Եվրոպայի խորհուրդը մեզ համար առանցքային հնարավորություններ ընձեռող հարթակ է
Օվիեդոյի կոնվենցիայի ստորագրումից հետո կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հանդիպումը։
ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ տարբեր ոլորտներ կարգավորող ԵԽ կոնվենցիաներին ՀՀ հետևողական միանալը ԵԽ շրջանակներում ՀՀ ներգրավածության, փոխշահավետ համագործակցության նկատմամբ ՀՀ ամուր հանձնառության վկայությունն է։ «Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է իր որդեգրած քաղաքականությունը երկրում օրենքի գերակայության ամրապնդման, ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման, ինստիտուցիոնալ կարողությունների ավելացման ուղղությամբ, և այդ նպատակով Եվրոպայի խորհուրդը մեզ համար առանցքային՝ հնարավորություններ ընձեռող հարթակ է։»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
ԵԽ գլխավոր քարտուղարը շնորհավորել է Հայաստանին Օվիեդոյի կոնվենցիային միանալու կապակցությամբ՝ ողջունելով ԵԽ շրջանակներում ՀՀ փոխգործակցության ավելացմանն ուղղված կարևոր քայլերը:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵԽ փոխգործակցության օրակարգային այլ հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային թեմաների: Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները, այդ թվում՝ Ալմաթիում կայացած քննարկումները։ Ի թիվս մի շարք գործընկերների կողմից արված արձագանքների վկայակոչելով ԵԽ ԳՔ անդրադարձը երկու երկրների միջև սահմանազատման գործընթացին՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա տարածքային ամբողջականության աներկբա ճանաչման, սահմանազատման գործընթացում առավելագույն հստակության ապահովման կարևորությունը:
Ի շարունակություն նախորդ քննարկումների՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանը կառուցողականորեն ներգրավված է տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ քննարկումներում՝ որպես հիմք ունենալով ինքնիշխանության ու ազգային իրավազորության հարգման, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների վրա կառուցված տեսլականը:

После подписания Овьедской конвенции состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с генеральным секретарем Совета министров Марией Пейчинович Бурич.
Министр иностранных дел РА Мирзоян подчеркнул, что последовательное соблюдение РА конвенций СЕ, регулирующих различные сферы, является свидетельством вовлеченности РА в рамки СЕ, твердой приверженности РА взаимовыгодному сотрудничеству. «Правительство Армении продолжает принятую политику в направлении укрепления верховенства закона в стране, реализации демократических реформ, повышения институционального потенциала, и для этой цели Совет Европы является для нас ключевой, дающей возможности платформой, ", - подчеркнул министр иностранных дел РА.
Генеральный секретарь СЕ поздравила Армению с присоединением к Конвенции Овьедо, приветствуя важные шаги по расширению сотрудничества Армении в рамках СЕ.
Собеседники обсудили другие вопросы повестки дня сотрудничества РА-СЕ.
Были упомянуты региональные темы. Министр Мирзоян представил последние события в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе состоявшиеся в Алматы дискуссии. Среди ответов ряда коллег, ссылаясь на ссылку Совмина на процесс делимитации границы между двумя странами, министр Мирзоян особо подчеркнул важность однозначного признания территориальной целостности, обеспечения максимальной ясности в процессе демаркации на основе Алма-Атинской декларации 1991 года..
В продолжение предыдущих обсуждений министр иностранных дел РА подчеркнул, что Армения конструктивно участвует в обсуждениях в направлении разблокирования региональных каналов, основываясь на видении, построенном на принципах уважения суверенитета и национальной юрисдикции, равенства и взаимности.