ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Մալթայի ԱԳ նախարար Իեն Բորջը համապարփակ և տևական խաղաղության հասնելու համար անփոխարինելի է համարել կառուցողական երկխոսությունը․
«Սահմանազատման ուղղությամբ կատարված առաջխաղացումները միանշանակ արժեքավոր քայլ են այդ ճանապարհին»,- ասել է նա՝ հավելելով․ «Վաղը Բաքվում կփոխանցեմ այս ուղերձները ադրբեջանցի զրուցակիցներին և կոչ կանեմ վստահելի և կայուն հանձնառություն ունենալ բանակցություններին։ Տասնամյակներ տևած հակամարտությունից և տառապանքից հետո խիստ հրամայական է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդները վերջապես հասնեն խաղաղության, անվտանգության և բարգավաճման»։
Ըստ նրա՝ «ԵԱՀԿ–ն պատրաստ է ավելի ներգրավված լինել և աջակցել տարածաշրջանում հումանիտար խնդիրներին ուղղված ջանքերին»:

"Tomorrow, I will deliver the messages in Baku." OSCE Chairman-in-Office
OSCE Chairman-in-Office, Malta's Foreign Minister Ian Borg, considered constructive dialogue indispensable for achieving comprehensive and lasting peace.
"The advances made in the direction of border liberalization are a valuable step on that path," he said, adding: "Tomorrow in Baku, I will convey these messages to the Azerbaijani interlocutors and call for reliable and stable commitment to the negotiations. After decades of conflict and suffering, it is imperative that the peoples of Armenia and Azerbaijan finally achieve peace, security, and prosperity."
He said, "The OSCE is ready to be more involved and support efforts aimed at humanitarian issues in the region."