«Ամեն օր էլ հրաշալի հնարավորություն է՝ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու։ Խնդիրն այն է, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ պետք է ձեռք բերվեն համաձայնություններ, և ես հույս ունեմ, որ ձեռք կբերվեն»,- ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով COP-29-ի միջոցառումների շրջանակում Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու հնարավորությանը։
Ըստ նրա, հիմնական սկզբունքները արդեն համաձայնեցված են, ու մնում է դա վերարտադրել խաղաղության պայմանագրի տեքստում. «Ունենք հնարավորություն՝ օր առաջ այդ աշխատանքն ավարտելու»։
Անդրադառնալով Բաքվից հնչող հայտարարություններին՝ նա ասել է. «Ադրբեջանի նախագահի կողմից հնչել են հայտարարություններ, որ իրենք հավատարիմ են Պրահայի պայմանավորվածություններին, հավատարիմ են Ալմա Աթայի հռչակագրին, և սիմվոլիկ էր, որ ԱԳ նախարարների հանդիպումը տեղի ունեցավ Ալմա Աթայում»։ Ըստ նրա, որոշ նրբություններ ու հարցեր կան, որոնք ոչ թե գաղտնի են, այլ՝ աշխատանքային. «Այդ նրբություններն էլ իրենց հերթին ունեն նրբություններ»։
Նա նշել է, թե կա մթնոլորտի էական փոփոխություն. «Բայց դա դեռ չի նշանակում, որ հասել ենք վերջնագծին, և մնում է ստորագրել»։

"Every day is a wonderful opportunity to sign a peace treaty." prime minister
"Every day is a wonderful opportunity to sign a peace treaty. The problem is that agreements should be reached on the text of the peace treaty, and I hope they will be reached," said Prime Minister Nikol Pashinyan, referring to the possibility of signing a peace treaty with Azerbaijan within the framework of the COP-29 events.
According to him, the main principles have already been agreed upon, and they remain to be reproduced in the text of the peace agreement. "We have the opportunity to finish that work a day earlier."
He said that he was referring to the statements coming from Baku. "The president of Azerbaijan made statements that they are loyal to the Prague agreements, they are loyal to the Alma Ata declaration, and it was symbolic that the foreign ministers' meeting took place in Alma Ata." According to him, some nuances and questions are not secret but work. "Those subtleties also have subtleties in their turn."
He noted that there is a significant change in the atmosphere. "But it still does not mean that we have reached the finish line, and it remains to sign."