Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է` ինչ հերթականությամբ է իրականացվելու սահմանազատումը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրայինի եթերում ներկայացրել է, թե ինչ հերթականությամբ է իրականացվելու սահմանազատումը։ Քայլերը տեղի են ունենալու հետևյալ հաջորդականությամբ․
- Սահմանազատվող հատվածներում լուծվելու է սահմանի պահպանությունը սահմանապահ զորքերին հանձնելու հարցը։
- Հանձնաժողովները մինչև հուլիսի 1-ը համաձայնության են գալու կանոնակարգի շուրջ։
- Հանձնաժողովները կհանդիպեն և կպայմանավորվեն սահմանազատման գործընթացի հերթականությունը։
Վարչապետը նաև նշել է, որ քարտեզի վրա պատկերացնում են, թե որտեղ է սահմանային սյունը, բայց երբ գնում ենք տեղում չափումներ անելու GPS սարքի միջոցով, որը գետնի վրա կոորդինատն է որոշում, լինում են շեղումներ։
Փաշինյանը նաև նշել է, որ սահմանազատված հատվածներում ՊՆ-ն ծառայություն չի իրականացնելու, սահմանի պահպանության հարցն ամբողջությամբ իրականացնելու են ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը։
«Այսինքն՝ սահմանի վրա ՊՆ դիրքեր չենք ունենա և, հնարավոր է, մեր ինքնիշխան տարածքից դիրք դուրս գա»,- նշել է նա։

Nikol Pashinyan presented the order in which the border demarcation will be carried out
RA Prime Minister Nikol Pashinyan presented the order for the border demarcation to be carried out. The steps will take place in the following order:
- The question of handing over border guarding to the border guard troops will be resolved in the demarcated areas.
- The commissions will reach an agreement on the regulation by July 1.
- The commissions will meet and agree on the order of the demarcation process.
The Prime Minister also noted that on the map, they imagine where the border post is, but there are deviations when we take measurements on the spot using a GPS device that determines the coordinates on the ground.
Pashinyan also noted that the Ministry of Defense will not carry out service in the demarcated areas; the NSS border guard troops will completely carry out border protection.
"In other words, we will not have positions of the Ministry of Defense on the border, and, possibly, a position will leave our sovereign territory," he noted.