«Պահանջում ենք, որ Բաքուն անմիջապես ազատ արձակի բոլոր ռազմագերիներին». Վիզլեր (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Լյուքսեմբուրգի պատգամավորների պալատի նախագահ Կլոդ Վիզլերը ելույթ է ունեցել Ազգային ժողովում։ Նա ասել է, թե ԼՂ-ից հայ բնակչության տեղահանությունից հետո ծանր սրտով է դիմում պատգամավորներին․ «Որպես մարդասիրական արժեքների և հիմնարար իրավունքների երաշխավորներ՝ չենք կարող այս տառապանքին անտարբեր մնալ»,- ասել է նա։
Վիզլերի խոսքով՝ իրենք աջակցում են խաղաղությանն ու կայունությանը. «Վճռական ենք՝ կանգնել ձեր կողքին խաղաղության հասնելու ճանապարհին։ Մենք ցանկանում ենք շեշտել մեր նվիրվածությունը Ալմա Աթայի 1991թ․ հռչակագրին, որով Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխադարձորեն կճանաչեն մեկը մյուսի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, և սա կբերի խաղաղություն ու կայունություն տարածաշրջանում»։
Վիզլերը նաև ասել է, որ պահանջում են Բաքվից ազատ արձակել ռազմագերիներին. «Եկեք խոչընդոտները վերացնելու համար գործադրենք մեր բոլոր ջանքերը: Դրա համար մենք անհապաղ պահանջում ենք, որ Բաքուն անմիջապես ազատ արձակի բոլոր ռազմագերիներին և համապարփակ տեղեկություն տրամադրի անհայտ կորած անձանց մասին: Արդարությունը և մարդասիրությունը պահանջում են, որ այս անձինք ազատ լինեն՝ առանց որևէ հետաձգման, և սա պահանջ է, որ ընտանիքները ստանան պատասխաններ, որոնց նրանք արժանի են»,- ասել է նա։

«Мы требуем, чтобы Баку немедленно освободил всех военнопленных». Вислер (ВИДЕО)
Председатель Палаты депутатов Люксембурга Клод Вислер выступил с речью в Национальном собрании. Он рассказал, что после депортации армянского населения из Нагорного Карабаха он обращается к депутатам с тяжелым сердцем. «Как гаранты гуманитарных ценностей и фундаментальных прав мы не можем оставаться равнодушными к этим страданиям », — сказал он.
По словам Вислера, они поддерживают мир и стабильность. « Мы полны решимости поддержать вас на пути к миру. Мы хотели бы подчеркнуть нашу приверженность Алма-Атинской декларации 1991 года, согласно которой Армения и Азербайджан взаимно признают территориальную целостность и суверенитет друг друга, и это принесет мир и стабильность в регионе».
Вислер также сообщил, что они требуют от Баку освобождения военнопленных . «Давайте приложим все усилия, чтобы устранить препятствия. Поэтому мы настоятельно требуем от Баку немедленно освободить всех военнопленных и предоставить исчерпывающую информацию о пропавших без вести лицах. «Справедливость и человечность требуют, чтобы эти люди были освобождены без промедления, а это требование, чтобы семьи получили ответы, которых они заслуживают », - сказал он.