«Հիմա տիեզերք թռչելով ոչ ոքի չես զարմացնի»․ Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի տարեկան համաժողովի բացման արարողությանը: Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես նշել է.
«ՎԶԵԲ մեծարգո՛ տիկին նախագահ, պատվիրակությունների հարգելի՛ ղեկավարներ, հարգելի՛ ներկաներ, ողջունում եմ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի տարեկան ժողովի անցկացումը Հայաստանի Հանրապետությունում: Մեզ համար պատիվ է հյուրընկալել եվրոպական հեղինակավոր այս կառույցին, որի անդամ է Հայաստանը, և որի հետ գործընկերությունը բարձր ենք գնահատում:
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունը վերջին տարիներին մեծ վերելք է ապրում: 2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից մինչև օրս Հայաստանի տնտեսությունն աճել է գրեթե 30 տոկոսով: Պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են ավելի քան 91 տոկոսով, ստեղծվել է շուրջ 200 հազար աշխատատեղ, որը ընդհանուր աշխատատեղեր թվի մեջ նշանակում է մոտ 37 տոկոս աճ: Միջին անվանական աշխատավարձը 2017 թվականի համեմատ աճել է շուրջ 87 տոկոսով, մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն գրեթե կրկնապատկվել է:
Եվ հաշվի առեք, որ այս ընթացքում նաև Covid-ի համաճարակ ենք վերապրել, 44-օրյա պատերազմ, հումանիտար ճգնաժամ և 100 հազարից ավելի հայերի բռնագաղթ Լեռնային Ղարաբաղից, Հայաստանի Հանրապետության ավելի քան 200 քառակուսի կիլոմետր ինքնիշխան տարածքների օկուպացիա, ներքաղաքական և տարածաշրջանային սրացումներ: Բայց հենց վերը նշված տնտեսական ցուցանիշների շնորհիվ ենք կարողացել դիմակայել բոլոր նշված մարտահրավերներին: Պիտի արձանագրեմ, սակայն, որ նշված տնտեսական ցուցանիշներն արձանագրվել են հենց 2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության բերած փոփոխությունների և ժողովրդական բարեփոխումների կուրսից կառավարության չշեղվելու շնորհիվ:
Հեղափոխությունից հետո է, որ Հայաստանում բոլոր տնտեսվարողները ազատ, առանց սահմանափակումների տնտեսական գործունեություն ծավալելու հնարավորություն ստացան: Մինչ այդ Հայաստանի Հանրապետությունում տնտեսության առավել շահութաբեր ճյուղերը փաստացի քվոտավորվում էին ստվերային եղանակով, շատ ապրանքների ներմուծումն ու արտահանումը հնարավոր չէր առանց քաղաքական իշխանության թույլտվության:
2018 թվականից ի վեր այդ երեւույթներն արմատախիլ են արվել Հայաստանից, և հիմա մեր երկրում շահույթ կարող են ստանալ բոլոր այն մարդիկ, ովքեր ունեն դրա համար անհրաժեշտ հմտություններ, ունակություններ ու ցանկություն: Հենց այս մարդկանց շնորհիվ է զարգացել տնտեսությունը, աճել պետական բյուջեի եկամուտները, և այդ մարդիկ են մեր երկրի զարգացման լոկոմոտիվը:
Տնտեսական աճի վրա, իհարկե, տարբեր գործոններ են ազդում: Բայց Հայաստանում, մեծ հաշվով, տնտեսական աճի տեմպն ուղիղ համեմատական է ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքին: Մենք էականորեն կրճատել ենք ստվերը, անզիջում պայքար ենք մղում կոռուպցիայի դեմ: Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ կազմակերպության Կոռուպցիայի ընկալման գլոբալ համաթվում Հայաստանի Հանրապետությունը 2018 թվականից ի վեր 45 կետով առաջընթաց է ապրել՝ 107-րդ տեղից տեղափոխվելով 62-րդ հորիզոնական:
Այս բոլոր զարգացումների արդյունքում Հայաստանի տնտեսության պոտենցիալն էականորեն աճել է, և այդ պոտենցիալի իրացումը մի նոր մարտահրավեր է մեր երկրի համար, որովհետև այդ պոտենցիալի պատշաճ իրացումը կարևորագույն նշանակություն ունի մեր երկրի հետագա զարգացման տեսանկյունից: Այս խնդրի լուծման համար մենք երեք առանցքային անելիք ենք պատկերացնում. կրթության ոլորտի բարեփոխումներ, ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացում, խաղաղության օրակարգի իրացում:
