Կառավարությունը մանրամասներ է հայտնել Ղազախստանի նախագահի հետ հանդիպումից
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին: Նախ տեղի է ունեցել դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որի շրջանակում հնչել են Հայաստանի և Ղազախստանի պետական օրհներգերը, այնուհետև երկու երկրների ղեկավարները ողջունել են պատվիրակությունների անդամներին:
Հաջորդիվ կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
«Ղազախստանի Հանրապետության մեծարգո նախագահ,
Ողջունում եմ Ձեզ և Ձեր պատվիրակությանը Հայաստանի Հանրապետությունում: Սա Ձեր առաջին պաշտոնական այցն է Հայաստանի Հանրապետություն և 2001 թվականից այս կողմ, այսինքն՝ վերջին 23 տարիներին, Ղազախստանի նախագահի պաշտոնական այց Հայաստանի Հանրապետություն տեղի չի ունեցել:
Եվ այս առումով այցը շատ կարևոր է, և արդեն իսկ կարող եմ արձանագրել, որ մեր մինչ այս պահը տեղի ունեցած շփումների ընթացքում հասցրել ենք հարցերի բավական լայն շրջանակ քննարկել մեր երկու երկրների հետագա փոխհարաբերությունների զարգացումն ապահովելու վերաբերյալ: Ուրախ եմ արձանագրել, որ մենք այդ հարցերի վերաբերյալ ունենք ընդհանուր պատկերացում և նաև պատկերացնում ենք, թե ինչ կոնկրետ գործողություններ պիտի իրականացվեն:
Իհարկե, այստեղ առանցքային տեղ ունի տնտեսական համագործակցության խորացումը, նաև քաղաքական համագործակցության խորացումը, տարածաշրջանային հարցերում մեր փոխգործակցությունը: Շատ ուրախ եմ այս առիթի համար: Ուզում եմ ընդգծել, որ այս ամենով հանդերձ՝ մենք չենք մոռանում մշակութային, հումանիտար ոլորտի համագործակցության մասին: Այս տարի Ղազախստանում տեղի կունենան Հայաստանի մշակութային օրեր, մյուս տարի Հայաստանում տեղի կունենան Ղազախստանի մշակութային օրեր: Նկատի ունեմ՝ մեր օրակարգն իրականում բավականին հարուստ է, և համոզված եմ, որ Ձեր այցի արդյունքներով մենք որոշումներ կկայացնենք, որոնք կծառայեն մեր համագործակցության բոլոր ուղղությունների հետագա խորացմանը:
Մեծարգո պարոն նախագահ,
Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ ջերմորեն ողջունել Ձեզ և Ձեր պատվիրակությանը Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաքում»:
Իր հերթին Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը նշել է.
«Մեծարգո Նիկոլ Վովայի, հանդիպման մասնակիցներ, ես հաճույքով ընդունեցի Հայաստան պաշտոնական այցով այցելելու Ձեր հրավերը:
Մենք մեծ հարգանք ունենք հայ ժողովրդի հինավուրց պատմության, ավանդույթի և մշակույթի հանդեպ: Այսօրվա հանդիպումը նշում է Հայաստանի և Ղազախստանի միջև բարեկամության և համագործակցության պայմանագրի 25-րդ ամյակը: Սա մեծ խորհրդանշական նշանակություն ունի:
Այս ընթացքում մենք ամուր հիմքեր դրեցինք հեռանկարային երկարաժամկետ փոխադարձ օգտակար համագործակցության համար: Քաղաքական երկխոսությունը բոլոր մակարդակներում ակտիվորեն զարգանում է, ներդաշնակ աշխատանք է հաստատվել երկու երկրների կառավարությունների և խորհրդարանների միջև: Մենք կարողացանք հաստատել արդյունավետ գործընկերություն նաև բազմակողմանի հարթակներում:
Մենք նման հայացքներ և ընկալումներ ունենք շատ միջազգային հարցերի ընդգրկմամբ: Առևտրատնտեսական կապերն ամեն տարի ընդլայնվում են: Վերջին հինգ տարիների ընթացքում երկկողմ առևտուրը նույնպես աճել է, բայց մենք դրանով չենք սահմանափակվում, մենք բավականաչափ ներուժ և հնարավորություններ ունենք աշխուժացնելու մեր փոխանակումները:
Այդ կապակցությամբ կարևոր է զարգացնել արդյունաբերական, տրանսպորտային, լոգիստիկ և գյուղատնտեսական ասպարեզները: Մեծ ապագա ունի նաև մեր համագործակցությունը նոր ասպարեզներում, ինչպես օրինակ՝ թվայնացումը և ֆինանսները: Վստահ եմ, որ վերջերս անցկացված բիզնես ֆորումը երկու երկրների ձեռնարկատերերի մասնակցությամբ նույնպես իր նպաստը կբերի այս համագործակցությանը: Մենք մշտապես հետաքրքրված են ամրապնդել մշակութային և հումանիտար կապերը մեր երկու երկրների միջև»:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ղազախստան համագործակցության օրակարգային մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել առևտրատնտեսական կապերի հետագա զարգացմանն ու ընդլայնմանը, գյուղատնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, արդյունաբերության և հումանիտար ոլորտներում փոխգործակցության խթանմանը: Կողմերը կարևորել են երկու երկրների կառավարությունների սերտ համագործակցությունը:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին: Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումների ընթացքը, ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ միտված տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը:

