Քննարկվել է հեղեղումների հետևանքով առաջացած վնասների չափը
Ալավերդու համայնքապետարանում ավարտվել է Լոռու և Տավուշի մարզերում տեղացած հորդառատ անձրևների հետևանքով տեղի ունեցած հեղեղումների առաջացրած արտակարգ իրավիճակի կառավարման նպատակով ձևավորված օպերատիվ շտաբի նիստը, որը վարել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՏԿԵ նախարարությունից, նիստին մասնակցել են նաև Լոռու մարզպետ Արամ Ղազարյանը, ՆԳՆ Փրկարար ծառայության ղեկավար Կամո Ցուցուլյանը, ԱԺ պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը, Քաղաքաշինության կոմիտեի ղեկավար Եղիազար Վարդանյանը, «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի ղեկավար Գոռ Ավետիսյանը, Ջրառ ՓԲԸ տնօրեն Արտաշես Աբգարյանը, համայնքապետեր, պետական մարմինների այլ ներկայացուցիչներ:
Տեղում քննարկվել է հեղեղումների հետևանքով առաջացած իրավիճակը, վնասների չափը: Նախարարը հանձնարարել է իրականացնել վնասների գույքագրում, սեղմ ժամկետում գնահատել աղետից տուժած բնակիչների կարիքները:
Նախարար Սանոսյանը հանձնարարել է համակարգված աշխատանք տանել կամուրջների փլուզումների հետևանքով մյուս բնակավայրերից կտրված թաղամասերի, բնակավայրերի բնակիչների մասով, նրանց ապահովել առաջին անհրաժեշտության պարագաներով։
Քննարկվել են նաև բնակավայրերի գազամատակարարման, ջրի և հոսանքի մատակարարման վերականգնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների վերաբերյալ հարցեր։
Նախարար Սանոսյանը հանձնարարել է նաև պատշաճ պայմաններ ստեղծել հեղեղումների հետևանքով տարհանված քաղաքացիների համար՝ նրանց տեղավորել հյուրանոցներում և ապահովել վերջիններիս առաջին անհրաժեշտության կարիքները։ Քննարկվել են իրավիճակով պայմանավորված այլ հարցեր:

The extent of the damage caused by the floods was discussed
The meeting of the operational headquarters formed to manage the emergency caused by the floods caused by the heavy rains in Lori and Tavush regions, led by RA Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan, ended in the Alaverdi Municipality Hall.
As reported by the TAI Ministry, the session was also attended by Lori region Governor Aram Ghazaryan, Head of the Rescue Service of the Ministry of Internal Affairs Kamo Tsutsulyan, MP Aren Mkrtchyan, Head of the Urban Development Committee Yeghiazar Vardanyan, Head of the "Road Department" Foundation Gor Avetisyan, Director of Jarar CJSC Artashes Abgaryan, community heads, and other representatives of state bodies.
The situation caused by floods and the amount of damage were discussed on the spot. The Minister instructed the carrying out of an inventory of damages to assess the needs of the residents affected by the disaster in a short period of time.
Minister Sanosyan instructed the authorities to carry out systematic work to provide the residents of the districts and settlements cut off from other settlements due to the collapse of the bridges with basic necessities.
Restoring gas, water, and electricity supply to settlements was also discussed.
Minister Sanosyan also instructed the government to create proper conditions for the citizens evacuated due to floods, accommodate them in hotels, and provide them with basic needs. Other issues determined by the situation were discussed.