Նախագահը ընդունել է Քվինին և ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի Վաշինգտոնյան գրասենյակի ղեկավարին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին և ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի Վաշինգտոնյան գրասենյակի ղեկավար Կարոլ Սպանին:
Ողջունելով հյուրերին Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել շուրջ երեք տասնամյակ ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի գործունեությունը Հայաստանում:
«Վստահ եմ, որ այս այցելությունը նույնպես իր դրական արդյունքները կունենա և կնպաստի Խաղաղության կորպուսի նախաձեռնությունների և ծրագրերի ընդլայնմանը տարբեր բնագավառներում: Իհարկե, գնահատելի է նաև Կորպուսի իրականացրած գործունեությունը Հայաստանի տարբեր մարզերում և մասնավորապես կրթության բնագավառում, որը Հայաստանի կառավարության համար առաջնահերթ ոլորտ է, կարծում եմ դուք լավատեղյակ եք այն խնդիրներին և մարտահրավերներին, որոնք մենք ունենք կրթության ասպարեզում և այս առումով էլ ձեր աջակցությունն ու համատեղ իրականացվող ծրագրերը շատ կարևոր են»,- նշել է նախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, հյուրերը նշել են, որ ուրախ են Հայաստանում ներկայացված լինելու և երկրի զարգացմանն աջակցելու հնարավորության համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երիտասարդների կրթության, առաջնորդության դասընթացների, կամավորության և այլ ոլորտների վերաբերյալ հարցեր: Առանձնահատուկ կարևորվել են Կորպուսի կողմից իրականացվող ծրագրերը Հայաստանի տարբեր մարզերում և երիտասարդության շրջանում:
Անդրադարձ է կատարվել վերջին տարիներին Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին և այս համատեքստում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը կարևորել է նաև ԱՄՆ կառավարության և իշխանությունների աջակցությունը բարեփոխումների կյանքի կոչման գործընթացին:
Հանդիպման ավարտին Հանրապետության նախագահն իր պատրաստակամությունն է հայտնել հնարավորությունների սահմաններում օժանդակել Խաղաղության կորպուսի գործունեությանը:

The president received Kvien and the head of the Washington office of the US Peace Corps
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, received Kristina Kvien, the US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia, and Carol Spahn, the head of the Washington Office of the US Peace Corps.
Welcoming the guests, the President of the Republic highly appreciated the activities of the US Peace Corps in Armenia for nearly three decades.
"I am confident that this visit will also have positive results and contribute to expanding Peace Corps initiatives and programs in various fields. Of course, the activities carried out by the Corps in different regions of Armenia, particularly in education, which is a priority field for the Armenian government, are also appreciated. I think you are well aware of our problems and challenges in the education field; in this regard, your support and jointly implemented programs are precious. Are important," the president said.
Expressing gratitude for the reception, the guests noted that they are happy for the opportunity to be represented in Armenia and support the country's development.
During the meeting, issues related to youth education, leadership training, volunteering, and other areas were discussed. The programs implemented by the Corps in different regions of Armenia and among the youth were especially highlighted.
The democratic reforms carried out in Armenia in recent years were mentioned, and in this context, President Vahagn Khachaturyan emphasized the support of the US government and authorities in implementing the reforms.
At the end of the meeting, the President of the Republic expressed his willingness to support the Peace Corps activities within the limits of their possibilities.