ՀՀ ԱԳ նախարարը հանդիպել է ԵԽԽՎ նախագահի հետ
Մայիսի 16-ին Ստրասբուրգում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵԽԽՎ նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում ՀՀ ներգրավածությանն առնչվող հարցեր, անդրադարձ է կատավել ՀՀ բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին։ «ՀՀ կառավարությունը հատուկ ուշադրություն է հատկացնում ժողովրդավարական բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքարին և անկախ դատական համակարգի ամրապնդմանը, և Եվրոպայի խորհուրդն իր հերթին կարևոր նպաստ է բերում այս ուղղությամբ առաջընթացի ապահովմանը։»
Նախարար Միրզոյանը հավելել է, որ ՀՀ ժողովրդավարական բարեփոխումներն ու տարածաշրջանում խաղաղության հասնելուն միտված ջանքերը փոխկապակցված են. ինքնիշխան, ժողովրդավար պետության զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության նկատմամբ հարգանքի, միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների պահպանման միջոցով է հնարավոր հասնել հարատև խաղաղության։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵԽԽՎ նախագահը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։ Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում կայունության ապահովմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը: Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քննարկումներին՝ նախարար Միրզոյանը վկայակոչել է երկու երկրների ղեկավարների մակարդակով արտահայտված դիրքորոշումը, որով վերահաստատվում է 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումը։ Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ ՀՀ-ն ունի հարաբերությունների կարգավորման ամուր քաղաքական կամք և դրա լիարժեք փոխադարձման պարագայում հնարավոր կլինի հասնել խաղաղության։
Անդրադարձ է կատարվել հումանիտար բնույթի հարցերի։ Այս համատեքստում հիշատակվել են նաև ԵԽԽՎ կողմից ընդունված բանաձևերը և ընդգծվել է դրանց կյանքի կոչման կարևորությունը։

Министр иностранных дел РА встретился с президентом ПАСЕ
16 мая министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился в Страсбурге с председателем ПАСЕ Теодоросом Русопулосом.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с участием РА в рамках Совета Европы, обсуждены шаги, предпринятые для реализации амбициозной программы реформ РА. "Правительство Армении уделяет особое внимание демократическим реформам, бескомпромиссной борьбе с коррупцией и укреплению независимой судебной системы, а Совет Европы, в свою очередь, вносит важный вклад в обеспечение прогресса в этом направлении".
Министр Мирзоян добавил, что демократические реформы РА и усилия, направленные на достижение мира в регионе, взаимосвязаны. достичь прочного мира можно посредством развития суверенного, демократического государства, уважения к защите прав человека и соблюдения основополагающих принципов международного права.
Министр иностранных дел РА и председатель ПАСЕ обменялись мнениями по региональным вопросам. Министр Мирзоян представил собеседнику усилия Армении, направленные на обеспечение стабильности на Южном Кавказе. Говоря о недавних дискуссиях в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, министр Мирзоян коснулся позиции, выраженной на уровне лидеров двух стран, которая подтверждает соглашение о взаимном признании территориальной целостности на основе Алма-Атинской декларации 1991 года. Министр Мирзоян подчеркнул, что РА имеет сильную политическую волю к урегулированию отношений и в случае полной взаимности можно будет достичь мира.
Были затронуты вопросы гуманитарного характера. В этом контексте также были упомянуты принятые ПАСЕ резолюции и подчеркнута важность их реализации