«Ռուսաստանի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում շատ էական և լուրջ դերակատար է»․ Փաշինյան
Հայաստանը Ռուսաստանի Դաշնության հետ անմիջական սահման չունի, բայց, իհարկե, Ռուսաստանի Դաշնությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում շատ էական և լուրջ դերակատար է, բրիտանական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ վարչապետ նիկոլ Փաշինյանը։
«Ինչ վերաբերում է Արևմուտքի հետ մեր մոտեցմանը, իրականում՝ մենք երբեք էլ արևմուտքից հեռու չենք եղել, որ հիմա մոտենանք: Եթե նույնիսկ շատերը բերում են այն, օրինակը, որ 2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո արևմուտքի հետ հարաբերությունները շատ սերտացել են, իրականում՝ հեղափոխությունից առաջ Հայաստանը և Եվրամիությունն իրար հետ ստորագրեցին Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին պայմանագիր, և այդ պայմանագիրը կյանքի կոչելու պատասխանատվությունն արդեն մեր կառավարության վրա ընկավ։
Իհարկե, նաև ժողովրդավարության ոլորտում մեր ունեցած ձեռքբերումները ստեղծեցին և ստեղծում են օբյեկտիվ պայմաններ մեր հարաբերություններում դինամիկ զարգացում արձանագրելու: Բայց ես նկատի ունեմ՝ եթե մի պահ ընթացիկ լրատվական հեղեղներից և հոսքերից դուրս գանք, ոչ մի անկանխատեսելի բան տեղի չի ունենում: Եթե առավել ևս արձանագրենք, որ 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո մենք նաև ասել ենք, որ ժողովրդավարությունը մեզ համար հանգամանքների բերումով որդեգրած քաղաքականություն չէ, այլ դա մեզ համար ռազմավարություն է: Կա նաև մեկ ուրիշ հանգամանք, որն էական է, և այդ հանգամանքն արտաքին հարաբերությունների և անվտանգային հարաբերությունների դիվերսիֆիկացումն է:
Բայց իրականում, եթե շատ ուղիղ և անկեղծ ասեմ՝ դա ոչ թե պատճառ է, այլ հետևանք, որովհետև մենք արտաքին հարաբերությունները դիվերսիֆիկացնում ենք, այո, բայց միայն մենք չենք դիվերսիֆիկացնում, գործնականում աշխարհում այսօր չեք գտնի որևէ դերակատար, որը չի դիվերսիֆիկացնում իր արտաքին հարաբերությունները, նույնիսկ նրանք, որոնք մինչև 2022 թվականը համարում էին, որ բավարար չափով դիվերսիֆիկացված են:
Բոլորն են իրենց արտաքին հարաբերությունները դիվերսիֆիկացնում, և իհարկե, այս նոր թրենդից Հայաստանը դուրս գալ չի կարող: Ինչ վերաբերում է Եվրամիության հետ մեր հետագա մերձեցմանը, ես Եվրոպական խորհրդարանում ունեցած ելույթում ասել եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է Եվրամիությանը լինել այնքան մոտ, ինչքան Եվրամիությունը դա հնարավոր կհամարի:
Հիմա մենք, կարծես թե գնում ենք այդ ճանապարհով, ընդ որում, սա շատ կարևոր է արձանագրել՝ հրապարակային ճանապարհով, որովհետև մեզ և Եվրամիությանը, հատկապես ապրիլի 5-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպումից հետո, վերագրում են ինչ-որ «գաղտնի համաձայնություններ» և այլն: Շատ կարևոր է արձանագրել, որ մեզ համար թափանցիկությունը շատ կարևոր է, և մենք օրակարգերը թափանցիկ հրապարակել ենք, արդյունքներն էլ ենք թափանցիկ հրապարակել: Եվ այո, որոշակիորեն տեսնում ենք Եվրամիության հետ հարաբերությունների մերձեցում, բայց այդտեղ, իմ արձանագրմամբ, արտառոց ոչինչ տեղի չի ունենում, որովհետև դա մի կուրս է, որը Հայաստանի Հանրապետությունն ամենևին էլ նոր չի որդեգրել»,- նշել է վարչապետը:

"It is a significant and serious player in the South Caucasus region of Russia." Pashinyan
Armenia does not have a direct border with the Russian Federation, but, of course, the Russian Federation is a very severe and significant player in the South Caucasus region, RA Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the meeting with British media representatives.
"As for our rapprochement with the West, we have always been close to the West to get closer now. Even if many give the example that after the People's Non-Violent Velvet Revolution of 2018, the relations with the West had become very close before the revolution, Armenia and the European Union signed a Comprehensive and Extended Partnership Agreement with each other, and the responsibility to implement that agreement already fell on our government.
Of course, our achievements in democracy created and continue to create objective conditions for dynamic development in our relations. But nothing unpredictable is happening if we step outside the current news torrents and streams for a moment. If we even record that after the revolution of 2018, we also said that democracy is not a policy we adopted due to circumstances, but it is a strategy for us. There is also another essential circumstance, and that circumstance is the diversification of foreign relations and security relations.
But, to be very direct and honest, it is not a cause but an effect because we are diversifying our foreign relations, yes, but we are not the only ones diversifying. Practically, you will not find any actor in the world today that is not diversifying its foreign relations, even those deemed sufficiently diversified by 2022.
Everyone diversifies their foreign relations, and Armenia must overcome this new trend. Regarding our further rapprochement with the European Union, I said in my speech at the European Parliament that the Republic of Armenia is ready to be as close to the European Union as the European Union deems possible.
Now we seem to be going that way, and it is essential to record this publicly because we and the European Union, especially after the tripartite meeting in Brussels on April 5, are attributed to some "secret agreements" and so on. : It is essential to record that transparency is necessary for us, and we have transparently published the agendas and transparently published the results. And yes, we see a rapprochement of relations with the European Union to a certain extent. Still, according to my records, nothing extraordinary is happening there because it is a course that the Republic of Armenia has not adopted at all," the Prime Minister noted.