ԵԱՏՄ-ն և նրա տնտեսական սկզբունքները չպետք է փոխկապակցվեն քաղաքական հավակնություններին. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել Ղազախստանի Egemen Qazaqstan և Казахстанская правда թերթերին: Ստորև ներկայացվում է ՀՀ վարչապետի հարցազրույցն ամբողջությամբ.
Հարց- Այս տարի լրանում է Ղազախստանի և Հայաստանի միջև բարեկամության և համագործակցության մասին պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակը։ Ինչպե՞ս են այս քառորդ դարի ընթացքում զարգացել երկկողմ հարաբերությունները մեր երկրների միջև։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Իսկապես, այս փաստաթուղթը դարձել է առանցքային հանգրվան երկկողմ գործընկերությունը սկզբունքորեն նոր մակարդակի հասցնելու ճանապարհին՝ մեծամասամբ ուրվագծելով մեր միջպետական հարաբերությունների ընդհանուր սկզբունքներն ու հիմնական առաջնահերթությունները։ Դրանից հետո անցած ժամանակաշրջանը հստակ ցույց տվեց, որ երկկողմ համագործակցության ներուժի հետագա զարգացումը լիովին համապատասխանում է հայ և ղազախ ժողովուրդների հիմնարար շահերին։
Այսօր մեր հարաբերություններն իրավամբ առանձնանում են իրենց ռազմավարական բնույթով և ներառում են վստահելի քաղաքական երկխոսություն, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով։ Ցանկանում եմ գոհունակությամբ ընդգծել փոխադարձ քաղաքական կամքի առկայությունը, որը թույլ է տալիս առաջ շարժվել երկկողմ հարաբերությունների ողջ սպեկտրով՝ հարստացնելով դրանք նոր բովանդակությամբ և ռազմավարական ուղենիշներով։ Մենք վճռական ենք զարգացնել երկկողմ հարաբերություններն իրական իրավահավասարության, փոխօգնության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և միմյանց շահերի փոխադարձ հարգման սկզբունքների հիման վրա, որոնք հավասարապես թանկ են և՛ հայ, և՛ ղազախ ժողովուրդների համար։
Հենվելով դարավոր ամուր կապերի վրա՝ մեր երկրներն ակտիվորեն և նպատակաուղղված հանդես են գալիս միջպետական երկխոսության և համագործակցության համապարփակ և հետևողական աճի օգտին գրեթե բոլոր ոլորտներում՝ սկսած երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում քաղաքական փոխգործակցությունից և առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնումից, մինչև մշակութային և հումանիտար կապերի խորացում և միջտարածաշրջանային մակարդակով գործընկերային կապերի զարգացում:
Միաժամանակ պետք է նշել, որ արդեն իսկ ունեցած լուրջ հիմքերի հետ մեկտեղ, անկասկած, ունենք բավականին լայն դաշտ հետագա համատեղ աշխատանքի համար։
Հարց - 2023 թվականին Ղազախստանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է ավելի քան 23 տոկոսով։ Սակայն, չնայած նման դինամիկային, մեր երկրների միջև առևտրատնտեսական ոլորտում համագործակցության ներուժը հիմնականում իրացված չէ։ Ո՞ր ոլորտներն են, ըստ Ձեզ, առավել հեռանկարային համագործակցության համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Անցյալ տարվա երկկողմ ապրանքաշրջանառության աճը հաստատում է բիզնեսի պայմանները հեշտացնելու համար ստեղծված մեխանիզմների արդյունավետությունը, այնուամենայնիվ, կարելի է համաձայնել, որ պահանջվում են հետագա քայլեր փոխգործակցության նոր ձևերի որոնման համար, որոնք ուղղված են ոլորտային համագործակցությունը որակապես նոր՝ մեր երկրների առկա ներուժին ու զարգացման առաջնահերթություններին համապատասխան մակարդակի հասցնելուն։
Այս առումով առանձնահատուկ պատասխանատվություն է կրում Հայաստանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովը։ Նրա հերթական՝ տասներորդ նիստը, կայացել է այս տարվա ապրիլի սկզբին։ Հաշվի առնելով այն առանձնահատուկ ուշադրությունը, որը հատկացվեց տրանսպորտային երթուղիների դիվերսիֆիկացման և արտահանման-ներմուծման և տարանցման գործարքների նոր շղթաների բացահայտման խնդիրներին, մոտ ապագայում կարելի է ակնկալել համապատասխան արդյունքներ։ Ավանդական ոլորտների հետ մեկտեղ, ինչպիսիք են սննդի և ոսկերչության արդյունաբերությունը կամ դեղագործությունը, կարելի է խոսել նաև նորարար տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության մասին (համատեղ ստարտափների բացում, սարքաշինություն, կրթության թվայնացում, ոլորտային ներդրումների խթանում և այլն):
