«Ապագան սա է, որը կոնկրետ է». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանհը հայտարարել է, թե իրական Հայաստանը 29.743 կմ2 է, և ովքեր չեն տալիս այդ հարցի պատասխանը, պատմական Հայաստանի հայեցակարգի կրողներն են.
«Եթե ասում են, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքը 29.743 կմ2 չէ, մեր ընդդիմադիրները, իրենց կարծիքով, ճանապարհ են բացում, որ ասեն՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքը, ասենք, 300.000 կմ2 է, բայց չեն ըմբռնում, իսկ եթե ըմբռնում են, ավելի վատ, որ նույն ձևով ճանապարհ են բացում ուրիշների համար, որ ասեն՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքը 23 կմ2 է»։
Ըստ նրա, երբ պետույթունը կոնկրետ տարածք չունի, չի կարող նույնականացնել այն, և ընկնում է «չպետության դաշտ». «Երբ ասում են՝ մենք չակնկալիքների շարժում ենք անում, դա ուղիղ տանում է դեպի չպետություն, չանկախություն, չինքնիշխանություն և չքաղաքացիություն»։ Ըստ նրա, ընդդիմադիրներն ուզում են Երևանի սրճարաններում նստած երազեն Կարսի մասին՝ կորցնելով Երևանը, Կապանում նստած՝ երազեն Զանգելանի մասին, կորցնելով իրական Հայաստանն ու իրական Կապանը։
«Որ ասում ենք՝ ապագա կա, էդ ապագան էս ա, որը կոնկրետ է, միլիմետրի ճշգրտությամբ գիտենք իր սահմանն, ու անվտանգությունն էլ ապահովում ենք, ոչ թե առավոտից երեկո սրա նրա ոտքի տակ ընկնելով, թե՝ եկեք, մեր անվտանգությունն ապահովեք, այլ ապահովում ենք լեգիտիմ դիրքի վրա կանգնելով»,- ասել է նա՝ ցույց տալով ՍՍՀՄ ԶՈՒ ԳՇ 1976թ․ քարտեզը։

"This is the future, which is concrete." Prime Minister (VIDEO)
RA Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that the real Armenia is 29,743 km2, and those who do not answer that question are the bearers of the concept of historical Armenia.
"If they say that the sovereign territory of the Republic of Armenia is not 29,743 km2, our oppositionists, in their opinion, open the way to say that the sovereign territory of the Republic of Armenia is, say, 300,000 km2, but they do not understand, and if they understand, even worse, that the same, they open the way for others to say that the sovereign territory of RA is 23 km2".
According to him, when state property does not have a specific territory, it cannot be identified and falls into the "field of non-statehood. "When they say that we are moving expectations, it leads directly to statelessness, independence, tycoondom, and statelessness." According to him, the oppositionists want to dream about Kars while sitting in cafes in Yerevan, losing Yerevan; while sitting in Kapan, they want to dream about Zangelan, losing real Armenia and real Kapan.
"When we say that there is a future, that future is concrete, we know its limits with millimeter precision, and we ensure security, not by falling under his feet from morning to night, or: come, ensure our security, but we ensure standing on a legitimate position," he said, showing the 1976 map of the Armed Forces of the USSR.