«Անվտանգությանը վերաբերող հարցերն այժմ բաց ռեժիմով չենք քննարկի»․ Պուտինը՝ Փաշինյանին
Կրեմլում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առանձնազրույցը, հայտնում է ՀՀ կառավարությունը։ ՌԴ նախագահն իր խոսքում նշել է.
«Հարգելի Նիկոլ Վովայի, ևս մեկ անգամ շատ ուրախ եմ ողջունել Ձեզ Մոսկվայում: Մենք ունեցանք հոբելյանական գագաթնաժողով, լրացավ ԵԱՏՄ-ի տասնամյակը, բոլոր երկրների համար, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի համար դրական նշանակություն ունի համագործակցությունն այդ միջազգային կազմակերպության շրջանակում:
Հայաստանի համար առևտրաշրջանառության ավելացումը ԵԱՏՄ երկրների հետ 2015 թվականից զգալի է եղել` 14 անգամ: Ինչ վերաբերում է երկկողմ հարաբերություններին, ապա դրանք ևս զարգանում են հաջողությամբ: Մենք, առաջին հերթին, ուշադրություն ենք դարձնում տնտեսական համագործակցությանը: Նախորդ տարվա ընթացքում առևտրաշրջանառության աճը զգալի է եղել, ինչը կապված է ձեր կողմից արտահանման աճի հետ մեր երկիր: Առևտրաշրջանառությունը մեր երկրների միջև կազմել է ավելի քան յոթ միլիարդ դոլար, նման ծավալ մեր առևտրատնտեսական կապերում երբեք չի եղել:
Իհարկե, կան հարցեր ոչ միայն առևտրաշրջանառության աճի հետ կապված, կան հարցեր, որոնք վերաբերում են տարածաշրջանում անվտանգությանը, այժմ բաց ռեժիմով դրանք չենք քննարկի, բայց կա հնարավորություն ԵԱՏՄ աշխատանքի հարթակում խոսել մեր հարաբերությունների ողջ համալիրի շուրջ, այդ թվում՝ տարածաշրջանում անվտանգության հարցերին անդրադառնալ: Շատ ուրախ եմ Ձեզ տեսնել, բարի գալուստ»:
Իր հերթին՝ ՀՀ վարչապետը նշել է. «Շնորհակալություն, հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրի, առաջին հերթին՝ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել ջերմ հյուրընկալության և Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար: Վերջին անգամ մենք հանդիպել ենք դեկտեմբերին, այս ընթացքում, իհարկե, կուտակվել են հարցեր, որոնք պետք է քննարկել: Իհարկե, տնտեսական հատվածն արդեն քննարկել ենք նիստի ընթացքում, և վստահ եմ, որ այժմ կքննարկենք երկկողմ հարաբերությունների կարևորագույն հարցերը, տարածաշրջանային հարցերը: Ես ևս ուրախ եմ Ձեզ տեսնել»:
Ինչպես հաղորդում են ռուսական ԶԼՄ-ները, Վլադիմիր Պուտինի և Նիկոլ Փաշինյանի բանակցությունները տևել են ավելի քան մեկ ժամ։

"Now, we will not discuss issues related to security in an open mode." Putin to Pashinyan
The RA government reports that RA Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin had a private conversation in the Kremlin. The President of the Russian Federation stated this in his speech.
"Dear Nikol Vova, I welcome you to Moscow again. We had a jubilee summit, and the 10th anniversary of the EAEU was completed. Cooperation within the framework of that international organization has a positive meaning for all countries, including Russia and Armenia.
The increase in trade turnover for Armenia with EAEU countries has been significant since 2015 - 14 times. As for bilateral relations, they have also been thriving. First of all, we pay attention to economic cooperation. The trade turnover was significant during the previous year, which is related to the rise in your exports to our country. The trade turnover between our countries amounted to more than seven billion dollars; such a volume has never been seen in our trade and economic relations.
Of course, there are issues related to the growth of trade turnover and security in the region. We will not discuss them in open mode now, but there is an opportunity to talk about the entire complex of our relations, including security issues in the region, at the EAEU work platform. I am very happy to see you; welcome."
In his turn, the RA Prime Minister noted. "Thank you, dear Vladimir Vladimir; first of all, let me thank you for the warm hospitality and for organizing the Supreme Eurasian Economic Council meeting at a high level. The last time we met was in December, during which, of course, many issues needed to be discussed. Of course, we discussed the economic sector during the session, and I am sure we will now discuss the most important issues of bilateral and regional relations. I am also happy to see you."
The Russian mass media reported that the talks between Vladimir Putin and Nikol Pashinyan lasted more than an hour.