Փաշինյանն ու Դըվինազն անդրադարձել են Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման գործընթացին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է Ֆրանսիայի Սենատի պատվիրակության այցը Հայաստան և ընդգծել Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների բարձր մակարդակն ու փոխգործակցության հետևողական զարգացման կարևորությունը: Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երկկողմ հարաբերություններում իր ուրույն տեղն ունեն նաև միջխորհրդարանական կապերն ու փոխգործակցությունը տարբեր միջազգային հարթակներում:
Քննարկվել են Հայաստան-Ֆրանսիա բազմակողմ համագործակցության օրակարգային հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել տնտեսության, ենթակառուցվածքների զարգացման, հումանիտար ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ կատարվող քայլերին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային նշանակության հարցերի, այդ թվում՝ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման և սահմանազատման գործընթացին, մասնավորապես, 1991թ․ Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման գործընթացը սկսելու պայմանավորվածությանը:
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի, ինչպես նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության շուրջ:

Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию, возглавляемую главой группы дружбы Армения-Франция Сената Франции Жильбером-Люком Девиназом.
Премьер-министр приветствовал визит делегации Сената Франции в Армению и подчеркнул высокий уровень армяно-французских отношений и важность последовательного развития сотрудничества. В то же время Никол Пашинян отметил, что межпарламентские связи и сотрудничество на различных международных площадках также имеют свое место в двусторонних отношениях.
Обсуждены вопросы повестки дня многостороннего сотрудничества между Арменией и Францией. В частности, были упомянуты шаги, предпринятые в направлении реализации совместных программ в экономике, развитии инфраструктуры и гуманитарной сфере.
Собеседники коснулись вопросов регионального значения, в том числе процесса регулирования и разграничения армяно-азербайджанских отношений, в частности, соглашения о начале процесса демаркации на основе Алма-Атинской декларации 1991 года.
Состоялся обмен мнениями о разработанном правительством РА проекте "Перекресток мира", а также о сотрудничестве Армения-Европейский Союз.