The government announced details of the meeting with the President of Kazakhstan
Prime Minister Nikol Pashinyan hosted the President of Kazakhstan, Kasim-Jomart Tokaev, who arrived in Armenia on an official visit. First, the official welcoming ceremony took place, during which the national anthems of Armenia and Kazakhstan were played. Then, the leaders of the two countries greeted the members of the delegations.
Next, Nikol Pashinyan and Kassim-Jomart Tokayev had a private conversation, followed by an extended meeting.
In his welcoming speech, Prime Minister Pashinyan said:
"Honorable President of the Republic of Kazakhstan,
I welcome you and your delegation to the Republic of Armenia. This is your first official visit to the Republic of Armenia, and there has been no official visit of the President of Kazakhstan to the Republic of Armenia since 2001, that is, in the last 23 years.
In this regard, the visit is essential. During our contacts up to this point, we discussed a wide range of issues to ensure the further development of relations between our two countries. I am happy to record that we have a general understanding of these issues and also imagine what concrete actions should be implemented.
Of course, the deepening of economic cooperation, political cooperation, and our cooperation in regional issues have a crucial place here. I am very happy for this opportunity. With all this, we should not forget about cooperation in the cultural and humanitarian spheres. This year, the Cultural Days of Armenia will be held in Kazakhstan, and next year, the Cultural Days of Kazakhstan will be held in Armenia. Our agenda is quite clear, and with the results of your visit, we will make decisions that will deepen all directions of our cooperation further.
Dear Mr. President,
Again, Let me warmly welcome you and your delegation to the capital of the Republic of Armenia."
In his turn, the President of Kazakhstan, Kasim-Zhomart Tokayev, noted.
"Dear Nikol Vova, participants of the meeting, I gladly accepted your invitation to visit Armenia on an official visit.
We greatly respect the Armenian people's ancient history, tradition, and culture. Today's meeting marks the 25th anniversary of the Treaty of Friendship and Cooperation between Armenia and Kazakhstan. This has great symbolic significance.
During this time, we laid a solid foundation for prospective long-term mutually beneficial cooperation. Political dialogue at all levels is actively developing, and harmonious work has been established between the governments and parliaments of the two countries. We were also able to develop effective partnerships on multiple platforms.
We have similar views and perceptions covering many international issues. Trade and economic ties are expanding every year. Bilateral trade has also increased in the last five years, but we are not limited to that; we have enough potential and opportunities to revitalize our exchanges.
In this regard, developing the industrial, transport, logistics, and agricultural sectors is essential. Our cooperation in new fields, such as digitalization and finance, also has a great future. The recently held business forum, which included entrepreneurs from both countries, will also contribute to this cooperation. We always want to strengthen cultural and humanitarian ties between our two countries."
The interlocutors discussed several agenda issues related to Armenia-Kazakhstan cooperation. In particular, references were made to further the development and expansion of trade and economic ties and promote cooperation in agriculture, high technologies, industry, and humanitarian spheres. The parties emphasized the close collaboration of the governments of the two countries.
Reference was made to the processes taking place in the region. Prime Minister Pashinyan presented the progress of the discussions on the Armenia-Azerbaijan peace treaty, the "Crossroads of Peace" project of the RA government aimed at unblocking regional transport infrastructure.