Լիտվան Երևանին և Բաքվին առաջարկում է կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հարցում կիրառել իր փորձը
Լիտվայի Հանրապետությունն ինչպես Երևանի, այնպես էլ Բաքվի հետ կոմունիկացիաների բացման համատեքստում բազմիցս կիսվել է իր փորձով, որն ունի Ռուսաստանի Դաշնության հետ՝ Կալինինգրադի մարզի տարանցման սխեմայի շրջանակներում. «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Հայաստանում Լիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրիուս Պուլոկասը՝ նկատելով, որ աշխարհագրական առումով Լիտվան և Հայաստանը նմանություններ ունեն։
Համեմատական անցկացնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաղորդակցությունների հնարավոր բացման և այդ նույն համատեքստում Լիտվա- Ռուսաստանի Դաշնություն արդեն իսկ գոյություն ունեցող փորձի միջև՝ դեսպանը, մասնավորապես, նշել է.
«Ռուսաստանի Դաշնության Կալինինգրադի մարզը, ինչպես և Ադրբեջանի Նախիջևանի մարզը, էքսկլավ է, որի համար կարևոր է հաղորդակցությունը երկրի հիմնական տարածքի հետ: ԵՄ-ին Լիտվայի անդամակցությունը վճռորոշ դեր խաղաց նաև այս ոլորտում։ ԵՄ-ն, Լիտվան և Ռուսաստանը համաձայնեցրել են այսպես կոչված Կալինինգրադի տարանցման սխեման, և այժմ, նույնիսկ Ուկրաինայում ռուսական պատերազմի պայմաններում, մայրցամաքային Ռուսաստանի և Կալինինգրադի շրջանի բնակիչներն անցնում են Լիտվայի տարածքով»,- ասել է դեսպանն՝ ընդգծելով Եվրոպական միության դերը ՌԴ-ի հետ ձեռք բերված համաձայնության գործում:
Դեսպան Պուլոկասն ընդգծել է, որ այդ կոմունիկացիայի օգտագործման հարցում կողմերին հաջողվել է համաձայնեցնել երկու հիմնական կարևոր բաղադրիչ՝ Լիտվայի լիակատար վերահսկողությունը իր տարածքում և ճանապարհորդների համար առավելագույն հարմարավետությունը տարանցման ժամանակ՝ առանց ավելորդ խոչընդոտների։
«Կարծում եմ, որ այս, այսպես կոչված, պարզեցված տարանցիկ մոդելի որոշ տարրեր կարող են օգտակար լինել Հայաստանում մարդկանց տեղաշարժը կարգավորելու համար։ Ի վերջո, սա եվրոպական փորձն է և հաջողության մոդելը»,- մանրամասնել է դեսպանը՝ հայտնելով, որ Լիտվան բազմիցս կիսվել է իր այդ փորձով ինչպես Երևանի, այնպես էլ Բաքվի հետ:

Литовская Республика в контексте открытия коммуникаций неоднократно делилась как с Ереваном, так и с Баку своим опытом в рамках схемы транзита Калининградской области РФ.
Об этом в беседе с Арменпресс сказал Чрезвычайный и Полномочный посол Литвы в Армении Андрюс Пулокас, отметив, что Литва и Армения географически схожи.
Сравнивая возможное открытие коммуникаций между Арменией и Азербайджаном и уже существующий опыт Литвы и РФ в том же контексте, посол отметил: “Калининградская область РФ, как и Нахиджеванская Автономная Республика, является эксклавом, для которого важна связь с основной территорией страны. Вступление Литвы в ЕС сыграло решающую роль и в этой сфере. ЕС, Литва и Россия договорились о так называемой Калининградской транзитной схеме, и теперь, даже в условиях российской войны в Украине, жители материковой части России и Калининградской области проходят через территорию Литвы”.
В этом контексте посол подчеркнул роль ЕС в достижении договоренностей с РФ.
Посол Пулокас подчеркнул, что при использовании этого сообщения сторонам удалось договориться о двух основных важных составляющих: полный контроль Литвы на своей территории и максимальный комфорт для путешественников во время транзита без лишних препятствий.
“Я думаю, что некоторые элементы этой так называемой упрощенной модели транзита могут быть полезны для регулирования передвижения людей через Армению. В конце концов, это европейский опыт и успешная модель” , - отметил посол, добавив, что Литва неоднократно делилась своим опытом как с Ереваном, так и с Баку.