«Դրվել է կարևոր անկյունաքար». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի սկզբում անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման գործընթացին: Իր խոսքում վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
Ինչպես տեղյակ եք, երեկ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանազատման հանձնաժողովները՝ ի կատարումն ապրիլի 19-ի համատեղ նիստի ընդունած արձանագրության, համաձայնեցրել են Հայաստանի Հանրապետության Բաղանիս, Ադրբեջանի Հանրապետության Բաղանիս Այրում, Հայաստանի Հանրապետության Ոսկեպար, Ադրբեջանի Հանրապետության Աշաղ Ասկիպարա, Հայաստանի Հանրապետության Կիրանց, Ադրբեջանի Հանրապետության Խեյրեմլի, Հայաստանի Հանրապետության Բերքաբեր, Ադրբեջանի Հանրապետության Կըզըլ Հաջիլի գյուղերում սահմանային նախանշված հատվածները և ստորագրել են այդ սահմանային հատվածների նկարագրություն-արձանագրությունները:
Ուզում եմ ասել, որ տեղի ունեցածը համարում եմ մեծ հաջողություն: Ինչո՞ւ եմ համարում մեծ հաջողություն՝ երկու պատճառով: Առաջինը՝ մեր ինքնիշխանության և անկախության հետագա զարգացման և ամրապնդման համար դրվել է մի շատ կարևոր անկյունաքար: Երկրորդը՝ մեր հանրապետությունն անկախությունից ի վեր առաջին անգամ ունի պաշտոնապես դելիմիտացված սահման, որն այս փաստով էականորեն մեծացնելու է անվտանգության և կայունության մակարդակը ոչ միայն նշված գյուղերի հատվածում, այլև ընդհանրապես՝ ամբողջ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի երկայնքով:
Եվ նաև ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով կառավարական հանձնաժողովին՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գլխավորությամբ և բոլոր անդամներին: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամներին, ովքեր այս ողջ գործընթացում, ըստ էության, ամենօրյա ռեժիմով ներգրավված են եղել: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև ձեզ՝ բոլոր ներկաներիդ, որովհետև պարբերաբար ես տեղեկատվություն եմ տվել, թե ինչ է կատարվում սահմանազատման գործընթացի շուրջ:
Մեկ-երկու դետալի վերաբերյալ ուզում եմ լրացուցիչ մեկնաբանություն անել: Համոզված եմ՝ երեկ տեսել եք Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պատասխաններն «Արմենպրես»-ի հարցերին և նկատել եք, որ արձանագրված է, իհարկե, նաև հանձնաժողովների համատեղ հայտարարության մեջ է արձանագրված, որ սահմանազատումը տեղի է ունեցել 1976 թվականի քարտեզներով, որոնք հերթապահության գործընթաց են անցել 1979 թվականին:
Դուք գիտեք, որ մեզ համար սկզբունքային էր, որ սահմանազատման գործընթացում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ոչ թե նոր սահման ստեղծելու, այլ նախկինում Ալմա- Աթայի հռչակագրով վերահաստատված սահմանները վերարտադրելու գործընթացը: Այսինքն՝ մենք ասում ենք, որ սահմանազատման ընթացքում մենք ոչ թե պետք է սահման ստեղծենք, այլ պետք է վերարտադրենք այն սահմանները, որոնք գոյություն են ունեցել Խորհրդային Միության փլուզման պահին և ունեն դե յուրե իրավական նշանակություն: Սրա համար մենք նախ հղում էինք անում Ալմա-Աթայի հռչակագրին, և ապրիլի 19-ին դա ամրագրվեց, արձանագրվեց, ընդ որում՝ որպես սահմանազատման ողջ գործընթացի բազային սկզբունք: Հիմա նաև մենք քարտեզների հղումն ունենք, և դրանք Խորհրդային Միության դե յուրե իրավական նշանակություն ունեցող վերջին քարտեզներն են:
Եվ պարզաբանելով «հերթապահության գործընթաց» արտահայտությունը, ուզում եմ նկարագրել պրոցեսը՝ խորհրդային հանրապետությունների միջև, ըստ էության, եթե չասենք անընդհատ, պարբերաբար սահմանային հարցերի ճշգրտումներ են եղել հանրապետությունների ներքին օրենսդրությունների և գործընթացների գործելակարգերի համաձայն, իհարկե, Խորհրդային Միության օրենսդրության շրջանակներում: Իսկ այդ, արդեն իսկ հաստատված գործընթացներին քարտեզագրական մակարդակով վերջնական իրավական ուժ հաղորդել է գեոդեզիայի և քարտեզագրության ոլորտում Խորհրդային Միության լիազոր մարմինը, որը