«Վախենամ՝ ամենաբարձր մակարդակում հոգևոր առաջնորդությունը ձախողել են». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Մենք եկեղեցու հետ չենք հակամարտում։ Եկեղեցին հակամարտում է մեզ հետ, թե չէ, ինքը պետք է պատասխանի այդ հարցին»,- ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ եթե եկեղեցու որոշ հոգևորականներ քաղաքական հայտ են ներկայացնում, դա նշանակում է՝ խոստովանում են հոգևոր առաջնորդություն իրականացնելու գործում իրենց ձախողումը կամ անկարողությունը․ «Իմիջիայլոց, կարելի է ուշադիր հետևել. այսօր Հայաստանում կան հոգևորականներ, որոնք հոգևոր առաջնորդություն են իրականացնում։ Ի՞նչն է հոգևոր առաջնորդությունը. դա մարդկանց օգնելն է, աջակցելն է Աստծո հետ հարաբերություններում, որ մարդն իր ներաշխարհի, ինքն իր հետ ներդաշնակություն գտնի։ Այսօր կան հոգևորականներ, որ այսօր հենց ճշգրիտ այդ գործունեությունն են իրականացնում»,- ասել է նա։
Ըստ վարչապետի՝ քաղաքական հայտ ներկայացնում են հոգևորականները, որոնք ձախողել են հոգևոր առաջնորդությունը, մարդկանց Աստծո հետ կապելու առաքելությունը. «Ցավոք սրտի, այդ դիրքի, իրադրության մեջ են հայտնվել շատ բարձրաստիճան հոգևորականներ։ Ոչ բոլորը, բայց շատերը։ Բարձրաստիճանների մեջ էլ կան բազմաթիվները, որ իրոք հոգևոր առաջնորդությամբ են զբաղված։ Բայց վախենամ՝ ամենաբարձր մակարդակում հենց հոգևոր առաջնորդությունն են ձախողել»։
Նա նաև իր փորձից է օրինակ բերել. «Կարելի է շփվել, հաղորդակցություն ունենալ տասնյակ անգամներով, և այդ տասնյակ անգամներից ոչ մի անգամ չլսել ոչ մի բան Աստվածաշնչի մասին, չլսել ոչ մի բան նույնիսկ Նոր կտակարանի ու Ավետարանի մասին,  չլսել ոչ մի բան դավանաբանական խնդիրների մասին, այլ լսել բազմաթիվ բաներ ցեմենտի, բետոնի, ապրանքը տանելու, ներմուծելու, մաքսազերծելու, փողն այստեղ դնելու, այնտեղից հանելու, այս երթուղային գիծը այս մեկով փոխարինելու, այս մի ավտոն այն մյուսով փոխարինելու, «Մերսեդեսի» թազա վիպուսկը հին վիպուսկի հետ համեմատելու։ Ես զարմացած չեմ, որ այդ մարդիկ քաղաքական հայտ են ներկայացնում, որովհետև նրանք հոգևոր դաշտում էլ բան չունեն անելու։ Էդ իրենցը չի։ Ես լսում եմ, հասկանում, որ իրենք, հնարավոր է, Աստվածաշունչը սկզբից մինչև վերջ չեն էլ կարդացել։ Նույնիսկ նրանց տերմինաբանության մեջ հասկանում ես՝ վաղուց Նոր կտակարան չեն բացել, ավետարանական նրբությունների չեն տիրապետում»։
Նա նաև նշել է. «Հետաքրքիր քննարկում ընկավ աչքովս կապված ոգու,հոգու և այդ ամեն ինչի հետ։ Եւ ես այստեղից հասկացա՝ մարդիկ կամ հոգևոր ծառայությանը, Ավետարանին չեն տիրապետում, կամ էլ դիտավորյալ պղծության քարոզչությամբ են զբաղված, որովհետև երբ հոգևորականները խոսում ու քարոզում են ոգու մասին, Ավետարաններում ոգի բառն օգտագործվում է բացառապես «պիղծ», «չար» մակդիրների հետ»։

"I'm afraid the spiritual leadership at the highest level has failed." Prime Minister (VIDEO)
"We are not in conflict with the church. The church conflicts with us. Otherwise, it should answer that question," Prime Minister Nikol Pashinyan said.
According to him, if some clergymen make a political bid, they admit their failure or inability to exercise spiritual leadership. "By the way, you can observe. Today, in Armenia, there are clergy who exercise spiritual leadership. What is spiritual guidance? It is to help people, to support them in their relationship with God, so that a person finds harmony with his inner world and with himself. Today, there are clerics who carry out exactly that activity," he said.
According to the Prime Minister, the clerics who have failed in spiritual leadership, the mission of connecting people with God, are making a political bid. "Unfortunately, many high-ranking clerics have found themselves in that position. Not all, but many. Among the high-ranking people, many are engaged in spiritual guidance. But I'm afraid, at the highest level, it was the spiritual leadership that failed."
He also gave an example from his experience. "One can communicate, have communication dozens of times, and never once from those dozens of times hear nothing about the Bible, hear nothing even about the New Testament and the Gospel, hear nothing about denominational issues, but hear many things about cement, concrete, to carry the goods, to import, to clear customs, to put money here, to take it out there, to replace this route line with this one, to replace this one car with another, to compare the new "Mercedes" vipusk with the old vipusk. I am surprised that these people are making a political bid because they have nothing to do in the spiritual field. It is not theirs. I understand they may not have read the Bible from the beginning to the end. Even in their terminology, you can understand that they haven't opened the New Testament for a long time; they don't know evangelical subtleties."
He also noted: "An interesting discussion took place in my eyes related to spirit, soul, and all that. I understood from here that people either do not know the spiritual service, the Gospel, or they are deliberately engaged in the preaching of impurity because when the clergy speak and preach about the spirit, in the Gospels, the word spirit is used exclusively with the adverbs "vile" and "evil."