Կրթության ոլորտում մենք բովանդակային և ֆիզիկական ենթակառուցվածքների լավարկման ամենաակտիվ փուլում ենք: Ընդունել ենք նախադպրոցական կրթության և հանրակրթության նոր չափորոշիչները և ձեռնարկել ուսուցիչների ատեստավորման գործընթացը, որի առանցքային նպատակներից մեկն ուսուցիչների աշխատավարձերի կրկնապատկումն է՝ որակավորման ստուգման եղանակով:
Նաև կրթության հասանելիությունը հանրապետության ողջ տարածքում ապահովելու համար ձեռնարկել ենք 500 մանկապարտեզի, 300 դպրոցի կառուցման աշխատանքները և ի դեպ, այս ծրագրի իրականացման ճանապարհին հաճախ զգում ենք հենց կրթության ոլորտի, պետական և մասնավոր ոլորտներում ինստիտուցիոնալ կարողությունների բացերը: Ամեն դեպքում ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ 2017 թվականի համեմատ 2024 թվականին կրթության ոլորտի բյուջետային ֆինանսավորումն ավելի քան կրկնապատկվել է, ավելի կոնկրետ՝ ավելացել է 119 տոկոսով:
Գիտության ֆինանսավորումը 2017 թվականի համեմատ ավելացել է 147 տոկոսով, և այստեղ էլ գիտնականների աշխատավարձերի երբեմն եռապատկման պրոցեսներ են ընթանում:
Այս համատեքստում հատուկ կարևորություն ենք տալիս մասնագիտական կրթության և ուսուցման, ինչպես նաև բարձրագույն կրթության բարեփոխումներին: Մենք Ակադեմիական քաղաք նախագծի քննարկումների ակտիվ փուլում ենք: Գաղափարը հետևյալն է. զրոյից կառուցել Ակադեմիական քաղաք, որը կդառնա երկրի բուհական և IT կենտրոն, ինչպես նաև ինտելեկտուալ ժամանցի սիրված վայր: Ներդրողների ուշադրությունը ցանկանում եմ հրավիրել այս նախագծի վրա, որի գլխավոր հատակագծի պատրաստման աշխատանքները շուտով կավարտվեն:
Կրթության ոլորտի բարեփոխումներն առանցքային են մեզ համար, որովհետև կրթության նոր որակը անհրաժեշտ է մեր երկրի հետագա առաջընթացն ապահովելու տեսակետից: Կրթությունը նաև գործիք է ժողովրդավարությունը, հակակոռուպցիոն վարվելակարգերը, ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացումն ապահովելու համար: Ի վերջո, այս բոլոր օրակարգերի շուրջ աշխատանքն անում են մարդիկ, և որքան շատ են բարձր որակավորում ունեցող մասնագետները, այնքան ավելի հեշտ է իրագործել ցանկացած, անգամ ամենահավակնոտ նախագծերը:
Բայց գաղափարը միայն այն չէ, որ հաջորդ սերունդը կրթության անհամեմատ բարձր մակարդակ ունենա և ավելի մրցունակ լինի գլոբալ և տեղական աշխատաշուկայում և այդպիսով ավելի մրցունակ դարձնի մեր տնտեսությունը: Խնդիրն այն է, որ կրթության ոլորտի բարեփոխումների ընթացքում մենք նույնպես սովորում ենք, և ընդհանրապես, կրթության ոլորտի մեր ռազմավարական հայեցակարգը կրթությունը ցկյանս գործընթաց և պետական գաղափարախոսություն դարձնելն է: Ինչպես արդեն ասացի, բարեփոխումների, զարգացման օրակարգի իրացման ճանապարհին մենք շատ հաճախ զգում ենք մեր կրթական համակարգի, կրթության նկատմամբ մեր արմատացած վերաբերմունքի բացերը, ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր ոլորտում:
Մասնավոր ոլորտը նույնպես այսօր բարձր որակավորման մասնագետների կարիք է զգում, և սա հաճախ հարկավոր է արտադրության ինքնարժեքը նվազեցնելու, նոր շուկաներ մտնելու, արտադրության ու աշխատանքի ստանդարտները զարգացնելու համար: Իհարկե, կառավարությունն այս ամենին ուղղված ծրագրեր է իրականացնում, բայց նաև այդ ծրագրերն իրականացնելու և լավարկելու մեր կարողությունները զարգանալու կարիք ունեն: Իսկ զարգացումը հնարավոր չէ առանց կրթության, առանց սովորելու:
Առանց սովորելու հնարավոր չէ ոչ մի ստեղծարար փոփոխություն: Արդեն խոսեցի խաղաղության օրակարգի մասին, բայց առանց սովորելու հնարավոր չէ խաղաղ ապրել նույնպես, որովհետեւ մեր տարածաշրջանի որոշ երկրներ, օրինակ՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղ համակեցության փորձ և գիտելիք չունեն: Անկախության առաջին օրերից նրանք հակամարտության մեջ են, և քաղաքական բանակցություններից, խաղաղության սկզբունքներից անդին կա մի կարևոր նախապայման՝ սովորել խաղաղ ապրել, ինչը չափազանց բարդ գործընթաց է, որովհետեւ կրկնում եմ, թե՛ մենք, թե՛ Ադրբեջանում չգիտեն՝ դա ինչ է, ինչպիսի տեսք ունի, Ադրբեջանի դեպքում՝ Հայաստանի, Հայաստանի դեպքում՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղ ապրելն անծանոթ երևույթներ են:
