Վիզլերը հայտնել է Լյուքսեմբուրգի աջակցությունը ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Պատգամավորների պալատի նախագահ Կլոդ Վիզլերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Վիզլերի այցը Հայաստան և վստահություն հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի Հայաստան-Լյուքսեմբուրգ հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ վերջին տարիներին երկու երկրների փոխգործակցությունը կրում է դինամիկ բնույթ և համատեղ օրակարգը հետևողական կերպով ընդլայնվում է: Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել անձամբ պարոն Վիզլերի և Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի կողմից պարբերաբար արտահայտվող հայանպաստ դիրքորոշումների համար և կարևորել միջխորհրդարանական սերտ համագործակցությունը, այդ թվում՝ միջազգային հարթակներում:
Կլոդ Վիզլերը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և բարձր գնահատել Հայաստան-Լյուքսեմբուրգ հարաբերությունների ներկա մակարդակը: Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահը հայտնել է իր երկրի աջակցությունը Հայաստան-Եվրոպական միություն փոխգործակցության և համատեղ ծրագրերի իրականացման գործում: Կլոդ Վիզլերը շեշտել է, որ միջխորհրդարանական համագործակցությունն ամուր հիմքերի վրա է, ինչը կնպաստի նաև տարբեր ուղղություններով կապերի ընդլայնմանն ու զարգացմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին, երկու երկրների միջև սահմանազատման գործընթացին վերաբերող հարցեր: Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահը կարևորել է ՀՀ կառավարության մոտեցումները և հասցեական լուծումները՝ կապված ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ավելի քան 100 հազար բնակչության խնդիրների ուղղությամբ:
Վարչապետ Փաշինյանը զրուցակցին է ներկայացրել բռնի տեղահանված անձանց խնդիրների լուծման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության ինչպես կարճաժամկետ, այնպես էլ երկարաժամկետ ծրագրերը: Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ կառավարությունը հաստատել է բռնի տեղահանվածների բնակարանային ապահովման ծրագիրը: Այս համատեքստում կարևորվել է նաև միջազգային հանրության աջակցությունը:
Տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության ապահովման հարցում երկուստեք ընդգծվել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության կարևորությունը:

Prime Minister Nikol Pashinyan hosted the delegation led by Claude Wiseler, Chairman of the Chamber of Deputies of the Grand Duchy of Luxembourg.
The Prime Minister welcomed Mr. Wiseler's visit to Armenia and expressed confidence that it would give new impetus to further developing and strengthening Armenia-Luxembourg relations. Nikol Pashinyan noted that in recent years, the cooperation between the two countries has been dynamic, and the joint agenda is consistently expanding. The Prime Minister thanked Mr. Wiseler and the Chamber of Deputies of Luxembourg for the regularly expressed pro-Armenian positions and emphasized close inter-parliamentary cooperation, including on international platforms.
Claude Wiseler thanked me for the warm hospitality and highly appreciated the current level of Armenia-Luxembourg relations. The President of the Chamber of Deputies of Luxembourg expressed his country's support in implementing Armenia-European Union cooperation and joint projects. Claude Wiseler stressed that inter-parliamentary cooperation is on solid foundations, contributing to the expansion and development of ties in different directions.
The interlocutors discussed issues related to the discussions on the Armenia-Azerbaijan peace treaty and the border delimitation process between the two countries. The President of the Chamber of Deputies of Luxembourg highlighted the RA government's approaches and targeted solutions to the problems of more than 100,000 forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh.
Prime Minister Pashinyan presented to the interlocutor the RA government's short-term and long-term plans for solving the problems of forcibly displaced persons. At the same time, Nikol Pashinyan informed that the RA government approved the housing provision program for forcibly displaced persons. In this context, the support of the international community was also highlighted.
Both sides emphasized the importance of the EU civilian mission's activity in Armenia in ensuring regional stability and peace.