«Ես քաղաքական պահանջ չեմ լսել». Ալեն Սիմոնյանը՝ Տավուշից երթի մասին
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի գլխավորությամբ Երևան իրականացվող երթին։ Նա ասել է, որ հարգանքով է վերաբերվում քաղաքացիներին, որոնք այլ կարծիք ունեն և համաձայն չեն իրենց հետ. «Բայց ես քաղաքական պահանջ չեմ լսել։ Եթե իրենց առաջարկն Ադրբեջանի նկատմամբ ինչ-որ գործողություն անելն է, ևս մեկ քայլով հարձակվելն է։ Չգիտեմ»։
Նա նշել է, որ հայտարարվել է միայն միակողմանի զիջումների կասեցման մասին. «Հայաստանը միակողմանի զիջումների չի գնում, այլ ֆիքսում է իր սահմանը, և այդ գործընթացը շարունակվելու է»։
Հարցին՝ իշխանափոխություն կարո՞ղ է տեղի ունենալ, ԱԺ նախագահը նշել է. «Իշխանափոխություն հնարավոր է միայն ԱԺ ընտրություններով, որ տեղի է ունենալու 2026թ․»։
Նա նաև հարց է հնչեցրել. «Քանի՞ անգամ կարելի է նույն տրամաբանությամբ փորձել այն, ինչ մենք արել ենք։ Ու նույնը փորձել տարբեր դերակատարներով կրնկնել։ Հասկացանք, նոր բան մտածեք։ Մեկ ա՝ վերջում Վազգեն Մանուկյանին, Ռոբերտ Քոչարյանին, Սերժ Սարգսյանին, բանանի Միհրանին, Վանեցյան Արթուրին բերելու են, ցույց տան, ասելու են՝ էսա, էս են էդ մարդիկ»։
Ըստ Սիմոնյանի՝ նույն դերակատարները ամեն անգամ գնում, ուրիշ դեմքով գալիս են. «Նախկին դերակատարները գալիս, ասում են՝ հիմա էս ձև փորձենք»։

"I did not hear a political demand." Alen Simonyan about the march from Tavush
National Assembly Speaker Alen Simonyan referred to the march to Yerevan led by Archbishop Bagrat Galstanyan, leader of the Diocese of Tavush. He said that he respects citizens who have different opinions and do not agree with him. "But I did not hear a political demand. If they propose to take some action against Azerbaijan, it is to attack with one more step. I don't know."
He noted that only the suspension of unilateral concessions was announced. "Armenia does not make unilateral concessions but fixes its border, and this process will continue."
To the question of whether a change of power could occur, the Speaker of the National Assembly said, "A change of power is possible only through the National Assembly elections, which will take place in 2026."
He also raised a question. "How often can we try what we did with the same logic?" And try to repeat this with different actors. I got it; think of something new. One thing: in the end, they will bring Vazgen Manukyan, Robert Kocharyan, Serzh Sargsyan, Banani Mihran, and Artur Vanetsyan, Show them, and they will say, These are these people."
According to Simonyan, the same actors go every time and come back with a different face. "Former actors come and say, let's try this way now."