ՀՀ նախագահը Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահին պարգևատրել է Երախտագիտության մեդալով
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության պատգամավորների պալատի նախագահ Կլոդ Վիզլերի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ նախագահ Խաչատուրյանը մասնավորապես ասել է.
«Ուրախ եմ Ձեզ և Ձեր գլխավորած պատվիրակությանը ողջունել նախագահական նստավայրում: Մենք շատ բարձր ենք գնահատում անձամբ Ձեր և Լյուքսեմբուրգի աջակցությունը Հայաստանին այս դժվարին ժամանակներում: Մեծապես զգացված ենք այն աջակցությունից, որ ցուցաբերվում է Ձեր կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը: Մեր երկրների հարաբերություններում շատ գնահատված է հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցությունը»:
Կլոդ Վիզլերն, իր հերթին, շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել. «Մեր հարաբերությունները բավական երկար պատմություն ունեն, մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թվականից, որոնք արդեն 30 տարուց ավելի են ձգվում: Մենք շատ լավ համագործակցել ենք խորհրդարանական մակարդակում, ձևավորվել է լավ բարեկամական խումբ, որն արդյունավետ աշխատում է:
Փոխայցեր ենք ունեցել նույնիսկ գործադիր իշխանության մակարդակով: Ձեր արտգործնախարարը Լյուքսեմբուրգ էր այցելել մի քանի ամիս առաջ և մենք շատ լավ քննարկում ունեցանք նրա հետ: Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանում մենք հաճախ ենք խոսում Հայաստանի մասին, քանի որ Հայաստանը կարևոր երկիր է մեզ համար»,- ասել է նա:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրամիության հարթակում առկա սերտ համագործակցության օրակարգային հարցեր: Կողմերը երկուստեք բարձր են գնահատել երկու երկրների հարաբերություններում խորհրդարանական դիվանագիտության կարևոր դերակատարությունը և պատգամավորական բարեկամական խմբերի ակտիվ գործակցությունը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել վերջին տարիներին Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ինչի կապակցությամբ Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանն անշեղորեն շարժվում է ժողովրդավարության ինստիտուտների և արժեքների կայացման և ամրապնդման ուղիով:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային իրողություններին՝ Վահագն Խաչատուրյանը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության հստակ դիրքորոշումը հասնել կայուն և տևական խաղաղության և բոլոր հարևանների հետ առանց նախապայմանների կարգավորված և բարիդրացիական հարաբերությունների ձևավորմանը:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Խաչատուրյանը Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության պատգամավորների պալատի նախագահ Կլոդ Վիզլերին պարգևատրել է Երախտագիտության մեդալով՝ Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման և զարգացման, մարդասիրական արժեքների պաշտպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:

The President of the Republic of Armenia awarded the President of the Chamber of Deputies of Luxembourg with the Medal of Gratitude
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, received the delegation led by the Chairman of the Chamber of Deputies of the Grand Duchy of Luxembourg, Claude Wiseler. Welcoming the guests, President Khachaturyan specifically said:
"I am glad to welcome you and the delegation you led to the presidential residence. We highly appreciate your and Luxembourg's support of Armenia in these difficult times and are deeply moved by your support of the Republic of Armenia. Inter-parliamentary cooperation is highly valued in the relations between our countries."
Claude Wiseler, for his part, thanked for the warm reception and noted: "Our relations have a long history. Diplomatic relations between our countries have been established since 1992 and have been going on for more than 30 years. We cooperated very well at the parliamentary level. A good, friendly group was formed, which works effectively.
We had mutual visits, even at the level of executive power. Your foreign minister visited Luxembourg a few months ago, and we had an excellent discussion with him. In the Parliament of Luxembourg, we often talk about Armenia because Armenia is an important country for us," he said.
The meeting discussed agenda issues of close cooperation between Armenia and Luxembourg bilaterally and on the European Union platform. Both sides appreciated the critical role of parliamentary diplomacy in the relations between the two countries and the active cooperation of friendly parliamentary groups.
During the conversation, the President of the Republic emphasized the democratic reforms implemented in Armenia in recent years, pointing out that Armenia is steadily moving along the path of establishing and strengthening democratic institutions and values.
Referring to regional realities, Vahagn Khachaturyan reaffirmed the Republic of Armenia's precise position to achieve stable and lasting peace and form orderly and neighborly relations with all neighbors without preconditions.
During the meeting, President Khachaturyan awarded Claude Wiseler, Chairman of the Chamber of Deputies of the Grand Duchy of Luxembourg, the Medal of Gratitude for his significant contribution to strengthening and developing friendly ties between Armenia and Luxembourg and protecting humanitarian values.