Հայաստանը, ինչպես և Ղազախստանը, հատուկ կարևորում է տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացումը։ Այս համատեքստում, ՀՀ կառավարությունը ներկայացրել է մեր տարածաշրջանի համար լայնածավալ «Խաղաղության խաչմերուկ» ենթակառուցվածքային նախագիծը, որը ենթադրում է մի շարք տրանսպորտային և հաղորդակցության ուղիների ստեղծում և արդիականացում։ Այս նախագծի նպատակն է՝ ստեղծել առավել բարենպաստ պայմաններ բոլոր շահագրգիռ պետությունների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար, ինչպես նաև էապես մեծացնել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի լոգիստիկ ներուժը՝ հիմնվելով երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության նկատմամբ լիարժեք հարգանքի, ինչպես նաև հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների վրա։
Բացի այդ, կարծում եմ, որ «բիզնեսը բիզնեսի համար» (B2B) ձևաչափով ուղղակի կապերի հաստատումը կարող է նպաստել նաև մեր երկրների առևտրատնտեսական ներուժի իրացմանը։ Այս առումով հատկանշական է հայ-ղազախական գործարար համաժողովի շրջանակում կատարված աշխատանքը, որը նույնպես տեղի ունեցավ այս ամսվա սկզբին Երևանում։
Հարց - Այսօր Ղազախստանում կա հայկական կապիտալով գրանցված ավելի քան 400 ընկերություն, մինչդեռ Ձեր երկրում ղազախական կապիտալով մոտ 100 ընկերություն է գործում տնտեսության տարբեր ոլորտներում։ Ինչո՞վ է Հայաստանը գրավիչ ղազախ գործարարների համար և, ըստ Ձեզ, ինչպիսի՞ն են մեր պետությունների համար ներդրումային ոլորտում համագործակցության զարգացման հեռանկարները։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - ՀՀ կառավարության վարած «բաց դռների» քաղաքականության շնորհիվ մեր երկրում ներդրումային գործունեության սահմանափակումներ գործնականում չկան։ Մեր կառավարությունը համակողմանի աջակցություն է ցուցաբերում օտարերկրյա ներդրողներին, այդ թվում՝ մեր ղազախ գործընկերներին։ Մենք առաջարկում ենք մի շարք ծրագրեր, որոնք պետական աջակցություն և ռեսուրսներ են տրամադրում ներդրումային նախագծերին, որոնք նպաստում են տնտեսական զարգացմանը և նորարարությանը: Նաև Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիներում ստեղծվել են բիզնեսով զբաղվելու համար բարենպաստ պայմաններ, տրամադրվում է հարկային արտոնությունների համապարփակ փաթեթ և գործում են պարզեցված ընթացակարգեր։
Հայաստանը հետևողականորեն վարում է բազմավեկտոր արտաքին առևտրային քաղաքականություն, և դա՝ հաշվի առնելով ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում Ղազախստանի հետ ունեցած առևտրի արտոնյալ ռեժիմը, ինչպես նաև առևտրային և տրանսպորտային ուղիները դիվերսիֆիկացնելու նպատակով երկու երկրների տրանսպորտային և լոգիստիկ կարողությունները համատեղելու հնարավորությունը, մեր երկիրը գրավիչ է դարձնում ղազախ գործարարների համար:
Այս առումով, ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել Հայաստանի և Ղազախստանի գործարար համայնքների ներկայացուցիչների միջև ներդրումները խթանելու նպատակով ուղիղ շփումների կարևորությունը։ Երկու երկրների պետական կառույցները, վստահ եմ, իրենց հերթին կապահովեն կապիտալի համապատասխան պաշտպանությունը, ինչպես նաև ապահով և կանխատեսելի ներդրումային միջավայր:
