other fields," said Alen Simonyan.
Alen Simonyan assessed the cooperation of Armenia and Slovenia within the framework of international organizations as effective.
"We are looking forward to starting substantive discussions on the perspectives of the new priorities of the expanded partnership with the EU shortly," the head of the parliament added.
The interlocutors discussed the security situation in the South Caucasus and Europe, the process of Armenia-Azerbaijan negotiations, the prospects of expanding Armenia-EU cooperation, and several issues related to Armenia-Slovenia bilateral relations. They also highlighted the start of the EU visa liberalization dialogue for RA citizens.
Tanya Fayon noted the process of normalization of Armenia-Azerbaijan relations. "We see Armenia's constructive approach to establishing peace in the South Caucasus."