Հայաստանը Միացյալ Թագավորությունում ռազմական կցորդ կունենա
Կառավարությունն ընդունել է «Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանությանը կից ռազմական կցորդի մասին» որոշում: Արդյունքում՝ Հայաստանի Հանրապետությունը կունենա Միացյալ Թագավորությունում հավատարմագրված ռազմական կցորդ, ով կիրականացնի երկու պետությունների ռազմական և ռազմաքաղաքական համագործակցության համադրման և կոորդինացման աշխատանքները, կամրապնդի երկկողմ փոխգործակցության մակարդակը, ինչպես նաև կներկայացնի երկու երկրների միջև համագործակցության հեռանկարային զարգացման վերաբերյալ առաջարկություններ: Հնարավորություն կստեղծվի ՀՀ պաշտպանության նախարարության համար Միացյալ Թագավորությունում ռազմական կցորդի միջոցով երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների արդյունավետ աշխատանքի համար, այն նոր որակ կհաղորդի ռազմական ոլորտում գործընկերային հարաբերություններին և կնպաստի բարեկամական կապերի հետագա խորացմանը, ինչպես նաև ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության հնարավորությունների ընդլայնմանը:
Ըստ հիմնավորման՝ Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև բարեկամական հարաբերությունները և փոխվստահությունը հիմնված է ընդհանուր արժեքների ու մոտեցումների վրա և ունի զարգացման լուրջ հեռանկարներ:
Հայաստանը, հանդիսանալով «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի մասնակից պետություն, մեծապես արժևորում է Միացյալ Թագավորության գործուն դերակատարությունը՝ որպես կարևորագույն կամուրջ Հայաստան-ՆԱՏՕ երկխոսության ամրապնդման, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների հետ հարաբերությունների զարգացման, պաշտպանության բնագավառում առավել սերտ և արդյունավետ համագործակցության համատեքստում:

Правительство приняло постановление "О военном атташе при посольстве РА в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии". В результате Республика Армения получит аккредитованного военного атташе в Великобритании, который будет осуществлять работу по согласованию и координации военного и военно-политического сотрудничества двух государств, усилит уровень двустороннего сотрудничества, а также представит рекомендации по перспективному развитию сотрудничества между двумя странами. Министерству обороны РА через военного атташе в Великобритании будет создана возможность для эффективной работы оборонных ведомств двух стран, это придаст новое качество партнерским отношениям в военной сфере и будет способствовать дальнейшему развитию и углублению дружественных связей, а также расширению возможностей военного и военно-технического сотрудничества.
Согласно обоснованию, дружественные отношения и взаимное доверие между Арменией и Великобританией основаны на общих ценностях и подходах и имеют серьезные перспективы развития.
Армения, являясь государством-участницей программы «Партнерство ради мира», высоко ценит активную роль Великобритании как важного моста в контексте укрепления диалога Армения-НАТО, а также развития отношений и более тесное и эффективное сотрудничество в сфере обороны со странами-членами НАТО.