պարբերաբար, ժամանակ առ ժամանակ հանրապետություններից հավաքել է արդեն իսկ հանրապետություններում իրավական ուժ ստացած որոշումները, ընդ որում՝ ամբողջական կամ հատվածական, այսինքն՝ ինչ տեղեկություն այդ ընթացքում կա, որ իրավական ուժ ունի, հավաքվել են, դրանք վերստուգվել են: Սա շատ կարևոր հանգամանք է, այսինքն՝ ոչ միայն տեղեկությունները հավաքվել են, այլև լիազոր մարմինը ետ է գնացել՝ պարզելու, թե իր ստացած տեղեկությունը, իսկապես, ինչքանով է իրավական հիմնավորված: Եվ, ահա, այս բոլոր տեղեկությունների հիման վրա հաստատել է խորհրդային հանրապետությունների միջև սահմանային գծի քարտեզագրական հիմքը:
Եվ ահա, մեր սահմանազատվող հատվածում 1979 թվականին հերթապահության գործընթաց անցած, այսինքն՝ դե յուրե հաստատված քարտեզներն այդպիսի վերջին քարտեզներն են Խորհրդային Միության օրոք: Այսինքն՝ Խորհրդային Միության գոյության ընթացքում մեր սահմանազատվող հատվածներում հերթապահության գործընթաց անցած, այսինքն՝ դե յուրե վերջնականորեն հիմնավորված այլ քարտեզ պարզապես գոյություն չունի:
Եվ այս սկզբունքը, որ պետք է սահմանների վերարտադրություն տեղի ունենա, մեզ համար չափազանց կարևոր է: Եվ ավելի պարզ լեզվով ասած՝ մենք որդեգրել ենք սկզբունք, որ սահմանն անցնում է այն տեղով, որտեղով անցնում է: Ես ուզում եմ այս նրբությունը մենք բոլորս արձանագրենք՝ սահմանն անցնում է այն տեղով, որտեղով անցնում է: Եվ սա նույնպես չափազանց կարևոր սկզբունք է: Ինչո՞ւ, որովհետև եթե մենք գնայինք այն տրամաբանությամբ, որ այս սկզբունքից շեղվելով՝ մենք պետք է նոր սահմանագիծ ստեղծենք, դա ի՞նչ կնշանակեր, դա կնշանակեր, որ ստեղծում ենք էսկալացիայի և ռազմական բախումների ուղղակի հարատև աղբյուր: Այս մեր գործընթացով, ես, իհարկե, չեմ ուզում մենք գերագնահատենք տեղի ունեցածը, բայց չեմ էլ ուզում՝ թերագնահատենք, այս սկզբունքի ամրագրմամբ, երբ մենք ասում ենք՝ սահմանն անցնում է այն տեղով, որտեղով անցնում է, մենք, ըստ էության, էսկալացիոն կոնտեքստը եթե դուրս չենք բերել, առնվազն էականորեն նվազեցրել ենք: Եվ նաև այս առումով ես տեղի ունեցածը համարում եմ շատ կարևոր և էական հաջողություն:
Հիմա սահմանազատման կոնկրետ արդյունքների վերաբերյալ: Տեսեք՝ մենք ասում ենք, որ օրինակ՝ Բերքաբեր գյուղի հատվածում խնդիր չկար, արդյունքում էլ խնդիր չկա: Մենք ասում ենք, որ Բաղանիս-Ոսկեպար գյուղերի հատվածներում հնարավոր էին խնդիրներ, բայց գործնականում պարզվեց, որ խնդիր չկա, մասնավորապես, գիտեք, որ այնտեղ շատ զգայուն հարցեր կային՝ կապված Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հետ, Ոսկեպարի և նաև Ոսկեպար-Բաղանիս, ինչպես ժողովուրդն ասում է, հին ճանապարհի հետ: Նրանք, ովքեր այդ ճանապարհով երթևեկել են, երբ Ոսկեպար գյուղը կամ հակառակ կողմից Բաղանիս գյուղն անցնում էինք, կար ցուցանակ՝ «Դիտարկվող տեղամաս»: Եվ հիմա՝ սահմանազատման արդյունքում, այդ ճանապարհը ոչ միայն ամբողջությամբ Հայաստանի Հանրապետության արդեն իսկ դե յուրե հաստատված, վերահաստատված ինքնիշխան տարածքում է, այլև ըստ էության, նոր հանգամանքների բերումով այդ ճանապարհը երթևեկության համար այլևս անվտանգ է:
Եկեղեցու հատվածում մենք որևէ խնդիր չունեցանք, որովհետև ոչ միայն բուն եկեղեցու առումով, այլ նաև սահմանային գծի եկեղեցուց հեռավորության առումով, որովհետև եթե չեմ սխալվում, համենայնդեպս ինձ ասել են, որ բավականին մեծ տարածություն կա եկեղեցու և սահմանային գծի հատվածում: Հիմա ինչո՞ւ խնդիր չկա Ոսկեպար-Բաղանիս հատվածում և խնդիր չկա Բերքաբերի հատվածում, որովհետև մենք որդեգրել են այդ սկզբունքը՝ սահմանն անցնում է այնտեղով, որտեղով անցնում է:
