Կարևոր է համախոհ գործընկերների հետ կապերի խորացումը․ ԱԳ նախարար
Տարածաշրջանային հարցեր, Եվրոպայի խորհրդի աշխարհագրական գոտում, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում, զարգացումներ, ՀՀ-ԵՄ ամուր գործընկերության օրակարգ և հարաբերությունները խորացնելու ուղիների շուրջ քննարկումներ. թեմաների լայն շրջանակ, որոնք արծարծվել են ԵԽ նախարարական համաժողովի շրջանակներում նախարար Միրզոյանի շփումների ժամանակ:
Դրանք ներառել են շփումներ նաև Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի, Սլովենիայի ԱԳ նախարար Տանյա Ֆայոնի, Անդորրայի ԱԳ նախարար Իմա Տոր Ֆաուսի, Չեխիայի, Իռլանդիայի գործընկերների հետ:
ՀՀ ԱԳ նախարար. «Ներկայիս՝ մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում առավել, քան կարևոր է համախոհ գործընկերների հետ կապերի խորացումը, ամուր կամուրջների կառուցումը: Եվրոպայի խորհուրդը և միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների ու մարդու իրավունքների հարգման հիման վրա ստեղծված միջազգային կառույցներն այն հարթակներն են, որտեղ մենք մեկտեղում ենք ջանքերը՝ մեր քաղաքացիների համար ավելի ապահով ու անվտանգ միջավայր ապահովելու նպատակով»:

Важно углублять связи с партнерами-единомышленниками. Министр Иностранных Дел
Региональные вопросы, развитие событий в географическом пространстве Совета Европы, включая Южный Кавказ, повестка прочного партнерства РА-ЕС и дискуссии о путях углубления отношений, широкий спектр тем, которые обсуждались в ходе контактов министра Мирзояна в рамках министерской конференции СЕ.
В их число также вошли контакты с министром иностранных дел Северной Македонии Бухаром Османи, министром иностранных дел Словении Таней Файон, министром иностранных дел Андорры Имой Тор Фаус, Чехии, Ирландии.
Министр иностранных дел РА отметил: «В нынешний период, полный вызовов, более чем важно углублять связи с партнерами-единомышленниками, наводить прочные мосты. Совет Европы и международные структуры, созданные на основе основополагающих принципов международного права и уважения прав человека, являются платформами, на которых мы объединяем наши усилия по обеспечению более безопасной и защищенной среды для наших граждан».