Կարևորվել է Հայաստանի` Եվրամիության հետ վիզաների ազատականացման հարցը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 14-ին հանդիպել է Սլովակիայի Ազգային խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մարիան Քերիին: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հասմիկ Հակոբյանն ու Թագուհի Ղազարյանը: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Սլովակիայի Ազգային խորհրդի կրթության, գիտության, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերով հանձնաժողովի անդամ Դուշան Գալիսը:
Հանդիպմանը Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ Սլովակիան Հայաստանի կարևոր գործընկերներից մեկն է Եվրոպայում, և Հայաստանը խորապես շահագրգռված է ընդլայնել համագործակցությունը Սլովակիայի հետ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում, ինչպես երկկողմ ձեւաչափով, այնպես էլ Եվրոպական Միության հետ հարաբերությունների շրջանակում:
ԱԺ փոխխոսնակը բարձր է գնահատել Սլովակիայի Ազգային խորհրդի` 2004 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևի ընդունումը, ինչպես նաև նշանավորել Մարիան Քերիի անձնական ներդրումը՝ Սլովակիայի խորհրդարանում 2020 և 2021 թվականներին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ երկու բանաձևերի ընդունման գործում:
Հակոբ Արշակյանը, անդրադառնալով  տարածաշրջանի անվտանգային մարտահրավերներին, հանգամանալից ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման, ինչպես նաև սահմանազատման գործընթացում վերջին զարգացումները՝ հստակ կարևորելով տարածքային ամբողջականության սկզբունքն ու 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հանձնառությունը:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում կայուն տնտեսական զարգացման հեռանկարներին՝ ԱԺ նախագահի տեղակալը շեշտել է տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման հարցում ՀՀ շահագրգռվածությունը և ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի կյանքի կոչմամբ ընձեռվող հնարավորությունները՝ ընդգծելով, որ ծրագրի հիմքում դրված են ինքնիշխանության, ազգային իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության առանցքային սկզբունքները: Հակոբ Արշակյանը կարևորել է նաև Սլովակիայի դերը Հայաստանի սահմանին ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայման հարցում:
Մարիան Քերին ողջունել է ՀՀ ԱԺ պատվիրակության այցը Սլովակիա և գոհունակությամբ արձանագրել Հայաստանի և Սլովակիայի միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան: Նա աջակցություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, ինչպես նաև տարածաշրջանում կայունության և վստահության ամրապնդման գործընթացին:
Սլովակիայի Ազգային խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը կարևորել է խորհրդարանականների ջերմ աշխատանքային մթնոլորտն ու սերտ համագործակցությունը, ինչպես նաև Հայաստանի` Եվրամիության հետ վիզաների ազատականացման հարցը և աջակցության պատրաստակամություն հայտնել:

The issue of visa liberalization between Armenia and the European Union was highlighted.
On May 14, the RA NA Deputy Speaker Hakob Arshakyan's delegation met Marián Kéry, Chairman of the Foreign Relations Committee of the National Council of Slovakia. The delegation also includes RA NA MPs Hasmik Hakobyan and Taguhi Ghazaryan. Dusan Galis, a member of the National Council of Slovakia's Committee on Education, Science, Youth, and Sports, was present at the meeting.
At the meeting, Hakob Arshakyan emphasized that Slovakia is one of Armenia's essential partners in Europe, and Armenia is deeply interested in expanding cooperation with Slovakia in all areas of mutual interest, both in a bilateral format and within the framework of relations with the European Union.
The Deputy Speaker of the National Assembly highly appreciated the adoption of the resolution recognizing and condemning the Armenian Genocide by the Slovak National Council in 2004, as well as Marián Kéry's contribution to the adoption of two resolutions on the Nagorno-Karabakh conflict in the Slovak Parliament in 2020 and 2021.
Hakob Arshakyan, referring to the security challenges of the region, presented in detail the latest developments in the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan and the delimitation process, clearly emphasizing the principle of territorial integrity and the commitment of the 1991 Alma-Ata Declaration.
Referring to the prospects of sustainable economic development in the South Caucasus, the NA Deputy Speaker emphasized RA's interest in unblocking regional channels and the opportunities provided by the implementation of the "Crossroads of Peace" project developed by the RA government, emphasizing that the project is based on the fundamental principles of sovereignty, national jurisdiction, reciprocity, and equality. Principles. Hakob Arshakyan also highlighted Slovakia's role in deploying the EU civilian observation mission on the border of Armenia.
Marián Kéry welcomed the RA NA delegation's visit to Slovakia and noted with satisfaction the positive dynamics of inter-parliamentary relations between Armenia and Slovakia. He expressed support for the process of normalizing relations between Armenia and Azerbaijan and for strengthening stability and trust in the region.
The chairman of the foreign relations committee of the National Council of Slovakia emphasized the warm working atmosphere and close cooperation of the parliamentarians, as well as Armenia's visa liberalization issue with the European Union, and expressed his readiness to support it.