Եվ ինչո՞ւ մենք որոշակի խնդիրներ կարող ենք ունենալ և ունենք Կիրանցի հատվածում, նորից նույն պատճառով, որովհետև մենք որդեգրել ենք սկզբունք, որ սահմանն անցնում է այնտեղով, որտեղով անցնում է: Եվ այս սկզբունքն, ընդ որում, շատ կարևոր է: Այս քարտեզագրական, քաղաքական և իրավական հիմքերի արձանագրումը շատ կարևոր է, որ ինքն, ըստ էության, գործուն է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի բոլոր տեղամասերի և հատվածների համար: Ընդ որում՝ ուզում եմ ասել, որ սա կարևորագույն շարժառիթներից մեկն է մեզ համար, որ մենք համաձայնվել ենք այս սկզբունքը որդեգրելիս, որովհետև մենք հաշվի ենք առել, որ հիմա ստեղծում ենք ոչ միայն նախադեպ, այլև ստեղծում ենք սահմանազատման բանաձև, որը պետք է գործի սահմանազատման հետագա ամբողջ գործընթացի համար: Եվ սա նշանակում է, որ և՛ Ադրբեջանի, և՛ մեզ համար սահմանազատման գործընթացը դառնում է մաքսիմալ կանխատեսելի:
Իհարկե, նորից եմ ասում, այնտեղ, որտեղ կողմերը կհամարեն, որ որոշակի կոմպրոմիսների անհրաժեշտություն կա, դա էլ մեր օրենսդրություններին, ընթացակարգերին համապատասխան նույնպես կարող է քննարկվել: Բայց այս փուլի ամենակարևոր արձանագրումն այն է, որ ձևավորվել և հաստատվել է սկզբունք, որը գործելու է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծի ամբողջ երկայնքով և ամբողջ երկայնքով մենք գնալու ենք գոյություն ունեցած, Խորհրդային միության փլուզման պահին իրավական ուժ ունեցած սահմանը վերարտադրելու ճանապարհով:
Այն հատվածներում, որտեղ խնդիր ունենք, որոշակի խնդիրներ կարող են ծագել, կառավարությունը բոլոր այդ խնդիրները հետևողականորեն կլուծի: Արդեն ասել ենք, որ այդ խնդիրները մեր խնդիրներն են, դրանք Կիրանցի ժողովրդի կամ մի քանի ընտանիքների խնդիրներ չեն, դրանք մեր խնդիրներն են և մեր կառավարության խնդիրն է, իմ խնդիրն է, և մենք այդ խնդիրները հետևողականորեն կլուծենք:
Եվ ուզում եմ ուղղակի կիսել իմ համոզմունքը, ես ուղղակի համոզված եմ, որ մենք կայացրել ենք մի որոշում, որն անկյունաքարային է դեռևս 2019թ. մեր հայտարարած ռազմավարական նպատակն իրագործելու ճանապարհին, իսկ այդ ռազմավարական նպատակը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան, անկախ պետության գոյության հարատևության համար պայմաններ ստեղծելն էր: Այսօր այդ պայմաններից կարևոր մեկն ապահովված է, իհարկե այն մասով, ինչ մասով հայտարարված է, բայց կարևոր է նաև, որ հետագայի համար բացվել է որոշակի հորիզոն, որը մեզ համար մաքսիմալ կանխատեսելի կարող է լինել: Այսքանն էի ուզում ասել, պարոն Գրիգորյան ունե՞ք որևէ բան ավելացնելու:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյան - Ոչ պարոն վարչապետ, ուղղակի ավելացնեմ, որ երեկ հանդիպման ընթացքում նաև շարունակվել են քննարկումները կանոնակարգի հետ կապված, կարծես համաձայնություն կա, որ այս գործընթացում որդեգրած սկզբունքներն արտացոլվելու են կանոնակարգի մեջ և նախագծի վրա աշխատանքներն ինտեսիվ շարունակվելու են: Նաև ուզում եմ վերահաստատել, որ ադրբեջանական կողմը նույնպես հակված է սահմանազատման գործընթացը շարունակել նույն ձևաչափով, նույն ալգորիթմով, որն այս անգամ մենք կիրառեցինք: Շնորհակալություն:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շնորհակալ եմ, իհարկե մենք նաև առաջիկա 8-10 օրերի ընթացքում պետք է արդեն կայացրած որոշումներն իրագործելու հարցով զբաղվենք, չնայած պետք է ասեմ, օրինակ՝ արդեն մի շաբաթից ավելի կամ նույնիսկ 10 օր Բաղանիս-Ոսկեպար հատվածում Հայաստանի Հանրապետության սահմանապահ զորքերն իրականացնում են ծառայություն, այսինքն՝ այն պահից, երբ սահմանային ձեզ հայտնի սյուները տեղադրվեցին, այսինքն՝ այդ հատվածում սյուների տեղադրման աշխատանքներն ավարտելուց անմիջապես հետո սահմանապահ զորքերը տեղակայվել են, հիմա ուսումնասիրում են տեղանքը, որպեսզի արդեն այդտեղ մշտական ծառայություն իրականացնեն: Մյուս հատվածներում նույնպես այդ նույն գործընթացը տեղի կունենա»:

"An important cornerstone has been laid." prime minister
Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the Armenia-Azerbaijan border demarcation process at the beginning of the government session. In his speech, the Prime Minister, in particular, noted:
