Քննարկվել է նաև Հայաստանի և Վրաստանի դերը եվրոպական արժեքներին հավատարիմ մնալու հարցում
Մայիսի 13-ից 14-ը Թբիլիսիում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև քաղաքական խորհրդակցությունների հերթական հանդիպումը։ Խորհրդակցությունները համանախագահում էին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարի առաջին տեղակալ Լաշա Դարսալիան։
Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև Ռազմավարական գործընկերության հաստատելու մասին համատեղ հռչակագրի ստորագրումից ի վեր առաջին քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացումը, ինչպես նաև երկու երկրների միջև շարունակական երկխոսությունը և համագործակցությունը։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են Հայաստանի և Վրաստանի միջև առկա հարաբերությունները և համագործակցության հեռանկարները։ Որպես համագործակցության հիմնական հենասյուներ և ամուր հիմք նշվել են առևտրատնտեսական, տրանսպորտային, էներգետիկ, զբոսաշրջության, մշակութային և կրթության ոլորտները: Կողմերը նշել են նաև, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման/սահմանագծման գործընթացը շարունակելու է լինել երկկողմ օրակարգի առաջնահերթություն։
Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումներին, ինչպես նաև տարածաշրջանի վրա ազդեցություն ունեցող գլոբալ գործընթացներին: Հանդիպման մասնակիցներն ընդգծել են խաղաղության և կայունության կարևորությունը՝ որպես տարածաշրջանային զարգացման և բարգավաճման կարևոր պայման։ Այս համատեքստում կողմերը վերահաստատել են անվերապահ աջակցությունը միմյանց ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության նկատմամբ։ Հանդիպման շրջանակներում քննարկվել է նաև Հայաստանի և Վրաստանի դերը խաղաղության և տարածաշրջանային զարգացման, ինչպես նաև եվրոպական արժեքներին հավատարիմ մնալու հարցում:
Կողմերը վերահաստատել են, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև առկա առանձնահատուկ հարաբերությունները և Ռազմավարական գործընկերությունը պայմանավորված են ոչ միայն աշխարհագրական հարևանությամբ, այլ նաև ակտիվ համագործակցությամբ և երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությամբ։ Համանախագահները պատրաստակամությունն են հայտնել նպաստել ավանդական բարեկամական կապերի հետագա խորացմանն ու զարգացմանը:

The role of Armenia and Georgia in adhering to European values ​​was also discussed
The regular meeting of political consultations between the Republic of Armenia and Georgia took place in Tbilisi from May 13 to 14. Vahan Kostanyan, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, and Lasha Darsalia, First Deputy Minister of Foreign Affairs of Georgia, co-chaired the consultations.
Both sides highlighted the holding of the first political consultations since the signing of the joint declaration on the establishment of a strategic partnership between the Republic of Armenia and Georgia, as well as the continuous dialogue and cooperation between the two countries.
The meeting participants discussed the existing relations between Armenia and Georgia and the prospects of cooperation. Trade and economics, transport, energy, tourism, culture, and education sectors were mentioned as the main pillars and solid foundations of collaboration. The parties also noted that the demarcation and delimitation of the state border between Armenia and Georgia will continue to be a priority on the bilateral agenda.
The developments taking place in the South Caucasus and the global processes affecting the region were referenced. The meeting participants emphasized the importance of peace and stability as essential conditions for regional development and prosperity. In this context, the parties reaffirmed their unconditional support for each other's sovereignty and territorial integrity. Within the framework of the meeting, the role of Armenia and Georgia in terms of peace and regional development, as well as adherence to European values, was also discussed.
The parties reaffirmed that the unique relations between Armenia and Georgia and the Strategic Partnership are conditioned by geographical proximity, active cooperation, and centuries-old friendship between the two peoples. The co-presidents expressed their willingness to contribute to the further deepening and developing traditional friendly ties.