Հարց - Ղազախստանն այսօր Կենտրոնական Ասիայի առաջատարն է թվայնացման ոլորտում՝ ֆինտեխից մինչև էլեկտրոնային կառավարում, և այս ուղղությամբ հետագա զարգացումը մնում է մեր երկրի առաջնահերթությունների շարքում։ Հայաստանը մեծ ուշադրություն է դարձնում նաև տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների արդիականացմանը և գիտելիքի տնտեսության զարգացմանը։ Այս ոլորտում ի՞նչ փորձով կարող են փոխանակվել մեր երկրները միմյանց հետ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - ՏՏ արդյունաբերությունը Հայաստանում վերջին տարիներին զգալի աճ է գրանցել՝ գործարարության համար բարենպաստ պայմանների, որակյալ աշխատուժի և կառավարության աջակցության շնորհիվ: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը մեր երկրում ցույց է տալիս կայուն՝ տարեկան 20% աճ, այն դարձնելով երկրի ամենադինամիկ զարգացող ճյուղերից մեկը։ Միջազգային ասպարեզում հայկական ընկերությունները մեծ համբավ ունեն ծրագրային ապահովման, մշակման, արհեստական ինտելեկտի և մեքենայական ուսուցման, տեղեկատվական անվտանգության, ինչպես նաև ֆինտեխ նորարարական ստարտափների ոլորտներում։
Հաշվի առնելով երկու երկրների՝ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ներկայացուցիչների միջև առկա մեծ փոխադարձ հետաքրքրությունը, կարծում եմ, որ աշխատանքը, որը տարվում է այս ոլորտներում փոխգործակցության կոնկրետ մեխանիզմների և ձևերի որոշման ուղղությամբ, տեսանելի ապագայում կարող է վերածվել հեռանկարային համատեղ նախագծերի։
Հարց - Պարոն վարչապետ, ըստ Ձեզ, ԵԱՏՄ անդամ երկրների ջանքերի համադրումը կարո՞ղ է ստեղծել տնտեսական համագործակցության ավելի կայուն մոդել՝ հարթելով աշխարհաքաղաքական բեկումները։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - ԵԱՏՄ-ն տնտեսական միավորում է՝ առանց որևէ քաղաքական և, հատկապես, աշխարհաքաղաքական օրակարգի։ Հայկական և ղազախական կողմերը հիմնականում կիսում են այս մոտեցումը և զարգացնում են փոխգործակցությունն այս տնտեսական միավորման շրջանակներում հենց այս տրամաբանությամբ։
Մենք շարունակում ենք զարգացնել փոխգործակցությունը մեր տնտեսական համագործակցության շրջանակներում՝ ձգտելով կանխել ԵԱՏՄ-ն քաղաքականացնելու ցանկացած փորձերը: ԵԱՏՄ-ն և նրա տնտեսական սկզբունքները չպետք է փոխկապակցվեն քաղաքական հավակնությունների հետ: Առևտրի և ինտեգրման հիմնական ազատությունները չեն կարող և չպետք է սահմանափակվեն քաղաքական նկատառումներով, ինչը կհանգեցնի միավորման հիմնարար սկզբունքների կորոզիայի:
Հարց - Ղազախստանն ու Հայաստանը փոխգործակցում են ոչ միայն երկկողմ, այլ նաև բազմակողմ կառույցների շրջանակներում։ Արդյոք մեր երկրները փոխըմբռնում ունեն միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի առանցքային հարցերի շուրջ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Բազմակողմ հարթակներում մեր հարաբերությունները նույնպես բնութագրվում են կանոնավոր փոխվստահելի շփումներով, գլոբալ և տարածաշրջանային օրակարգի արդի հարցերի շուրջ մտքերի անկեղծ փոխանակմամբ և առաջացող խնդիրների համատեղ լուծումներ փնտրելու պատրաստակամությամբ։
Հայաստանը, ինչպես Ղազախստանը, առանձնահատուկ հոգածությամբ է վերաբերվում միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների հարգմանը, մասնավորապես՝ պետական ինքնիշխանության, միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման և հարգման, պետական սահմանների անխախտելիության ու անձեռնմխելիության հարցերում։
Մեր երկրները ձգտում են դիվերսիֆիկացնել իրենց տնտեսությունները և տարանցիկ ներուժը։
Ողջ վերը նշվածի համադրությունը միմյանց համար ավելի հասկանալի է դարձնում Հայաստանի և Ղազախստանի դիրքորոշումները միջազգային համայնապատկերի առանցքային հարցերի վերաբերյալ։
Հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ բազմակողմ կառույցների շրջանակներում Երևանն ու Աստանան հաճախ ելնում են, եթե ոչ միշտ համընկնող, ապա շատ մոտ դիրքերից, Հայաստանը պատրաստ է փոխադարձ աջակցության հիման վրա էլ ավելի զարգացնել և խորացնել կառուցողական համագործակցությունը Ղազախստանի հետ տարբեր միջազգային և տարածաշրջանային հարթակներում:
