«ԵՄ-ի հետ սկսում ենք սերտ համագործակցության նոր ճանապարհ»․ Միրզոյան
Ապրիլի 17-18-ը Սաուդյան Արաբիա կատարած այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց է տվել «Arab News» պարբերականին: Հաշվի առնելով այցի պատմական բնույթը՝ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո առաջինը լինելը՝ հարցազրույցը հիմնականում կենտրոնացել է այցի ընթացքում կայացած քննարկումների, Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների վրա: Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային հարցերի: Ստորև ներկայացնում ենք հարցազրույցից հիմնական մեջբերումները:
Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո դրանց զարգացման հեռանկարներ
Պատմականորեն մենք բարիդրացիական հարաբերություններ ենք ունեցել արաբական աշխարհի, բոլոր արաբական երկրների հետ, և այդ հարաբերությունները հիմնված են եղել մեր ժողովուրդների միջև ավանդական, պատմական բարեկամական կապերի վրա: Իհարկե, մենք չենք մոռանում, որ արաբական շատ երկրներ ընդունել են և նոր տուն դարձել Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած հայերի համար: Միաժամանակ, մշակութային կապերը, հարաբերությունները եղել են նաև դրանից առաջ։ Ուստի, այս համատեքստում նաև մի փոքր տարօրինակ էր այն, որ Հայաստանի Հանրապետության և Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության միջև նույնիսկ դիվանագիտական հարաբերություններ չկային։ Եվ այս առումով 2023 թվականն իսկապես պատմական տարի էր. մենք դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեցինք։ Իսկ հիմա կայացավ իմ այցը Ռիյադ. հանդիպումներ եմ ունեցել համապատասխան պաշտոնյաների, այստեղի իմ գործընկերների հետ։ Եվ հարկ է նշել, որ երկու երկրները՝ Հայաստանն ու Սաուդյան Արաբիան, փոխադարձ վստահեցնում են, որ սա միայն սկիզբն է, մենք չենք ուզում այստեղ կանգ առնել։ Կան մի շարք ոլորտներ, որտեղ մենք կարող ենք խորացնել մեր համագործակցությունը, և կան շատ ոլորտներ, որտեղ մենք կարող ենք ուսումնասիրել, թե ինչ կարող ենք համատեղ անել։ Եվ հուսանք, որ այս այցից հետո կհայտնվի «ճանապարհային քարտեզ»՝ մեր հարաբերությունների զարգացման «ճանապարհային քարտեզ»։
Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի, ինչպես նաև էկոնոմիկայի և պլանավորման, կրթության նախարարների հետ հանդիպումների ժամանակ քննարկել ենք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո ընձեռնվող հնարավորությունները: Ես անկեղծորեն կարծում եմ, որ այստեղ չկան սահմանափակումներ. կրթություն, գիտություն, առաջադեմ տեխնոլոգիաներ, քաղաքաշինություն, գյուղատնտեսություն, զբոսաշրջություն, մարդկանց միջև շփումներ, առևտրային ներդրումներ, ենթակառուցվածքներ: Այնքան շատ բաներ են կատարվում այստեղ՝ Սաուդյան Արաբիայում, բայց նաև Հայաստանում: Եվ իհարկե, ապագան բավականին խոստումնալից է մեր համագործակցության համար։
Մեր տեսլականն այն է, որ մենք պետք է շատ սերտ համագործակցություն կառուցենք Սաուդյան Արաբիայի հետ, այդ թվում, երբ խոսքը վերաբերում է տարածաշրջանային, բայց նաև միջազգային հարթակներին: Նշեմ, որ երբ Սաուդյան Արաբիան հանդես եկավ «Էքսպո 2030»-ը ՍԱ-ում անցկացնելու հայտով, Հայաստանը դրան աջակցող երկրների թվում էր։ Եվ, ի դեպ, սա շատ լավ առիթ է շնորհավորելու Սաուդյան Արաբիային։
Իսրայելապաղեստինյան հակամարտության առնչությամբ
Հայաստանը մշտապես աջակցել է «երկու պետություն» սկզբունքով Պաղեստինի և Իսրայելի միջև հակամարտության հանգուցալուծմանը: Հայաստանը դեմ է քաղաքացիական անձանց թիրախավորմանը: Եթե հիշում եք, մի քանի ամիս առաջ մենք նույնատիպ զարգացումների միջով անցանք, երբ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների արդյունքում 100.000 հայեր ստիպված եղան լքել իրենց պատմական հայրենիքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը, և ապաստան գտնել Հայաստանի Հանրապետությունում: Մենք իսկապես մերժում ենք քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ուժի կիրառման ցանկացած դրսևորում: Կցանկանայի նաև նշել, որ Հայաստանի կառավարությունը վերջերս Գազայից տեղահանված փախստականներին հումանիտար աջակցություն ուղարկեց: Հուսով ենք, որ դա կօգնի թեկուզ ինչ-որ առումով թեթևացնել նրանց վիճակը և տառապանքները:
Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման տեսլականը
Մենք իսկապես հավատում ենք, որ կա Հարավային Կովկասում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու իրական հնարավորություն։ ՀՀ կառավարությունը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին, և մենք բանակցություններում ներգրավված ենք բարեխղճորեն և կառուցողական կերպով: Թեև պետք է նշեմ, որ դեռևս կան մի քանի կարևորագույն հարցեր, որոնց վերաբերյալ կողմերի դիրքորոշումները հեռու են միմյանցից։ Առաջին խնդիրն, իհարկե, սահմանների և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման խնդիրն է: Մենք համոզված ենք, որ գործընթացը պետք է ընթանա 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա:
Մենք հանդես ենք եկել նախաձեռնությամբ, որն անվանել ենք «Խաղաղության խաչմերուկ». մենք իրապես կարծում ենք, որ եթե Հարավային Կովկասում բոլոր տրանսպորտային կապուղիներն ապաշրջափակվեն՝ ներառյալ ՀՀ, Ադրբեջանի և Թուրքիայի ճանապարհներն ու երկաթուղիները, դա շահեկան կլինի ոչ միայն տնտեսական առումով, այլև կդառնա մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության էական գործոն:
ՌԴ հետ հարաբերություններ
Արդարացի է նշել, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները, ես կասեի, իրենց ամենաբարձր կետում չեն։ Իհարկե, կան բարդություններ, և մենք չենք կարող և չենք ուզում թաքցնել այդ բարդությունները։ Խնդիրներ կան, և հարցեր կան հայ հասարակության շրջանում, օրինակ՝ Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների գործելակերպի, ինչպես նաև մեր ռուս դաշնակիցների կեցվածքի վերաբերյալ, երբ մեր ինքնիշխան տարածքները հարձակման էին ենթարկվում 2022թ., 2023թ. և դրանից առաջ։ Այսպիսով, իսկապես կան որոշ խնդիրներ, բայց միաժամանակ մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ:
ԵՄ հետ հարաբերություններ
Ինչ վերաբերում է ԵՄ հետ հարաբերություններին, հիրավի, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներն ունեն եվրոպական ձգտումներ: Այդ ձգտումներն ավելի ու ավելի են ուժեղանում այն հիասթափության ֆոնին, որը ՀՀ քաղաքացիներն ունեցան հայ ռուսական հարաբերություններում առաջ եկող խնդիրների ֆոնին, բայց չսահմանափակվելով միայն դրանով: Ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանն էականորեն խորացնում է իր համագործակցությունը Եվրոպական միության և ԱՄՆ հետ: Նրանք մեր հիմնական գործընկերներն են ժողովրդավարական բարեփոխումների հարցում: Այժմ նրանք ցուցաբերում են մեծ հետաքրքրություն Հայաստանի տնտեսական դիմակայունությունն ուժեղացնելու հարցում: Այսպիսով, մենք ԵՄ-ի հետ սկսում ենք սերտ համագործակցության նոր ճանապարհ: Մինչ այժմ ոչ ոք չի կարող կանխորոշել, թե այդ ճանապահը մեզ դեպի ինչ հանգրվան կտանի:

"We are starting a new way of close cooperation with the EU." Mirzoyan
Within the framework of his visit to Saudi Arabia on April 17-18, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan gave an interview to the "Arab News" periodical. Taking into account the historical nature of the visit, being the first after the establishment of diplomatic relations between the two countries, the interview mainly focused on the discussions held during the visit and the prospects for the development of relations between Armenia and Saudi Arabia. Reference was also made to regional issues. Below are key quotes from the interview.
