Միրզոյանն ու Բաղերին ընդգծել են Երևանի և Թեհրանի փոխգործակցության շարունակականությունը
ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի ԱԳ նախարարի պարտականությունները կատարող Ալի Բաղերիի հետ, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Ի հաջորդումն մայիսի 22-ին Թեհրան ՀՀ վարչապետի պատվիրակության այցի՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը ևս մեկ անգամ իր գործընկերոջը ցավակցություն է հայտնել ԻԻՀ նախագահի, արտաքին գործերի նախարարի և նրանց ուղեկցող անձանց զոհվելու կապակցությամբ և արտահայտել իր զորակցությունը:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ երկու երկրների և ժողովուրդների միջև բարիդրացիական կապերը խորն են ու ամուր և կկրեն շարունակական բնույթ: Արարատ Միրզոյանը և Ալի Բաղերի Քանին անդրադարձ են կատարել երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգին՝ շեշտելով մինչ այս ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման և ընթացիկ ծրագրերի շարունակականության ապահովման հարցում փոխադարձ պատրաստակամությունը:
Իրանական կողմն, իր հերթին, ցավակցություն և զորակցություն է արտահայտել ՀՀ Տավուշի և Լոռու մարզերում հեղեղումների հետևանքով մարդկային զոհերի և վնասների կապակցությամբ:

Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с исполняющим обязанности министра иностранных дел Ирана Али Багери, сообщает МИД РА.
По итогам визита делегации премьер-министра РА в Тегеран 22 мая министр иностранных дел РА еще раз выразил соболезнование своему коллеге в связи со смертью президента Ирана, министра иностранных дел и сопровождавших их лиц и выразил поддержку.
Собеседники подчеркнули, что добрососедские связи между двумя странами и народами глубоки, крепки и будут продолжительными. Арарат Мирзоян и Али Багери Кани коснулись двусторонней и региональной повестки дня, подчеркнув обоюдную готовность реализовать достигнутые к настоящему времени договоренности и обеспечить преемственность текущих программ.
Иранская сторона, со своей стороны, выразила соболезнования и поддержку в связи с человеческими жертвами и ущербом, нанесенным наводнениями в Тавушской и Лорийской областях РА.