Արարատ Միրզոյանը և ԵԽ կոնգրեսի նախագահը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ
Մայիսի 17-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահ Քուլս Մարկի հետ: Հանդիպումը կայացել է նախարարի՝ Ստրասբուրգ աշխատանքային այցի շրջանականերում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են կատարել Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2023-2026 թվականների Գործողությունների ծրագրի իրականացման ընթացքին և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ձեռքբերումներին:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Հայաստանի կառավարության համար բացարձակ առաջնահերթություն է երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների ոլորտներում բարեփոխումների օրակարգի շարունակական կյանքի կոչումը: Այս համատեքստում Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ԵԽ գործիքակազմի արդյունավետ կիրառումը:
Արարատ Միրզոյանը և Քուլս Մարկը քննարկել են նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակում համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ: Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին ներկայացրել է Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության հասնելու Հայաստանի տեսլականը և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային հարցերի շուրջ ՀՀ դիրքորոշումները:

Ararat Mirzoyan and the President of the CE Congress exchanged thoughts on regional developments
On May 17, the RA Minister of Foreign Affairs, Ararat Mirzoyan, met with Marc Cools, the President of the Congress of Local and Territorial Authorities of the Council of Europe. The meeting occurred during the minister's working visit to Strasbourg.
The interlocutors referred to the implementation of the Armenia-Council of Europe Action Plan 2023-2026 and achievements in human rights protection.
Minister Mirzoyan emphasized that the continuous implementation of the agenda of reforms in democratic reforms, rule of law, and human rights is an absolute priority for the Armenian government. In this context, Minister Mirzoyan emphasized the effective use of the CE toolkit.
Ararat Mirzoyan and Marc Cools  also discussed issues related to cooperation at the level of local self-government bodies.
Thoughts were also exchanged on regional developments. Minister Mirzoyan presented to the interlocutor Armenia's vision of achieving lasting peace in the South Caucasus and Armenia's positions on key issues in regulating relations with Azerbaijan.