Հարց - Ավանդաբար, հումանիտար կապերը և մարդկային շփումները մեծ ներդրում են ունենում պետությունների միջև փոխըմբռնման և համագործակցության զարգացման գործում: Ղազախստանում ապրում են մեծ թվով էթնիկ հայեր, ովքեր հնարավորություն ունեն զարգացնելու իրենց մշակույթն ու լեզուն, ամրապնդել կապերն իրենց պատմական հայրենիքի հետ։ Քանի՞ էթնիկ ղազախ է ապրում Հայաստանում։ Միջպետական մակարդակով ի՞նչ միջոցներ են ձեռնարկվում, որպեսզի երկու ժողովուրդների մերձեցումը շարունակվի փոխադարձ հարգանքի և բարեկամության հիման վրա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Պատմականորեն լինելով մեծ սփյուռք ունեցող ժողովուրդ՝ հայերը քաջ գիտակցում են, թե որքան կարևոր է ունենալ ազատ արտահայտվելու հնարավորություն և պահպանել իրենց լեզվական, էթնիկ, մշակութային և կրոնական ինքնությունը: Մեր կառավարության համար մարդկանց միջև կապեր հաստատելուն ուղղված պայմանների ստեղծումը, մշակութային և տեղեկատվական կենտրոնների և հայրենակցական միությունների գործունեությունը խրախուսելը կրում է առաջնահերթ բնույթ։
Այսօր Ղազախստանում ապրում և արարում են տասնյակ հազարավոր հայեր՝ իրենց զգալի ներդրումն ունենալով մեզ բարեկամ երկրի կայացման և զարգացման գործում։ Լինելով իրենց երկրի նվիրյալ քաղաքացիներ՝ նրանք միևնույն ժամանակ անում են ամեն ինչ իրենց ազգային ինքնությունը, լեզուն և ավանդույթները պահպանելու համար։ Մենք, իհարկե, խորապես շնորհակալ ենք Ղազախստանի Հանրապետության ժողովրդին և կառավարությանը՝ ներառականության և հավասարության այդպիսի առողջ մթնոլորտ ստեղծելու համար։
Չնայած Հայաստանում բնակվող էթնիկ ղազախների համեմատաբար փոքր թվին, մեր ժողովուրդը միշտ համակրանքով և խորը վստահությամբ է վերաբերվել ղազախ ժողովրդին՝ բարձր գնահատելով մեր դարավոր բարեկամությունը։

ЕАЭС и его экономические принципы не должны переплетаться с политическими амбициями. Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян дал интервью казахстанским газетам «Эгемен Казахстан» и «Казахстанская правда». Ниже приводится полное интервью премьер-министра РА.
Вопрос: В этом году исполняется 25 лет со дня подписания Договора о дружбе и сотрудничестве между Казахстаном и Арменией. Как развивались двусторонние отношения между нашими странами за эту четверть века?
Премьер-министр Никол Пашинян – Действительно, этот документ стал ключевой вехой на пути вывода двустороннего партнёрства на принципиально новый уровень, во многом обозначив общие принципы и основные приоритеты наших межгосударственных отношений. Прошедший с тех пор период наглядно показал, что дальнейшее развитие потенциала двустороннего сотрудничества полностью соответствует коренным интересам армянского и казахского народов.
Сегодня наши отношения по праву отличаются стратегическим характером и включают в себя надежный политический диалог, в том числе на высшем уровне. Хотел бы с удовлетворением подчеркнуть наличие взаимной политической воли, которая позволяет нам продвигаться вперед по всему спектру двусторонних отношений, обогащая их новым содержанием и стратегическими ориентирами. Мы полны решимости развивать двусторонние отношения на основе принципов истинного равенства, взаимопомощи, суверенитета, территориальной целостности и взаимного уважения интересов друг друга, которые одинаково дороги как армянскому, так и казахскому народам.
Опираясь на многовековые прочные связи, наши страны активно и целенаправленно выступают за всесторонний и последовательный рост межгосударственного диалога и сотрудничества практически во всех сферах – от политического взаимодействия в двустороннем и многостороннем форматах и ​​расширения торгово-экономического сотрудничества до углубления культурно-гуманитарных связей и партнерских связей на межрегиональном уровне.
