Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի Վիեննայում
Նախարար Միրզոյանը կմասնակցի Միջուկային անվտանգության նախարարական համաժողովին, որն անցկացվում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) կենտրոնակայանում «Ձևավորելով ապագան» խորագրի ներքո։
Ծրագրված են նաև երկկողմ հանդիպումներ, այդ թվում՝ միջազգային կազմակերպությունների պաշտոնյաների հետ։
Միջուկային անվտանգության համաժողովի նպատակն է ապահովել գլոբալ ֆորում նախարարների, քաղաքականություն մշակողների և միջուկային անվտանգության փորձագետների համար՝ քննարկելու միջուկային անվտանգության ապագան ամբողջ աշխարհում՝ միաժամանակ հնարավորություն տալով տեղեկատվության և լավագույն փորձի փոխանակման և միջուկային անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ միջազգային համագործակցության խթանման համար։
Համաժողովի աշխատանքները նպաստում են միջուկային անվտանգության հարցերի լայն շրջանակի, ներառյալ առկա մարտահրավերների և դրանց միտումների վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը, ոլորտում առաջնահերթությունների վերանայմանը, հրատապ ուշադրության կարիք ունեցող ուղղությունների հասցեագրմանը։ Համաժողովի արդյունքները հիմք կծառայեն ԱԷՄԳ 2026-2029թթ. միջուկային անվտանգության ծրագրի մշակման համար:

Арарат Мирзоян посетит Вену с рабочим визитом
20 мая министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян будет находиться с рабочим визитом в Вене (Австрия).
Министр Мирзоян примет участие в министерской конференции по ядерной безопасности, которая проходит в штаб-квартире Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) под названием «Формируя будущее».
Планируются также двусторонние встречи, в том числе с представителями международных организаций.
Цель Конференции по ядерной безопасности — предоставить министрам, политикам и экспертам по ядерной безопасности глобальный форум для обсуждения будущего ядерной безопасности во всем мире, одновременно предоставляя возможность обмениваться информацией и передовым опытом, а также способствовать международному сотрудничеству в целях укрепления физической ядерной безопасности.
Работа конференции способствует повышению осведомленности о широком спектре проблем ядерной безопасности, включая существующие проблемы и их тенденции, пересмотру приоритетов в этой области и решению направлений, требующих неотложного внимания. Результаты конференции лягут в основу АЭМГ 2026-2029 гг. на разработку программы ядерной безопасности.