Իսկ այն, ինչ չգիտես, առաջ է բերում անորոշություններ, մտահոգություններ, լարվածություններ, որոնք դու հասկանալիորեն բանաձևում և ընկալում ես քո ունեցած պատմական փորձի վրա, իսկ պատմական փորձն ասում է, որ դա հնարավոր չէ:
Ահա այստեղ է, որ գալիս է սովորելու անհրաժեշտությունը, որովհետև մարդկության պատմական փորձը մարդկությանը պիտի ասեր և համոզեր, որ տիեզերք թռչել հնարավոր չէ: Եվ դա իրոք հնարավոր չէր այնքան ժամանակ, քանի դեռ մարդկությունը չսկսեց սովորել տիեզերք թռչել, և հիմա տիեզերք թռչելով ոչ ոքի չես զարմացնի:
Իսկ դա տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ մարդկությունը սովորելով սկսեց ձևավորել գործիքներ, որոնք հնարավոր դարձրին այն, ինչ նախկինում թվում էր անհնար: Այդ սովորելու ընթացքում մարդիկ են այրվել խարույկների վրա, բայց դրանից երկրագունդը չի դադարել պտտվել և սովորելու գործընթացը կանգ չի առել:
Հայաստանի և Ադրբեջանի պարագայում նույնպես խաղաղ ապրել սովորելու գործիքների կարիք ունենք: Այդ գործիքներից մեկը կառավարության առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն է, այս նախագիծը միայն Հայաստանին ու Ադրբեջանին չի վերաբերում, բայց եթե այս համատեքստում նայենք, կարևոր կետերից մեկն այն է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը միմյանց համար բացում են ավտոճանապարհները, երկաթգծերը, միմյանց տարածքով խողովակաշարեր, էլեկտրահաղորդման գծեր, մալուխներ անցկացնելու հնարավորությունը, միմյանց տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության հարգման հիման վրա՝ հավասարության և փոխադարձության սկզբունքով: Տարածաշրջանային կոմունիկացիոն ուղիների բացման այս սկզբունքները համաձայնեցվել են 2023 թվականի հուլիսի 15-ին Բրյուսելում՝ Ադրբեջանի նախագահի, իմ և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ և հրապարակվել վերջինիս կողմից:
Իսկ միմյանց տարածքային ամբողջականությունը Հայաստանն ու Ադրբեջանը 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին, Պրահայում պայմանավորվել են ճանաչել 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա: Այդ հռչակագիրը ստորագրել են նախկին Խորհրդային Միության 12 հանրապետությունները, որպեսզի արձանագրեն, որ նախ՝ Խորհրդային Միությունը դադարում է գոյություն ունենալ, և այդ պահին խորհրդային հանրապետությունների միջև գոյություն ունեցած վարչական սահմանները վեր են ածվում պետական սահմանների, որովհետև խորհրդային հանրապետությունները դառնում են անկախ պետություններ:
Ահա, 2022թ հոկտեմբերի 6-ին, Պրահայում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են, որ Ալմա-Աթայի հռչակագիրը պետք է երկու երկրների միջև սահմանազատման հիմքը լինի:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացն այս օրերին մեկնարկել է, և պետք է դառնա այն գործիքներից մեկը, որ Հայաստանին և Ադրբեջանին կսովորեցնի խաղաղ ապրել:
ՎԶԵԲ հարգելի՛ նախագահ, պատվիրակությունների հարգելի՛ ղեկավարներ, հարգելի՛ ներկաներ, շնորհակալ եմ ձեր ուշադրության համար և հաջող աշխատանք եմ մաղթում Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի տարեկան ժողովին»:
Համաժողովին ելույթով հանդես է եկել նաև Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասսոնը:

"You won't surprise anyone by flying into space now." Nikol Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan attended the opening ceremony of the annual conference of the European Bank for Reconstruction and Development. The Prime Minister made a speech in which he specifically stated:
"Honorable lady president of EBRD, honorable heads of delegations, dear attendees, I welcome holding the annual meeting of the European Bank for Reconstruction and Development in the Republic of Armenia. We are honored to host this prestigious European structure, of which Armenia is a member, and we highly value the partnership.