As you are aware, yesterday, the commissions of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, in compliance with the protocol adopted at the joint session of April 19, agreed on Baghanis of the Republic of Armenia, Baghanis Ayrum of the Republic of Azerbaijan, Voskepar of the Republic of Armenia, Ashagh Askipara of the Republic of Azerbaijan, Kirants of the Republic of Armenia, and Kirants of the Republic of Azerbaijan. The border sections were marked in the villages of Khairemli, Berkaber of the Republic of Armenia, and Kyzyl Hajil of the Republic of Azerbaijan. They signed the descriptions of the protocols of these border sections.
I consider what happened to be a great success. It is a great success for two reasons. First, a fundamental cornerstone has been laid for further developing and strengthening our sovereignty and independence. Second, for the first time since independence, our republic has an officially delimited border, which will significantly increase the level of security and stability in the area of ​​the mentioned villages and along the entire Armenia-Azerbaijan border.
I also want to thank the Government Commission on Border Deregulation and Border Security, headed by Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and all its members. I also want to thank all the members of the Security Council of the Republic of Armenia who were involved in this whole process, in fact, on a daily basis. Thank you, all of you present, because I have regularly provided information about what is happening around the delimitation process.
I want to make an additional comment on one or two details. I am sure that yesterday you saw the answers of the Information and Public Relations Department of the Government to the questions of "Armenpress." You noticed that, of course, it is also recorded in the joint statement of the commissions that the demarcation took place with the maps of 1976, a duty process passed in 1979.
You know that it was fundamental for us in the demarcation process between Armenia and Azerbaijan not to create a new border but to reproduce the borders reaffirmed by the Alma-Ata Declaration. In other words, we should not make a border during delimitation. Still, we should reproduce the borders that existed at the time of the collapse of the Soviet Union and have de jure legal significance. For this, we first referred to the Alma-Ata Declaration, and on April 19, this was fixed and recorded as the basic principle of the entire demarcation process. We also have a link to the maps, the last de jure maps of the Soviet Union.
By clarifying the expression "process of regularization," I want to describe the process: between the Soviet republics, in fact, if not constantly, there were regular adjustments of border issues according to the internal laws and procedures of the republics, of course, within the framework of the legislation of the Soviet Union. Those already established processes were given final legal force at the cartographic level by the authorized body of the Soviet Union in the field of geodesy and cartography, which regularly, from time to time, collected from the republics the decisions that had already gained legal force in the republics, complete or partial, that is, what information that existed during that time, that has legal force, was collected, and they were rechecked. This is a significant circumstance; that is, not only has the information been collected, but the authorized body has also gone back to find out how legally justified the information received is. Based on all this information, he confirmed the cartographic basis of the borderline between the Soviet republics.
