«Սաուդյան Արաբիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը կարևոր քայլ էր»․ Կոստանյան
Մայիսի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Սալման Աբդ Ալ-Ռահման Ալ Ալ-Շեյխին (նստավայրը՝ ք․ Թբիլիսի)՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ։
Շնորհավորելով դեսպան Սալման Աբդ Ալ-Ռահման Ալ Ալ-Շեյխին առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ՝ Վահան Կոստանյանը կարևոր հանգրվան է համարել նախորդ տարի նոյեմբերին Հայաստանի Հանրապետության և Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը: Այս առումով նախարարի տեղակալը համոզմունք է հայտնել, որ դեսպանի հավատարմագրումն իր նպաստը կբերի երկու երկրների միջև հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման հարցում:
Երկուստեք արձանագրվել է որ առկա է երկկողմ համագործակցության զգալի ներուժ: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել առավելագույն ջանքեր գործադրել բազմաշերտ համագործակցությունն ընդլայնելու ուղղությամբ: Կարևորվել է նաև փոխադարձ բարձրաստիճան այցերի կազմակերպումը, ինչպես նաև երկու երկրների միջև իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորումը։
Հանդիպման ընթացքում նախարարի տեղակալը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության և  կայունության հասնելու, ինչպես նաև տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային  կապուղիների ապաշրջափակմանն ուղղված ջանքերը, հակիրճ անդրադարձել ՀՀ և հարևան երկրների միջև հարաբերությունների վերջին զարգացումներին:

29 мая заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян принял новоназначенного посла Королевства Саудовская Аравия в Республике Армения Салмана Абд Ар-Рахмана Аль Аль-Шейха (резиденция: Тбилиси) в связи с вручением копии верительных грамот.
Поздравив посла Салмана Абдель-Рахмана Аль-Аль-Шейха с вступлением в должность, Ваан Костанян назвал важной вехой установление дипломатических отношений между Республикой Армения и Королевством Саудовская Аравия в ноябре прошлого года. В этой связи замминистра выразил уверенность, что аккредитация посла будет способствовать укреплению и развитию отношений между двумя странами.
С обеих сторон было отмечено, что существует значительный потенциал двустороннего сотрудничества. Стороны выразили готовность приложить максимум усилий для расширения многоуровневого сотрудничества. Также была подчеркнута организация взаимных визитов на высшем уровне, а также формирование договорно-правовой базы между двумя странами.
В ходе встречи замминистра представил собеседнику усилия Армении по достижению мира и стабильности в регионе, а также усилия по разблокированию экономических и транспортных каналов региона, кратко коснулся последних событий в отношениях между Арменией и соседними странами.