Աստանայում Մաշտոցի անվան պուրակ կկառուցվի. վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ համատեղ ասուլիսում անդրադարձել է Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության ապահովման հետ կապված իրավիճակին։ Նա վերահաստատել է ՀՀ կառավարության՝ տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղություն հաստատելու պատրաստակամությունը ՀՀ և Ադրբեջանի միջև համաձայնեցված 3 սկզբունքների հիման վրա։
«Անդրադարձել ենք ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված խաղաղության խաչմերուկ նախագծին, որի կյանքի կոչումը կարող է արմատապես փոխել իրավիճակը տարածաշրջանում։ Մեր համանման դիրքորոշումը պետությունների ինքնիշխանության և անկախության վերաբերյալ, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրությունը տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների և տրանսպորտային կապուղիների դիվերսիֆիկացիայի հարցում պարարտ հող են ստեղծում համատեղ աշխատանքի ակտիվացման համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Իր ելույթում վարչապետը նաև տեղեկացրել է, որ քննարկվում է Աստանայում Մեսրոպ Մաշտոցի և Երևանում ղազախ բանաստեղծ Աբայ Կունանբաևի անվան պուրակներ հիմնելու հարցը:

A park named after Mashtots will be built in Astana. Prime Minister (VIDEO)
RA Prime Minister Nikol Pashinyan addressed ensuring security and stability in the South Caucasus at a joint press conference with Kazakhstan's President Kassim-Jomart Tokayev. He reaffirmed the RA government's readiness to establish lasting and stable peace in the region based on the three principles agreed upon between RA and Azerbaijan.
"We referred to the Crossroads of Peace project presented by the RA government, the implementation of which can radically change the situation in the region. Our similar position on the sovereignty and independence of states, as well as a mutual interest in the diversification of regional infrastructure and transport channels, create fertile ground for the activation of joint work," said Nikol Pashinyan.
In his speech, the Prime Minister also said that the issue of establishing parks named after Mesrop Mashtots in Astana and Kazakh poet Abai Kunanbaev in Yerevan is being discussed.