The economy of the Republic of Armenia has experienced a significant rise in recent years. Since the People's Nonviolent Velvet Revolution of 2018, Armenia's economy has grown by almost 30 percent. State budget revenues increased by more than 91 percent, and about 200,000 jobs were created, which means an increase of about 37 percent in the total number of jobs. The average nominal wage has increased by about 87 percent compared to 2017, and the GDP per capita has almost doubled.
And consider that during this time, we also survived the Covid epidemic, a 44-day war, a humanitarian crisis and the deportation of more than 100 thousand Armenians from Nagorno Karabakh, the occupation of more than 200 square kilometers of sovereign territories of the Republic of Armenia, internal political and regional escalations. But thanks to the above-mentioned economic indicators, we were able to face all the mentioned challenges. I must note, however, that the mentioned economic indicators were recorded precisely because of the changes brought by the People's nonviolent Velvet Revolution of 2018 and the government's non-deviation from the course of widespread reforms.
Only after the revolution did all business people in Armenia have the opportunity to conduct economic activities freely and without restrictions. Until then, the most profitable branches of the economy in the Republic of Armenia were quotas in a shadowy way, and the import and export of many products was not possible without the permission of the political authorities.
Since 2018, these phenomena have been eradicated from Armenia, and now, in our country, all those people with the necessary skills, abilities, and desires can make a profit. Thanks to these people, the economy has developed, state budget revenues have increased, and these people are the locomotive of our country's development.
Economic growth is, of course, influenced by various factors. But in Armenia, the economic growth rate is, by and large, directly proportional to the course of democratic reforms. We have significantly reduced the shadow and are relentlessly fighting corruption. In Transparency International's Global Index of Corruption Perceptions, the Republic of Armenia has progressed by 45 points since 2018, moving from 107th place to 62nd place.
As a result of all these developments, the potential of Armenia's economy has increased significantly, and the realization of this potential is a new challenge for our country because the proper realization of this potential is of the utmost importance from the point of view of the future development of our country. To solve this problem, we imagine three key things to do—education sector reforms, institutional capacities development, and peace agenda implementation.
We are at the most active stage of improving content and physical infrastructure in education. We have adopted the new preschool and general education standards and started the teacher certification process; one critical goal is to double teachers' salaries through qualification verification.
Also, to ensure access to education in the entire republic's territory, we have constructed 500 kindergartens and 300 schools. By the way, on the way to implementing this project, we often felt institutional capacity gaps in the education sector and the public and private sectors. In any case, compared to 2017, the budgetary financing of the education sector in 2024 has more than doubled; more specifically, it has increased by 119 percent.