And here, in our demarcated area, the maps that went through the duty process in 1979, that is, were de jure approved, are the last such maps during the Soviet Union. In other words, during the Soviet Union's existence, there was simply no other map that passed the duty process in our demarcated areas; that is, de jure finally justified it.
This principle that borders should be reproduced is fundamental to us. And in simpler terms, we have adopted the principle that the border passes where it passes. I want all of us to record this subtlety: the border passes where it passes. And this is also a fundamental principle. Why? Because if we were to go with the logic that by deviating from this principle, we should create a new border, what would that mean? It would mean that we are creating an escalation, and the military is just a constant source of friction. With this process of ours, of course, I don't want us to overestimate what happened, but I also don't want to underestimate it; by fixing this principle, when we say that the border passes where it passes, we, in fact, reduced the escalation context if out we did not bring, at least we significantly reduced it. In this sense, what happened to be a critical and essential success?
Now, about the specific results of demarcation, look, we say that, for example, there was no problem in Berkaber village, and as a result, there is no problem. We say that there were possible problems in parts of Baghanis-Voskepar villages, but in practice, it turned out that there was no problem, in particular, you know, there were susceptible issues related to the Church of the Holy Virgin, Voskepar, and also Voskepar-Baghanis, as the people say. , with the old road. For those who traveled that way, when we passed the village of Voskepar or the town of Baghanis on the opposite side, there was a sign that said, "Site under observation." And now, due to the boundary, that road is not only entirely in the already de jure established, reaffirmed sovereign territory of the Republic of Armenia, but also, due to new circumstances, that road is no longer safe for traffic.
We didn't have any problems in the church area, not only in terms of the church itself but also in terms of the distance from the church to the boundary line, because, if I'm not mistaken, at least I was told that there is quite a distance between the church and the boundary line. Why is there no problem in the Voskepar-Baghanis section and no problem in the Berkaber section? We have adopted the principle that the border passes where it passes.
Why do we have specific problems in the Kirants sector? Again, for the same reason, we have adopted the principle that the border passes where it passes. And this principle, moreover, is fundamental. Recording this cartographic, political, and legal basis is essential, as it is essentially valid for all sites and sections of the border between Armenia and Azerbaijan. Moreover, I want to say that this is one of the most important motivations for us to agree to adopt this principle because we took into account that now we are creating not only a precedent but also a delimitation formula that should work in the future of delimitation, for the whole process. And this means that the demarcation process becomes maximally predictable for Azerbaijan and us.
Of course, where the parties consider that there is a need for certain compromises, this can also be discussed by our laws and procedures. But the essential record of this stage is that a principle was formed and established, which will operate along the entire Armenia-Azerbaijan border, and along the whole length, we will go along the path of reproducing the existing border that had legal force at the time, of the collapse of the Soviet Union.
In those areas where we have problems, specific problems may arise, and the government will consistently solve all these problems. We have already said that these problems are our problems; they are not the problems of the people of Kirants or a few families; they are our problems, and it is the problem of our government; it is my problem, and we will solve these problems consistently.
And I want to share my belief. I'm confident that we made a decision that is a cornerstone of 2019, on the way to realizing our stated strategic goal: to create conditions for the continued existence of the sovereign, independent state of the Republic of Armenia. Today, an important one of those conditions is ensured, of course, in the announced part. Still, it is also essential that a particular horizon has been opened for the future, which can be maximally predictable for us. That's all I wanted to say, Mr. Grigoryan. Do you have anything to add?
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan - No, Mr. Prime Minister. I would just like to add that during yesterday's meeting, the discussions regarding the regulations were also continued, as if there was an agreement that the principles adopted in this process will be reflected in the regulations and work on the project will continue intensively. Also, I want to reaffirm that the Azerbaijani side is also inclined to continue the demarcation process in the same format, with the same algorithm that we used this time. Thank you.
Prime Minister Nikol Pashinyan: Thank you. Of course, we must also implement the decisions already made in the next 8-10 days. However, I must say, for example, that for more than a week or even ten days in the Baghanis-Voskepar section, the border guard troops of the Republic of Armenia have been carrying out service, that is, from the moment when the border posts you know were installed, that is, immediately after the completion of the installation of the posts in that area, the border guard troops were deployed. Now they are surveying the area, so they have already performed permanent service there. The exact process will take place in other sectors as well."