«Դեմ չենք Ադրբեջանի հետ սահմանազատման գործընթացն սկսել Տավուշի մարզից». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր խորհրդարանում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2021-2026թթ. ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին 2023թ. զեկույցը ներկայացնելիս անդրադարձել է սահմանազատման գործընթացին։
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ եկել է ժամանակը, որպեսզի ինքներս ճանաչենք Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը. «Դեմ չենք Ադրբեջանի հետ սահմանազատման գործընթացն սկսել Հայաստանի Տավուշի մարզից և Ադրբեջանի Ղազախի շրջանի 4 գյուղերի հատվածներից։ Այս համատեքստում հաճախ են հնչում հետևյալ տրամաբանությունն ունեցող հարցեր. իսկ այս հատվածներում սահմանազատումը և դրա արդյունքների իրականացումը երաշխավորու՞մ է, արդյոք, անվտանգություն։ Չի երաշխավորում անվտանգություն, բայց հարցը հասցեագրելուց հրաժարումը երաշխավորում է անվտանգային սպառնալիքների շարունակաբար մեծացում, և այս բացասական երաշխիքը պետք է չեզոքացնել»։

"We are not against starting the border delimitation process with Azerbaijan from the Tavush region." Prime Minister (VIDEO)
Today, in parliament, RA Prime Minister Nikol Pashinyan presented the 2023 report on the progress and results of the 2021-2026 program, referring to the demarcation process.
According to Nikol Pashinyan, the time has come for us to recognize the territorial integrity of Armenia. "We are not against starting the process of border demarcation with Azerbaijan from the Tavush region of Armenia and parts of 4 villages in the Kazakh region of Azerbaijan. In this context, questions with the following logic are often asked: Does the distinction and implementation of its results guarantee security in these areas? It does not guarantee security, but the refusal to address the issue guarantees a continuous increase in security threats, and this negative guarantee must be neutralized."