Science funding has increased by 147 percent compared to 2017, and even here, the process of sometimes tripling scientists' salaries is underway.
In this context, we attach particular importance to reforms in professional education and training and higher education. We are in the active stage of discussions of the Academic City project. The idea is to build an Academic City from scratch, which will become the country's university and IT center and a favorite place for intellectual entertainment. I want to draw the attention of investors to this project and the preparation of the master plan, which will be completed soon.
Reforms in education are essential for us because a new quality of education is necessary to ensure our country's further progress. Education is also a tool to ensure democracy, anti-corruption practices, and institutional capacity building. After all, people work around all these agendas, and the more highly qualified specialists there are, the easier it is to implement any, even the most ambitious projects.
However, the idea is not only that the next generation will have a much higher level of education and be more competitive in the global and local labor markets, but it will also make our economy more competitive. The problem is that during the reforms of the education sector, we also learn, and in general, our strategic concept of the education sector is to make education a lifelong process and a state ideology. As I have already said, on the way to implementing the reform and development agenda, we often feel the gaps in our educational system and have entrenched attitudes towards education, both in the public and private sectors.
Today, the private sector also needs highly qualified specialists, often required to reduce production costs, enter new markets, and develop production and work standards. Of course, the government implements programs aimed at all this, but our ability to execute and improve these programs also needs to be developed. Development is only possible with education and learning.
Creativity change is only possible with learning. I have already talked about the peace agenda. Still, it is impossible to live peacefully without learning because some countries in our region, for example, Armenia and Azerbaijan, do not have the experience and knowledge of peaceful coexistence. They have been in conflict since the first days of independence. Beyond political negotiations and principles of peace, there is a vital prerequisite: learning to live peacefully, which is a complicated process because, I repeat, neither we nor Azerbaijan knows what it is or looks like. , in the case of Azerbaijan, Armenia, and Armenia, living peacefully with Azerbaijan is an unfamiliar phenomenon.
What you don't know brings uncertainties, concerns, and tensions, which you understandably formulate and perceive based on your historical experience, and historical experience says that this is impossible.
This is where the need to learn comes in because humanity's historical experience should have convinced humankind that flying into space is impossible. It was only possible once humanity started learning to fly into space, and now you won't surprise anyone by flying into space.
This happened after humanity learned to develop tools that made what previously seemed impossible possible. People were burned at the stake during that learning, but the globe did not stop spinning, and the learning process did not stop.
In the case of Armenia and Azerbaijan, we also need tools to learn to live peacefully. One of those tools is the "Crossroads of Peace" project proposed by the government; this project does not only apply to Armenia and Azerbaijan, but if we look at it in this context, one of the essential points is that Armenia and Azerbaijan open for each other highways, railways, pipelines through each other's territory, electricity transmission the possibility of laying lines, cables, based on respect for each other's territorial integrity, sovereignty, jurisdiction, on the principle of equality and reciprocity. These principles for the opening of regional communication channels were agreed on July 15, 2023, in Brussels at a meeting with the participation of the President of Azerbaijan, myself, and the President of the European Council, Charles Michel, and published by the latter.
On October 6, 2022, in Prague, Armenia and Azerbaijan agreed to recognize each other's territorial integrity based on the Alma-Ata Declaration 1991. That declaration was signed by the 12 republics of the former Soviet Union to record that first, the Soviet Union ceased to exist, and at that moment, the existing administrative borders between the Soviet republics became state borders because the Soviet republics became independent states.
On October 6, 2022, in Prague, through the mediation of French President Emmanuel Macron and European Council President Charles Michel, Armenia and Azerbaijan agreed that the Alma-Ata Declaration should be the basis of distinction between the two countries.
The demarcation process between Armenia and Azerbaijan has started these days and should become one of the tools that will teach Armenia and Azerbaijan to live peacefully.
Dear President of the EBRD, Heads of Delegations, and Attendees Thank you for your attention. I wish you success at the Annual Meeting of the European Bank for Reconstruction and Development."
Odile Renaud-Basso, President of the European Bank for Reconstruction and Development, also delivered a speech at the conference.