Պատգամավորները հանդիպել են ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի հետ
Մայիսի 1-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները` բարեկամական խմբի ղեկավար, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը, Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ծովինար Վարդանյանը, ԱԺ պատգամավոր Արսեն Թորոսյանն ու ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցը Վաշինգտոնում հանդիպել են ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ սենատոր Բեն Քարդինին:
Վաշինգտոնում հայ պատգամավորները ներկայացրել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը եւ տարածաշրջանային զարգացումները:
Հանդիպմանը քննարկվել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը` որպես տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման կարեւորագույն բաղադրիչ:
Սենատոր Քարդինն աջակցություն է հայտնել Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու ժողովրդավարությանը, ինչպես նաեւ պատրաստակամություն հայտնել առավել խորացնելու Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունները:

The MPs met with the chairman of the US Senate Foreign Relations Committee in Washington
On May 1, the members of the Armenia-US friendship group of the RA NA: the leader of the friendship group, the head of the NA "Civil Pact" faction Hayk Konjoryan, the chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly Sargis Khandanyan, the chairman of the Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan, the standing committee on Finance, Credit, and Budgetary Affairs Committee Chairman Tsovinar Vardanyan, National Assembly Deputy Arsen Torosyan, and RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the USA Lilit Makunts met Senator Ben Cardin, Chairman of the Committee on Foreign Relations of the US Senate, in Washington.
In Washington, Armenian MPs presented the Armenia-Azerbaijan peace process and regional developments.
The "Crossroads of Peace" project was discussed at the meeting as the most critical component of establishing peace in the region.
Senator Cardin expressed his support for Armenia's sovereignty and democracy and his willingness to deepen Armenia-US relations further.