Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնել Երևանի և Ռիյադի միջև շփումները
Ապրիլի 17-ին մեկնարկել է ՀՀ ԱԳ նախարարի այցը Սաուդյան Արաբիա, որը երկու երկրների միջև 2023թ. նոյեմբերին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո առաջին բարձր մակարդակի այցն է։
Այցի մեկնարկին Ռիյադում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության կրթության նախարար Յուսուֆ բին Աբդալլահ Ալ-Բանյանի հետ։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև ձևավորվող բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և նշել, որ ՀՀ ԱԳ նախարարի այս այցը նոր խթան կհանդիսանա Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև տարբեր առանցքային ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման գործում։
Հանդիպման ընթացքում նախարարները քննարկել են կրթության ոլորտում համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով քայլեր ձեռնարկել կրթության, գիտության, մշակույթի ոլորտներում կապերն ընդլայնելու ուղղությամբ։
Հատուկ ուշադրություն է հատկացվել կրթության մեջ բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարությունների, երիտասարդության ներուժի արդյունավետ կիրառման միջոցով ոլորտի՝ ժամանակակից պահանջներին համահունչ զարգացումն ապահովելու կարևորությանը։ Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունները, «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար կենտրոնի գործունեության միջոցով ընձեռնվող հնարավորություններն ու արդեն իսկ ձևավորված միջազգային համագործակցությունը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնել Երևանի և Ռիյադի միջև շփումները՝ կրթության տարբեր մակարդակներում փորձի փոխանակման, մասնագիտական վերապատրաստման իրականացման, ինչպես նաև կրթաթոշակների ու մարդկային ռեսուրսի մեծ ներուժի փոխշահավետ իրացման նպատակով։
Արարատ Միրզոյանը և Յուսուֆ բին Աբդալլահ Ալ-Բանյանին կարևորել են նաև բժշկության և տեխնիկական գիտությունների բնագավառներում առկա հնարավորությունների առավելագույնս օգտագործումը և նոր ծրագրերի նախաձեռնումը։
Ամփոփելով քննարկումը՝ երկու նախարարներն ընդգծել են հայ և արաբ ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամությանն ու փոխադարձ համակրանքին համահունչ միջպետական կապերի խթանման մեծ պատրաստակամությունը։

An agreement was reached to activate contacts between Yerevan and Riyadh
The RA Foreign Minister's visit to Saudi Arabia began on April 17. This is the first high-level visit between the two countries since the establishment of diplomatic relations in November 2023.
At the beginning of the visit, the RA Minister of Foreign Affairs, Ararat Mirzoyan, had a meeting with the Minister of Education of the Kingdom of Saudi Arabia, Yusuf bin Abdallah Al-Banyan.
The interlocutors were satisfied with the high-level political dialogue between the two countries and noted that this visit of the RA Foreign Minister would be a new stimulus in the development of cooperation between Armenia and Saudi Arabia in various vital areas.
During the meeting, the ministers discussed a wide range of issues related to cooperation in education, expressing willingness on both sides to expand ties in education, science, and culture.
Special attention was paid to the importance of ensuring the development of the field in line with modern requirements through the effective use of high technologies and innovations and the potential of youth in education. In this context, Ararat Mirzoyan presented the priorities of the RA government, the opportunities provided by the activity of the "TUMO" creative center, and the already-formed international cooperation. An agreement was reached to activate contacts between Yerevan and Riyadh to exchange experience at different levels of education, implement professional training, and mutually beneficially realize the great potential of scholarships and human resources.
Ararat Mirzoyan and Yusuf bin Abdallah Al-Banyan also emphasized the maximum use of existing opportunities in medicine and technical sciences and the initiation of new programs.
Summarizing the discussion, the two ministers emphasized their great willingness to promote interstate ties in line with the historically formed friendship and mutual sympathy between the Armenian and Arab peoples.