Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է ուղարկել ԻԻՀ նախագահի մահվան կապակությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Նորին Վսեմություն Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյեդ Ալի Խամենեիին՝ ուղղաթիռի վթարի հետեւանքով Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի և նրան ուղեկցող անձնակազմի զոհվելու կապակցությամբ: Հեռագրում, մասնավորապես, ասված է.
«Ձե՛րդ Վսեմություն,
Ցնցված եմ ուղղաթիռի վթարի հետևանքով Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի և նրան ուղեկցող անձնակազմի զոհվելու բոթից։
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և ժողովրդի անունից անկեղծ ցավակցության ու մխիթարության խոսքեր եմ հղում իմ թանկագին բարեկամ և գործընկեր նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիի, արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի և նրանց ուղեկցող անձանց ողբերգական մահվան կապակցությամբ։
Զորակցում եմ Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարությանը և ժողովրդին՝ այս ծանրագույն պահին մաղթելով ուժ և տոկոնություն։
Հայաստանի Հանրապետությունը և ժողովուրդը Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար դժվարին այս ժամանակահատվածում նեցուկ են մեր լավ բարեկամ և հարևան պետությանն ու ժողովրդին»։

Nikol Pashinyan sent a condolence telegram on the death of the President of Iran
Prime Minister Nikol Pashinyan sent a telegram of condolence to His Highness the Supreme Leader of the Islamic Revolution, Seyed Ali Khamenei, in connection with the death of the President of the Islamic Republic of Iran and his accompanying staff as a result of a helicopter accident. In particular, it is said in the telegram:
I am shocked by the death of the President of the Islamic Republic of Iran and his accompanying staff as a result of a helicopter accident.
On behalf of the government and the people of the Republic of Armenia, I send my sincere condolences and words of consolation on the tragic death of my dear friend and colleague President Seyed Ebrahim Raisi, Minister of Foreign Affairs Hossein Amir Abdollahian, and their accompanying persons.
I am in solidarity with the government and people of the Islamic Republic of Iran, wishing strength and sobriety at this challenging time.
The Republic of Armenia and its people are close to our good friend and neighboring state and people in this challenging period for the Islamic Republic of Iran.