В то же время следует отметить, что наряду с уже имеющимися серьезными успехами у нас, несомненно, имеется широкое поле для дальнейшей совместной работы.
Вопрос - В 2023 году товарооборот между Казахстаном и Арменией увеличился более чем на 23 процента. Однако, несмотря на такую ​​динамику, потенциал сотрудничества наших стран в торгово-экономической сфере по большей части не реализуется. Какие направления, на ваш взгляд, наиболее перспективны для сотрудничества?
Премьер-министр Никол Пашинян - Рост двустороннего товарооборота в прошлом году подтверждает эффективность механизмов, созданных для облегчения условий ведения бизнеса, однако можно согласиться с тем, что необходимы дальнейшие шаги по поиску новых форм взаимодействия, которые направлены на качественно новое отраслевое сотрудничество, существующий потенциал и развитие наших стран до уровня, соответствующего приоритетам.
В этой связи особую ответственность несет межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Республикой Казахстан. Ее очередная, десятая сессия состоялась в начале апреля этого года. Учитывая особое внимание, которое было уделено вопросам диверсификации транспортных маршрутов и выявления новых цепочек экспортно-импортных и транзитных операций, соответствующих результатов можно ожидать в ближайшем будущем. Наряду с традиционными секторами, такими как пищевая и ювелирная промышленность или фармацевтика, можно говорить и о сотрудничестве в сфере инновационных технологий (открытие совместных стартапов, строительство оборудования, цифровизация образования, продвижение отраслевых инвестиций и т. д.).
Армения, как и Казахстан, придает особое значение развитию транспортно-логистической инфраструктуры. В этом контексте правительство РА представило масштабный инфраструктурный проект нашего региона «Перекресток мира», который предполагает создание и модернизацию ряда транспортных и коммуникационных маршрутов. Целью данного проекта является создание максимально благоприятных условий для развития торгово-экономических отношений между всеми заинтересованными государствами, а также существенное увеличение логистического потенциала Южно-Кавказского региона на основе полного уважения суверенитета и юрисдикции Южного Кавказа. стран, а также принципы равенства и взаимности.
Кроме того, считаю, что установление прямых контактов в формате «бизнес для бизнеса» (В2В) может способствовать реализации торгово-экономического потенциала наших стран. В этом отношении примечательна работа, проделанная в рамках армяно-казахстанского бизнес-форума, который также прошел в Ереване в начале этого месяца.
Вопрос - Сегодня в Казахстане зарегистрировано более 400 компаний с армянским капиталом, а в вашей стране в различных отраслях экономики действуют около 100 компаний с казахстанским капиталом. Чем Армения привлекательна для казахстанских бизнесменов и каковы, по вашему мнению, перспективы развития сотрудничества в инвестиционной сфере для наших стран?
Премьер-министр Никол Пашинян – Благодаря политике «открытых дверей» правительства РА в нашей стране практически нет ограничений инвестиционной деятельности. Наше правительство оказывает всестороннюю поддержку иностранным инвесторам, в том числе нашим казахстанским партнерам. Мы предлагаем различные программы, которые обеспечивают государственную поддержку и ресурсы для инвестиционных проектов, способствующих экономическому развитию и инновациям. Также в свободных экономических зонах Армении созданы благоприятные условия для ведения бизнеса, предусмотрен комплексный пакет налоговых льгот и действуют упрощенные процедуры.
Армения последовательно проводит многовекторную внешнеторговую политику, и это с учетом преференциального торгового режима с Казахстаном в рамках ЕАЭС, а также возможности объединения транспортно-логистических возможностей двух стран в целях диверсификации торговли и транспортных маршрутов, делает нашу страну привлекательной для казахстанских бизнесменов:
В этой связи хотел бы еще раз подчеркнуть важность прямых контактов между представителями бизнес-сообществ Армении и Казахстана в целях продвижения инвестиций. Я уверен, что государственные институты обеих стран в свою очередь обеспечат адекватную защиту капитала, а также безопасную и предсказуемую инвестиционную среду.
Вопрос – Сегодня Казахстан является лидером в Центральной Азии в области цифровизации, от финтеха до электронного правительства, и дальнейшее развитие в этом направлении остается в числе приоритетов нашей страны. Армения также уделяет большое внимание модернизации информационно-коммуникационных технологий и развитию экономики знаний. Каким опытом наши страны могут обменяться друг с другом в этой сфере?