Prospects of their development after the establishment of diplomatic relations between Armenia and Saudi Arabia
Historically, we have had neighborly relations with the Arab world and all Arab countries, and these relations were based on the traditional, traditionally friendly ties between our peoples. Of course, we do not forget that many Arab countries accepted and became a new home for Armenians who survived the Armenian Genocide. At the same time, cultural ties and relationships existed even before that. Therefore, in this context, it was also strange that there were no diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Kingdom of Saudi Arabia. And in this sense, 2023 was a truly historic year. we established diplomatic relations. And now my visit to Riyadh has taken place. I had meetings with relevant officials and my colleagues here.
It should be noted that the two countries, Armenia and Saudi Arabia, assure each other that this is only the beginning, and we want to continue. There are several areas where we can deepen our cooperation and explore what we can do together. Let's hope that after this visit, a "road map" will appear for developing our relations.
During the meetings with the foreign affairs ministers and the economy, planning, and education ministers of Saudi Arabia, we discussed the opportunities provided after establishing diplomatic relations. There are no restrictions here. Education, science, advanced technology, urban planning, agriculture, tourism, people-to-people contacts, commercial investment, and infrastructure are all important here. So many things are happening here in Saudi Arabia and also in Armenia. And of course, the future is quite promising for our cooperation.
Our vision is to build very close cooperation with Saudi Arabia, including on regional and international platforms. I should mention that when Saudi Arabia proposed to hold Expo 2030 in Saudi Arabia, Armenia was among the countries that supported it. By the way, this is an excellent reason to congratulate Saudi Arabia.
Regarding the Israeli-Palestinian conflict
Armenia has always supported the resolution of the conflict between Palestine and Israel based on the "two states" principle. Armenia is against the targeting of civilians. If you remember, a few months ago, we went through similar developments when 100,000 Armenians were forced to leave their historical homeland, Nagorno-Karabakh, and seek refuge in the Republic of Armenia as a result of Azerbaijan's military operations. We indeed reject any use of force against civilians. I would also like to note that the Armenian government recently sent humanitarian aid to displaced refugees from Gaza. We hope this will help alleviate their plight and suffering, at least in some way.
The vision of establishing peace in the South Caucasus
There is a real opportunity to establish peace and stability in the South Caucasus. The RA government is committed to the peace agenda, and we are involved in the negotiations conscientiously and constructively. However, there are still several important issues on which the parties' positions differ. The first problem is, of course, the mutual recognition of borders and territorial integrity. We are convinced that the process should proceed in 1991, based on the Declaration of Alma-Ata.
We came up with an initiative called "Crossroads of Peace." If all transport channels in the South Caucasus are unblocked, including the roads and railways of Armenia, Azerbaijan, and Turkey, it will be beneficial economically and become an essential factor for peace and stability in our region.
Relations with Russia
It is fair to say that relations between Armenia and Russia are not at their highest point. Of course, there are complications; we cannot and do not want to hide those complications. There are problems, and there are questions in Armenian society, for example, regarding the actions of Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh, as well as the attitude of our Russian allies when our sovereign territories were under attack in 2022, 2023 and before that. So, there are indeed some problems, but at the same time, we are working in that direction.
Relations with the EU
As for relations with the EU, the citizens of the Republic of Armenia have European aspirations. Those aspirations are getting stronger and stronger in the background of the disappointment that the citizens of Armenia had in the background of the problems arising in Armenian-Russian relations, but not limited to that. Armenia significantly deepens its cooperation with the European Union and the USA. They are our main partners in democratic reform. Now, they are showing great interest in strengthening Armenia's economic resilience. Thus, we are embarking on a new path of close cooperation with the EU. Until now, no one has predicted to what destination that journey will lead us.