«Ցեղասպանություն թելադրող գաղափարախոսությունը պետք է դատապարտվի»․ Ալեն Սիմոնյան
109 տարի առաջ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացվեց 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Մեր ազգը ենթարկվեց զանգվածային կոտորածների՝ կրելով անմարդկային տառապանքներ և անդառնալի կորուստներ:
Ցավոք, բազմաթիվ ժողովուրդների, այդ թվում` հայերի համար սա չի դադարում լինել առօրյա մարտահրավերներից մեկը:
Այս ոճիրը չունի ոչ մի արդարացում, և մարդկության պարտքն է հիշել, դատապարտել ու կանխել էթնիկ զտման ցանկացած դրսևորում:
Ցեղասպանություն թելադրող գաղափարախոսությունը պետք է դատապարտվի ու վերանա ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, պետականության և պետությունների ինքնիշխանության ճանաչման ու ազգային ամուր մտածողության շնորհիվ:
Մեծ եղեռնի նահատակների ոգեկոչումը չպետք է դառնա մեզ համար դատավճիռ, այն պետք է խթան դառնա ամրանալու՝ իբրև ինքնիշխան պետություն, որն ի զորու է պաշտպանել սեփական ազգային շահերն իր մտածողությամբ, կրթվածությամբ և ստեղծարար աշխատանքով:
Ցավը և վիշտը, որոնք կան յուրաքանչյուր հայի սրտում, պետք է վերածվեն մեր ազգային պետականության կենսական շահերի պաշտպանության և սեփական ճակատագրի առջև պատասխանատվության:

"The ideology that dictates genocide must be condemned." Alain Simonyan
109 years ago, the first genocide of the 20th century was carried out by the Ottoman Empire. Our nation was subjected to mass slaughter, inhuman suffering, and irreparable loss.
Unfortunately, this continues to be one of the daily challenges for many people, including Armenians.
This crime has no excuse, and humanity must remember, condemn, and prevent any manifestation of ethnic cleansing.
Genocide-dictating ideology must be condemned and eliminated thanks to democracy, the rule of law, recognition of the stated sovereignty of states, and solid national thinking.
The commemoration of the martyrs of the Great Genocide should not become a sentence for us, it should become an incentive to strengthen as a sovereign state, which is able to protect its own national interests with its thinking, education and creative work.
The pain and sorrow that exist in the heart of every Armenian must be transformed into protection of the vital interests of our national statehood and responsibility for one's own destiny.