Արարատ Միրզոյանը և ԵԽ կոնգրեսի նախագահը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ
Մայիսի 17-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահ Քուլս Մարկի հետ: Հանդիպումը կայացել է նախարարի՝ Ստրասբուրգ աշխատանքային այցի շրջանականերում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են կատարել Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2023-2026 թվականների Գործողությունների ծրագրի իրականացման ընթացքին և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ձեռքբերումներին:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Հայաստանի կառավարության համար բացարձակ առաջնահերթություն է երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների ոլորտներում բարեփոխումների օրակարգի շարունակական կյանքի կոչումը: Այս համատեքստում Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ԵԽ գործիքակազմի արդյունավետ կիրառումը:
Արարատ Միրզոյանը և Քուլս Մարկը քննարկել են նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակում համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ: Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին ներկայացրել է Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության հասնելու Հայաստանի տեսլականը և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային հարցերի շուրջ ՀՀ դիրքորոշումները:

17 мая министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с председателем Конгресса местных и территориальных властей Совета Европы Кульсом Марком. Встреча состоялась в рамках рабочего визита министра в Страсбург.
Собеседники коснулись реализации Плана действий Армения-Совет Европы на 2023-2026 годы и достижений в сфере защиты прав человека.
Министр Мирзоян подчеркнул, что непрерывная реализация программы реформ в области демократических реформ, верховенства закона и прав человека является абсолютным приоритетом для правительства Армении. В этом контексте министр Мирзоян подчеркнул эффективность использования инструментария СЕ.
Арарат Мирзоян и Кулс Марк также обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством на уровне органов местного самоуправления.
Состоялся также обмен мыслями о региональных событиях. Министр Мирзоян представил собеседнику видение Армении по достижению прочного мира на Южном Кавказе и позиции Армении по ключевым вопросам в процессе регулирования отношений с Азербайджаном.