Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արբիտրաժային վարույթի առաջին նիստը
2024 թվականի ապրիլի 12-ին տեղի է ունեցել Եվրոպայի վայրի բնության եւ բնական միջավայրի պահպանության մասին Բեռնի կոնվենցիայի հիման վրա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ արբիտրաժային վարույթի առաջին ընթացակարգային նիստը: Լսումները տեղի են ունեցել Հաագայում՝ Արբիտրաժային մշտական դատարանում, որոնց ընթացքում հայկական պատվիրակությունը գլխավորել է Միջազգային իրավական գործերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը:
Բնապահպանության ոլորտում Հայաստանի հետագիծն ինքնին խոսուն է. Հայաստանը բազմիցս է վերահաստատել իր հանձնառությունը տարածաշրջանում վայրի ֆլորայի ու ֆաունայի եւ բնական միջավայրի պահպանությանառնչությամբ, ներառյալ՝ Բեռնի կոնվենցիայի մշտական հանձանժողովի հետ իր սերտ համագործակցության եղանակով:
Մինչդեռ Ադրբեջանը կարծես հավատարիմ է իր՝ այսպես կոչված «բնապահպանական մտահոգությունները» քաղաքական դրդապատճառներով որպես գործիք օգտագործելու ցինիկ ռազմավարությանը: Վերջին տարիներին Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան հանգեցրել է տարածաշրջանում լուրջ բնապահպանական խնդիրների՝ ոչնչացնելով անտառներ, աղտոտելով հողային եւ ջրային ռեսուրսներ, այդ թվում՝ սպառելով Սարսանգի ջրամբարի ռեսուրսները: Լեռնային Ղարաբաղի ֆլորան ու ֆաունան նաեւ վտանգված են Ադրբեջանի անդադար քանդնման եւ շինարարական աշխատանքների պատճառով, որոնք նպատակաուղղված է կանխելու էթնիկ հայերի վերադարձը իրենց հայրենիք:
Հայաստանը հետամուտ է լինելու այս արբիտրաժային վարույթի շրջանակներում իր դիրքորոշման վերահաստատմանը և շահերի պաշտպանությանը՝ վիճարկելով Ադրբեջանի անհիմն պնդումները, իսկ վարույթի համապատասխան փուլում ներկայացնելով իր իսկ պահանջները Ադրբեջանի դեմ վերջինիս բնապահպանական պարտավորությունների շարունակական խախտման առնչությամբ:

The first session of arbitration proceedings between Armenia and Azerbaijan took place
On April 12, 2024, the first procedural session of the arbitration proceedings between Armenia and Azerbaijan based on the Bern Convention on the Protection of European Wildlife and Natural Environment occurred. The hearings took place in The Hague, at the Permanent Court of Arbitration, during which the Representative for International Legal Affairs, Yeghishe Kirakosyan, led the Armenian delegation.
Armenia's trajectory in environmental protection speaks for itself. Armenia has repeatedly reaffirmed its commitment to protecting wild flora and fauna and the natural environment in the region, including through its close cooperation with the Berne Convention Permanent Delegate.
Meanwhile, Azerbaijan seems to be sticking to its cynical strategy of using so-called "environmental concerns" as a tool for political reasons. In recent years, Azerbaijan's military aggression has led to severe environmental problems in the region, destroying forests, polluting land and water resources, including depleting the resources of the Sarsang reservoir. The flora and fauna of Nagorno-Karabakh are also threatened by Azerbaijan's constant demolition and construction activities aimed at preventing the return of ethnic Armenians to their homeland.
Armenia will seek to reassert its position and defend its interests in these arbitration proceedings, challenging Azerbaijan's baseless claims and presenting its claims against Azerbaijan for continued violations of its environmental obligations at the appropriate stage of the proceedings.