«Հայաստանն անում է ամեն բան տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար». Սիմոնյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 13-ին ընդունել է ՀՀ-ում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռաֆայել Էնրիկե Գոնսալես Ալեմանին:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման առթիվ՝ Ալեն Սիմոնյանը Ռաֆայել Էնրիկե Գոնսալես Ալեմանին մաղթել է հաջողություն ստանձնած բարձր առաքելության իրականացման գործում ու համոզմունք հայտնել, որ այն կնպաստի Հայաստանի և Արգենտինայի միջև հարաբերությունների սերտացմանն ու ամրապնդմանը:
«Ուրախ եմ արձանագրել, որ Հայաստանի և Արգենտինայի միջև առկա է քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ: Մեր երկրների միջև ձևավորված է փոխադարձ հարգանքի ու վստահության մթնոլորտ, և Հայաստանը հետաքրքրված է Արգենտինայի հետ հարաբերությունների խորացմամբ բոլոր ուղղություններով»,- նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Ռաֆայել Էնրիկե Գոնսալես Ալեմանը փաստել է երկու երկրների միջև վաղեմի բարեկամական հարաբերությունների մասին` կարևորելով Արգենտինայի հայ համայնքի դերն Արգենտինայի Հանրապետության մշակութային և հասարակական կյանքում:
Անդրադառնալով Հայաստան-Արգենտինա միջխորհրդարանական հարաբերություններին` զրուցակիցները կարևորել են բարեկամական խմբերի և երկկողմ փոխայցերի դերը երկու երկրների փոխգործակցության զարգացման հարցում:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակը, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանն անում է ամեն բան տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար և ապավինում է միջազգային բոլոր գործընկերների աջակցությանն այս հարցում:
«Արգենտինան տեսնում է Հայաստանի Հանրապետության ջանքերը Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու գործում: Մենք վստահաբար աջակցում ենք այս գործընթացին և հուսով ենք, որ այն շուտով կիրագործվի»,- նշել է դեսպանը:

"Armenia is doing everything to establish peace in the region." Simonyan
On May 13, RA NA Speaker Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Argentina to RA Rafael Enrique González Aleman.
Alen Simonyan congratulated the ambassador on his appointment and wished Rafael Enrique Gonzalez Aleman success in implementing the high mission he has undertaken. He believed it would contribute to the rapprochement and strengthening of relations between Armenia and Argentina.
"I am happy to report that there is a high level of political dialogue between Armenia and Argentina. An atmosphere of mutual respect and trust has been formed between our countries, and Armenia is interested in deepening relations with Argentina in all directions," said the head of the parliament.
Rafael Enrique González Aleman documented the long-standing friendly relations between the two countries, highlighting the role of the Armenian community in Argentina in the cultural and social life of the Republic of Argentina.
Referring to Armenia-Argentina inter-parliamentary relations, the interlocutors emphasized the role of friendship groups and mutual visits in developing cooperation between the two countries.
The security situation in the South Caucasus and the process of regulating Armenia-Azerbaijan relations were discussed at the meeting.
Alen Simonyan noted that Armenia is doing everything to establish peace in the region and relies on the support of all international partners in this matter.
"Argentina sees the efforts of the Republic of Armenia in establishing peace in the South Caucasus. We certainly support this process and hope it will be implemented soon," the ambassador noted.