«Խորապես ցնցված եմ ուղղաթիռի ողբերգական վթարի լուրից». նախագահ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Իսլամական Հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյյեդ Ալի Խամենեիին՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիի, արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիային ու նրանց ուղեկցող այլ անձանց մահվան կապակցությամբ:
«Ձերդ Վսեմություն,
Խորապես ցնցված եմ ուղղաթիռի ողբերգական վթարի լուրից, որի հետևանքով զոհվեցին Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսին, արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանն ու նրանց ուղեկցող բարձրաստիճան այլ անձինք:
Անկեղծ ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում Ձեզ, Իրանի կառավարությանն ու Իրանի բարեկամ ժողովրդին՝ մաղթելով համբերություն և ոգու արիություն:

"I am deeply shocked by the news of the tragic helicopter accident." President
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, sent a condolence telegram to the Supreme Leader of the Islamic Revolution, Seyed Ali Khamenei; the President of the Islamic Republic of Iran, Seyed Ebrahim Raisi; the Minister of Foreign Affairs, Hossein Amir Abdollahian; and other persons accompanying them.
I am deeply shocked by the news of the tragic helicopter crash that killed the President of the Islamic Republic of Iran, Seyed Ebrahim Raisi, the Minister of Foreign Affairs, Hossein Amir Abdollahian, and other dignitaries accompanying them.
I express my sincere condolences and support to you, the Iranian government, and the friendly people of Iran, wishing you patience and courage.
In this difficult hour, we share the grief and bitterness of the loss of the fraternal people of Iran.