Միրզոյանը և Հունգարիայի փոխվարչապետը մտքեր են փոխանակել ԵՄ-ում փոխգործակցության հարցերի շուրջ
Հունգարիա պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հունգարիայի փոխվարչապետ Ժոլտ Շեյմենի հետ:
Երկուստեք նշվել է, որ Արարատ Միրզոյանի՝ ԱԳ նախարարի մակարդակով պաշտոնական այցը տեղի է ունենում տասնհինգ տարվա ընդմիջումից հետո՝ հույս հայտնելով, որ վերջին շրջանի դինամիկան և բարձրաստիճան փոխայցելությունները թույլ կտան նոր խթան հաղորդել հարաբերությունների և բազմաոլորտ օրակարգի զարգացմանը: «Առկա է դեռ չիրացված մեծ ներուժ թե’ քաղաքական երկխոսության, թե’ հատկապես տնտեսական կապերի առումով, և առկա է պատրաստակամություն քայլեր ձեռնարկել շարունակական արդյունքներ գրանցելու համար»,- հավելել է Արարատ Միրզոյանը։
Հանգամանալից քննարկվել են տարբեր ոլորտներում երկու երկրների համապատասխան կառույցների փոխգործակցության հեռանկարները։ Հատուկ ուշադրություն է հատկացվել կրթության, մարդկանց միջև շփումների, մշակութային զբոսաշրջության զարգացման հեռանկարներին, որոնց էականորեն կարող է նպաստել Երևան-Բուդապեշտ ուղիղ չվերթների մեկնարկը։ Վկայակոչելով Բուդապեշտում Պետեր Պազմանի Կաթոլիկ Համալսարանում հայկական ուսումնասիրությունների բաժանմունքի գոյությունը, ինչպես նաև երկու երկրների միջև 2023-2025թթ. կնքված փոխըմբռնման հուշագրերը՝ նախարար Միրզոյանը կարևորել է փորձի, ուսանողների փոխանակման, կրթաթոշակային ծրագրերի կյանքի կոչումը։
ՀՀ արտագին գործերի նախարարը և հունգարիայի փոխվարչապետը մտքեր են փոխանակել ԵՄ հարթակում փոխգործակցության հարցերի շուրջ՝ հաշվի առնելով տարվա երկրորդ կեսին ԵՄ Խորհրդում Հունգարիայի նախագահությունը։ Նախարար Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ համատեղ ջանքերով կհաջողվի կյանքի կոչել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգում նախանշվող բոլոր ծրագրերը։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության հասնելու Հայաստանի տեսլականին՝ նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է  Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության գործընթացը, այդ թվում՝ սահմանազատման գործընթացում զարգացումները՝ ընդգծելով տարածքային ամբողջականության ու սահմանների ճանաչման, դրանց անքակտելիության առանցքային սկզբունքները։

Mirzoyan and the Deputy Prime Minister of Hungary exchanged ideas on issues of cooperation in the EU
During the official visit to Hungary, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Hungarian Deputy Prime Minister Zsolt Semjén.
It was noted on both sides that the official visit of Ararat Mirzoyan at the level of the Minister of Foreign Affairs takes place after a fifteen-year break, expressing hope that the recent dynamics and high-level mutual visits will give a new impetus to the development of relations and the multi-sector agenda. "There is still a great unrealized potential both in terms of political dialogue and especially in terms of economic ties, and there is a willingness to take steps to register continuous results," added Ararat Mirzoyan.
The prospects of cooperation between the respective structures of the two countries in various fields were discussed at once. Special attention was paid to the prospects of developing education, contacts between people, and cultural tourism, which can be significantly facilitated by the start of Yerevan-Budapest direct flights. They cited the existence of the Department of Armenian Studies at Peter Pazman Catholic University in Budapest and the agreement between the two countries in 2023–2025. signed memoranda of understanding, Minister Mirzoyan emphasized promoting experience, student exchange, and scholarship programs.
The Armenian Minister of Foreign Affairs and the Hungarian Deputy Prime Minister exchanged ideas on cooperation issues on the EU platform, considering Hungary's presidency of the EU Council in the second half of the year. Minister Mirzoyan expressed hope that, with joint efforts, all the programs outlined in the new RA-EU partnership agenda will be possible.
Referring to Armenia's vision of achieving lasting peace in the South Caucasus, Minister Mirzoyan presented the ongoing peace process between Armenia and Azerbaijan, including the developments in the border demarcation process, emphasizing the critical principles of territorial integrity and recognition of borders and their inseparability.