«Մեր նպատակները և շահերը ռեգիոնալ խաղաղության տեսանկյունից համընկնում են». Տոկաև
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը Հայաստան այցի ժամանակ հայտարարել է, թե Հայաստանի հետ երկկողմ կապերի ակտիվացումը համատեղ նպատակ է. «Մեր նպատակները և շահերը ռեգիոնալ և միջազգային խաղաղության, անվտանգության ամրացման տեսանկյունից համընկնում են»,-ասել է նա՝ հիշեցնելով, որ այս տարի լրանում է Ղազախստանի ու Հայաստանի միջև բարեկամության և համագործակցության պայմանագրի 25-ամյակը։
Ըստ Ղազախստանի նախագահի՝ Հայաստանը Հարավային Կովկասում կարևոր և վստահելի գործընկեր է․ «Մեր երկրների հարաբերությունների զարգացման ներուժը լիարժեք չի օգտագործվել: Պետք է նոր ուղղություններ փնտրենք, որոնք նոր իմպուլս կհաղորդեն առևտրաշրջանառության ծավալների մեծացմանը»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Ղազախստանը պատրաստ է Հայաստանի արտահանման ծավալը հասցնել 350 մլն դոլարի նշաձողին։
Տոկաևը նաև նշել է, որ Ղազախստանում կանցկացվեն հայ մշակույթի օրեր. «Հրավիրել եմ հայ մարզիկներին՝ մասնակցելու 5-րդ քոչվորական խաղերին, որ կանցկացվեն Ղազախստանում՝ այս տարվա սեպտեմբերին»։

"Our goals and interests in terms of regional peace coincide." Tokayev
During his visit to Armenia, the President of Kazakhstan, Kasim-Jomart Tokayev, stated that activating bilateral relations with Armenia is a joint goal. "Our goals and interests coincide in terms of strengthening regional and international peace and security," he said, reminding us that this year marks the 25th anniversary of the Treaty of Friendship and Cooperation between Kazakhstan and Armenia.
According to the President of Kazakhstan, Armenia is an important and reliable partner in the South Caucasus. "The development potential of our countries' relations has not been fully utilized. We need to look for new directions that will give a new impetus to the increase in the volume of trade," he said, adding that Kazakhstan is ready to increase the volume of Armenia's exports to the milestone of 350 million dollars.
Tokayev also noted that Armenian culture days will be held in Kazakhstan: "I have invited Armenian athletes to participate in the 5th Nomadic Games in Kazakhstan in September of this year."