Премьер-министр Никол Пашинян - В последние годы ИТ-индустрия Армении демонстрирует значительный рост благодаря благоприятным условиям для бизнеса, качественной рабочей силе и государственной поддержке. Сфера информационных технологий в нашей стране показывает устойчивый рост на 20% в год, что делает ее одной из наиболее динамично развивающихся отраслей страны. На международной арене армянские компании имеют отличную репутацию в сферах программного обеспечения, разработки, искусственного интеллекта и машинного обучения, информационной безопасности, а также инновационных финтех-стартапов.
Учитывая большой взаимный интерес между представителями высокотехнологичной отрасли двух стран, полагаю, что проводимая работа по определению конкретных механизмов и форм взаимодействия в этих сферах может в обозримом будущем превратиться в перспективные совместные проекты.
Вопрос – Господин Премьер-министр, на Ваш взгляд, может ли объединение усилий государств-членов ЕАЭС создать более стабильную модель экономического сотрудничества, сглаживая геополитические прорывы?
Премьер-министр Никол Пашинян: ЕАЭС – это экономический союз без какой-либо политической и, тем более, геополитической повестки дня. Армянская и казахстанская стороны в целом разделяют этот подход и развивают сотрудничество в рамках этого экономического союза именно с такой логикой.
Мы продолжаем развивать сотрудничество в рамках нашего экономического сотрудничества, стремясь предотвратить любые попытки политизации ЕАЭС. ЕАЭС и его экономические принципы не должны переплетаться с политическими амбициями. Основные свободы торговли и интеграции не могут и не должны быть ограничены политическими соображениями, что привело бы к эрозии фундаментальных принципов ассоциации.
Вопрос - Казахстан и Армения сотрудничают не только в рамках двусторонних, но и многосторонних структур. Есть ли у наших стран взаимопонимание по ключевым вопросам международной и региональной повестки дня?
Премьер-министр Никол Пашинян – Наши отношения на многосторонних площадках характеризуются также регулярными взаимонадежными контактами, искренним обменом идеями по актуальным вопросам глобальной и региональной повестки дня, готовностью искать совместные решения возникающих проблем.
Армения, как и Казахстан, уделяет особое внимание соблюдению норм и принципов международного права, в частности, в вопросах государственного суверенитета, признания и уважения территориальной целостности друг друга, неприкосновенности и нерушимости государственных границ.
Наши страны стремятся диверсифицировать свою экономику и транзитный потенциал.
Сочетание всего вышеперечисленного делает более понятными друг для друга позиции Армении и Казахстана по ключевым вопросам международной панорамы.
Учитывая также тот факт, что в рамках многосторонних структур Ереван и Астана зачастую занимают если не всегда схожие, то очень близкие позиции, Армения готова и дальше развивать и углублять конструктивное сотрудничество с Казахстаном на различных международных и региональных площадках на основе взаимной поддержки. .
Вопрос – Традиционно гуманитарные связи и человеческие контакты вносят большой вклад в развитие взаимопонимания и сотрудничества между государствами. В Казахстане проживает большое количество этнических армян, которые имеют возможность развивать свою культуру и язык, укреплять связи со своей исторической родиной. Сколько этнических казахов проживает в Армении? Какие меры принимаются на межгосударственном уровне для того, чтобы сближение двух народов продолжалось на основе взаимного уважения и дружбы?
Премьер-министр Никол Пашинян – Исторически являясь нацией с большой диаспорой, армяне прекрасно осознают, насколько важно иметь возможность свободно выражать свое мнение и сохранять свою языковую, этническую, культурную и религиозную идентичность. Для нашего правительства создание условий, направленных на установление связей между людьми, поощрение деятельности культурно-информационных центров и патриотических объединений имеет приоритетный характер.
Сегодня в Казахстане живут и работают десятки тысяч армян, внося весомый вклад в становление и развитие нашей дружественной страны. Будучи преданными гражданами своей страны, они в то же время делают все, чтобы сохранить свою национальную самобытность, язык и традиции. Мы, конечно, глубоко благодарны народу и правительству Республики Казахстан за создание такой здоровой атмосферы инклюзивности и равенства.
Несмотря на сравнительно небольшое количество этнических казахов, проживающих в Армении, наш народ всегда относился к казахскому народу с симпатией и глубоким доверием, высоко ценя нашу многовековую дружбу.