Քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարությունների միջև
Ապրիլի 17-ին Երևանում կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև: Խորհրդակցություններն անցկացվել են ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի և Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության Մայրցամաքային Եվրոպայի վարչության պետ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյի գլխավորությամբ:
Կողմերը անդրադարձել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակին: Ընդգծվել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության հետագա խորացման կարևորությունը։ Քննարկվել են պաշտպանության, տնտեսության, մշակույթի, ենթակառուցվածքների զարգացման, ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդման և այլ ոլորտներում առկա ներուժի լիարժեք կյանքի կոչման հնարավորություններն ու հեռանկարները։
Խորհրդակցությունների ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել միջազգային կազմակերպություններում և այլ բազմակողմ հարթակներում առկա համագործակցությանը, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին առնչվող հարցերին:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի իրավունքների և կարիքների հասցեագրմանը, այդ առումով ՀՀ-ին ցուցաբերված աջակցությանը, ինչպես նաև հումանիտար բնույթի այլ հարցերին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային հրատապ հարցերի շուրջ։ Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը զրուցակցին է ներկայացրել տարածաշրջանային վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով ՀՀ դիրքորոշումներն առանցքային հարցերի վերաբերյալ: Ֆրանսիացի գործընկերներին է ներկայացվել նաև ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:

Политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Франции
17 апреля в Ереване прошли политические консультации между внешнеполитическими ведомствами Армении и Франции. Консультации прошли под руководством заместителя министра иностранных дел РА Паруйра Ованнисяна и руководителя департамента континентальной Европы Министерства Европы и иностранных дел Франции, французского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Бриса Рокфо.
Стороны рассмотрели широкий спектр вопросов, представляющих взаимный интерес. Была подчеркнута важность дальнейшего углубления политического диалога на высоком уровне между Арменией и Францией. Обсуждены возможности и перспективы полной реализации имеющегося потенциала в обороне, экономике, культуре, развитии инфраструктуры, укреплении институционального потенциала и других сферах.
В ходе консультаций собеседники коснулись существующего сотрудничества в международных организациях и других многосторонних платформах, а также вопросов, связанных с повесткой партнерства РА-ЕС.
В связи с правами и потребностями вынужденно переселенных армян из Нагорного Карабаха были также рассмотрены оказанная РА в этом отношении поддержка, а также другие вопросы гуманитарного характера.
Собеседники обменялись мнениями по актуальным региональным и международным проблемам. Был затронут процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Заместитель министра Паруйр Оганесян представил собеседнику последние события в регионе, подчеркнув позицию РА по ключевым вопросам. Французским партнерам был также представлен проект «Перекресток мира», разработанный правительством РА.