«Պապ թագավորն այլևս չի սպանվելու». Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«10 մարզի փոխարեն կլինի 10 թեմ, և, ի վերջո, հայ ժողովուրդն ունեցել է այդ փորձը, և ուրիշներն այդ փորձը մատուցել, են, որ կառավարման այլ եղանակ է ունեցել՝ կայսերական կառավարման եղանակ, որ գնում էին Կեսարիայում օծվում, գալիս էին, Հայաստանում դառնում ազդեցության գործակալ». հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով․ «Խեղճ Պապ թագավորը մինչև քաշեց, բերեց Հայաստան, ֆիզիկապես բերեց, բայց այդ ազդեցության գործակալի հարցը Պապ թագավորից մինչև այսօր չի լուծվել, և ես համոզված եմ՝ առաջիկա 1-2-3 ամսվա ընթացքում էդ էլ է լուծվելու»,- ասել է նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ այդ հարցը ոչ թե 6 կամ 30 տարվա, այլ հազարամյա հարց է. «Սա էն խոսակցությունն է, որ ընդհատվել է Պապ թագավորի սպանությամբ։ Պապ թագավորն այլևս չի սպանվելու, Հայաստանի պետականությունը չի սպանվելու․ ինչ վեղար էլ ուզում են՝ հագնեն, քանի կիլոյանոց, ինչ մետաղից խաչ ուզում են՝ վզներից կախեն»։

"King Pap will not be killed again." Nikol Pashinyan (VIDEO)
"Instead of 10 provinces, there will be ten dioceses, and ultimately, the Armenian people had that experience, and others have provided that experience, that they had a different way of government, an imperial way of government, that they went to Caesarea to be consecrated, came to Armenia, and became an agent of influence.". RA Prime Minister Nikol Pashinyan announced, adding: "The poor King Pap dragged it to Armenia, brought it physically, but the King Pap has not resolved the issue of the agent of that influence until today, and I am sure that this will also be resolved in the next 1-2-3 months," he said.
According to Pashinyan, this issue is not a 6- or 30-year issue but a thousand-year issue. "This is the conversation that was interrupted by the assassination of King Pap. The King Pap will not be killed again, and the statehood of Armenia will not be destroyed. Whatever they want, they can wear it. How many kilos, whatever metal cross they want, they can hang around their necks.