Վարչապետը ներկայացրել է «Իրական Հայաստանի» տեսլականը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Նա հիշեցրել է, որ վեց տարի առաջ՝ 2018թ. այս օրը, ստանձնել է երկրի կառավարումը. «Այդ պահից սկսած մեր կառավարման առաջնային խնդիր ենք համարել այն օրակարգի սպասարկումը, որ մեր իրականության մեջ ընդունված է համարել համազգային նպատակներ»։
Վարչապետի խոսքով՝ այդ օրակարգի սպասարկման գործընթացը բացահայտել է հայեցակարգային ու գործնական մի շարք խնդիրներ, որոնք առարկայացել են 2020թ. պատերազմից առաջ, պատերազմի ժամանակ ու դրանից հետո։
Վարչապետն էկրանին ցուցադրել է «Իրական Հայաստանի» տեսլականը ներկայացնող սահիկաշար։
Նա խոսել է նաև պետական շահի մասին՝ շեշտելով, որ այն ընդհանրապես զարգացումը և, մասնավորապես, սոցիալ-տնտեսական զարգացումն է, և իշխանությունների որոշումները պետք է գնահատել, թե ինչքանով են դրանք համապատասխանում երկրի զարգացման տեսլականին։
Փաշինյանը նաև ասել է, թե ինչ տեղի է ունենում այսօր Հայաստանում, անվտանգության երաշխիքների ստեղծման գործընթաց է։

The Prime Minister presented the vision of "Real Armenia" (VIDEO)
He noted that he took over the country's administration six years ago, on this day in 2018. "Since that moment, we have considered serving the agenda, which in our reality is accepted as nationwide goals, as the primary task of our administration."
According to the Prime Minister, serving this agenda revealed a number of conceptual and practical problems that were the subject of the 2020 war, during and after it.
The Prime Minister showed a slide show on the screen representing the vision of "Real Armenia."
He also spoke about state interest, stressing that it is development in general and socio-economic development in particular and that the authorities' decisions should be evaluated to what extent they correspond to the country's vision of development.
Pashinyan also said that what is happening in Armenia today is a process of creating security guarantees.