«Վեհափառ հայրապետը մոտեցել է արարողակարգային միջոցառման վայր՝ առանց հրավեր». Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Սարդարապատի հուշահամալիրում Ամենայն հայոց կաթողիկոսի հետ միջադեպին։
Նրա խոսքով՝ Վեհափառը մոտեցել է պետական արարողակարգային միջոցառման վայր, ընդ որում՝ առանց հրավեր․ «Մենք էլ տեղեկություն չենք ունեցել, որ նա ակնկալում է հրավեր։ Ոստիկանությունը պարզապես փորձել է ճշտել, թե արդյո՞ք Վեհափառ հայրապետը եկել է իր քաղաքական կողմնակիցների և իր կողմից ղեկավարվող շարժման նախաձեռնած խոչընդոտող և սադրող գործողությունները շարունակելու, թե՞ այլ նպատակով»։
Ըստ նրա, երբ հավաստիացումներ են ստացվել, որ այցը միայն արարողակարգային նպատակ ունի, ապահովվել է Վեհափառի մուտքը Սարդարապատի հուշահամալիրի՝ պետական արարողակարգային միջոցառման տարածք։
Ըստ Փաշինյանի, նրա ղեկավարած շարժումը արել է խոչընդոտելուն միտված կամ առնվազն նման խոչընդոտներ ստեղծող գործընթաց։

Премьер-министр РА Никол Пашинян коснулся инцидента с Католикосом всех армян у мемориального комплекса Сардарапат.
По его словам, Его Святейшество прибыл к месту государственного торжественного мероприятия без приглашения. "У нас также не было информации о том, что он ожидает приглашения. Полиция просто пыталась выяснить, приехал ли Святейший Патриарх для того, чтобы продолжить препятствующие и провокационные действия, инициированные его политическими сторонниками и возглавляемым им движением, или с какой-то другой целью».
По его словам, когда были получены заверения, что визит имеет лишь церемониальную цель, был обеспечен вход Вехапара в мемориальный комплекс Сардарапат - территорию проведения государственного торжественного мероприятия.
По словам Пашиняна, возглавляемое им движение осуществило процесс, направленный на воспрепятствование или, по крайней мере, создание подобных препятствий.