«Պայմանավորվածություն է, որը երկու կողմի համար դիտարկվում է արդյունավետ լուծում». Վարդանյան
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն անդրադարձել է Տավուշի մարզում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացին. «Այն, որ մենք հնարավորություն ենք ունենալու ունենալ դե յուրե հաստատված սահմանի որոշակի հատված, լուրջ հիմք է՝ աշխատանքային հետագա իրավական գործընթացները ծավալելու համար»։ Ըստ Վարդանյանի՝ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վերաբերյալ գոհունակություն են հայտնել բոլոր դերակատարները, որոնք ներգրավված են եղել գործընթացում. «Ցանկացած դեպքում պայմանավորվածություն է, որը երկու կողմի համար դիտարկվում է որպես արդյունավետ լուծում»։
Վարդանյանը հարցին՝ գուցե ճիշտ կլիներ սահմանազատումը սկսել Ջերմուկից ադրբեջանական ԶՈւ հեռանալուց հետո, պատասխանել է. «Շատ բաներ շատ ճիշտ կլինեին, եթե, օրինակ, այս կամ այն դրվագը լիներ։ Բայց իրական քաղաքականությունը կառուցվում է նրա վրա, որ փորձ է արվում հնարավորինս գտնել հատվածները, որտեղ հնարավոր է գալ կոնսենսուսի։ Ի վերջո, փոքր քայլերով փոխադարձ վստահությունը ավելի կարևոր է, քան էպոխալ լուծումները»։
Նա չի բացառել, որ կան ուժեր, որոնք չեն ցանկանում սահմանների կայունություն և սահմանային անվտանգության մակարդակի բարձրացում. «Պետք է անենք ամեն ինչ, որ ունենանք հնարավորինս հստակ, իրավականորեն ընդունելի սահմանագծված սահման բոլոր հարևանների հետ, որ հիմնված է լինելու Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա»։

"It is an agreement considered an effective solution for both parties." Vardanyan
Vladimir Vardanyan, Chairman of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly, referred to the border demarcation process between Armenia and Azerbaijan in the Tavush Region, "The fact that we will have the opportunity to have a certain part of the de jure established border is a serious basis for developing further legal work processes." According to Vardanyan, all actors expressed satisfaction with the agreements reached, "In any case, it is an agreement considered an effective solution for both parties."
Vardanyan asked whether it would be fitting to start the border demarcation after the departure of the Azerbaijani armed forces from Jermuk. "Many things would be very true if, for example, there was this or that episode. However, the actual policy is built on the fact that an attempt is made to find the areas where it is possible to reach a consensus. After all, mutual trust with small steps is more critical than epochal solutions."
He did not rule out that there are forces that do not want stable borders and an increase in border security, "We must do everything to have a legally acceptable demarcated border with all neighbors, which will be based on the Alma-Ata declaration, as clearly as possible."