Հայ պատգամավորները սենատորներին են ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները` բարեկամական խմբի ղեկավար, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը, Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ծովինար Վարդանյանը, ԱԺ պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը և ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ ևլիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցը Վաշինգտոնում հանդիպել են Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի Եվրոպայի ենթահանձնաժողովի նախագահ Թոմաս Քինի հետ:
Պատգամավորները հանդիպել են նաև ԱՄՆ սենատորներ Շելդոն Ուայթհաուսին և Ալեքս Պադիլային: Հանդիպումների ընթացքում հայ պատգամավորները ներկայացրել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը` կարևորելով ԱՄՆ ակտիվ աջակցությունը տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատմանը:
Քննարկվել է Հայաստանի կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը կարող է դառնալ տարածաշրջանի խաղաղության և բարգավաճման առանցքային գործոն: Կարևորվել է ԱՄՆ հետևողական աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը: Քննարկվել են Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:

Армянские депутаты представили сенаторам армяно-азербайджанский мирный процесс
Члены группы дружбы Армения-США НС РА: руководитель группы дружбы, руководитель фракции "Гражданский договор" НС Айк Конджорян, председатель постоянной комиссии НС по внешним связям Саркис Ханданян, председатель постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции Арман Егоян, председатель Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам  Цовинар Варданян, депутат Арсен Торосян и Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в США Лилит Макунц встретились в Вашингтоне с председателем Европейской подкомиссии Комитета по международным отношениям Палаты представителей Томасом Кином.
Депутаты также встретились с сенаторами США Шелдоном Уайтхаусом и Алексом Падилья. В ходе встреч армянские депутаты представили армяно-азербайджанский мирный процесс, подчеркнув активную поддержку США установления долгосрочного мира в регионе.
Обсуждался выдвинутый Арменией проект «Перекресток мира», который может стать ключевым фактором мира и процветания региона. Была подчеркнута последовательная поддержка США суверенитета и территориальной целостности Армении. Были обсуждены шаги, предпринятые в направлении укрепления демократии в Армении.