Միրզոյանը և ԵԽԽՎ նախագահը քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵԽԽՎ նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում ՀՀ ներգրավածությանն առնչվող հարցեր, անդրադարձ է կատավել ՀՀ բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին։
«ՀՀ կառավարությունը հատուկ ուշադրություն է հատկացնում ժողովրդավարական բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքարին և անկախ դատական համակարգի ամրապնդմանը, և Եվրոպայի խորհուրդն, իր հերթին, կարևոր նպաստ է բերում այս ուղղությամբ առաջընթացի ապահովմանը»,- ասել է Միրզոյանը։
Նա հավելել է, որ ՀՀ ժողովրդավարական բարեփոխումներն ու տարածաշրջանում խաղաղության հասնելուն միտված ջանքերը փոխկապակցված են. ինքնիշխան, ժողովրդավար պետության զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության նկատմամբ հարգանքի, միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների պահպանման միջոցով է հնարավոր հասնել հարատև խաղաղության։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵԽԽՎ նախագահը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։ Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում կայունության ապահովմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը:
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քննարկումներին՝ նախարար Միրզոյանը վկայակոչել է երկու երկրների ղեկավարների մակարդակով արտահայտված դիրքորոշումը, որով վերահաստատվում է 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումը։
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ ՀՀ-ն ունի հարաբերությունների կարգավորման ամուր քաղաքական կամք և դրա լիարժեք փոխադարձման պարագայում հնարավոր կլինի հասնել խաղաղության։ Անդրադարձ է կատարվել հումանիտար բնույթի հարցերի։ Այս համատեքստում հիշատակվել են նաև ԵԽԽՎ կողմից ընդունված բանաձևերը և ընդգծվել է դրանց կյանքի կոչման կարևորությունը։

RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with PACE President Theodoros Roussopoulos. The interlocutors discussed issues related to the involvement of RA within the framework of the Council of Europe, and the steps taken to implement the ambitious reform agenda of RA were discussed.
"The Armenian government pays special attention to democratic reforms, the uncompromising fight against corruption, and strengthening the independent judicial system, and the Council of Europe, in turn, makes an important contribution to ensuring progress in this direction," said Mirzoyan.
He added that the democratic reforms of the RA and the efforts to achieve peace in the region are interrelated. It is possible to achieve lasting peace through developing a sovereign, democratic state, respect for the protection of human rights, and observance of the fundamental principles of international law.
The RA Foreign Minister and PACE President exchanged ideas on regional issues. Minister Mirzoyan presented to the interlocutor Armenia's efforts to ensure stability in the South Caucasus.
Referring to the recent discussions in the process of normalizing relations between Armenia and Azerbaijan, Minister Mirzoyan referred to the position expressed at the level of the leaders of the two countries, which reaffirms the mutual recognition of territorial integrity based on the 1991 Alma-Ata Declaration.
Minister Mirzoyan emphasized that RA has a strong political will to regulate relations, and in the case of full reciprocity, it will be possible to achieve peace. Reference was made to issues of a humanitarian nature. In this context, the resolutions adopted by the PACE were also mentioned, and the importance of their implementation was emphasized.